კინეტიკური ენერგია - პრობლემები და გადაწყვეტილებები
1. ორ მანქანას აქვს ერთი და იგივე მასა და მოძრაობენ სხვადასხვა კინეტიკური ენერგიით. პირველი მანქანის კინეტიკური ენერგია 9-ჯერ მეტია მეორე მანქანის კინეტიკურ ენერგიაზე. პირველი მანქანის სიჩქარის შედარება მეორე მანქანასთან არის…..
ცნობილი:
მანქანის მასა A (მ A ) = მ
მანქანის მასა B (მ² ) = მ
B ავტომობილის კინეტიკური ენერგია (K E B ) = K E
ავტომობილ A-ს კინეტიკური ენერგია (K E A ) = 9 K E
სასურველია: პირველი მანქანის სიჩქარის შედარება მეორე მანქანასთან
გამოსავალი:
კინეტიკური ენერგიის განტოლება:
KE = 1/2 mv 2
2 კ ე = მვ 2
v 2 = 2 კ ე / მ
A ავტომობილის სიჩქარე :
v2 = 2 K E A / m A = 2 (9 K E ) / m = 18 K E / m
B ავტომობილის სიჩქარე :
v 2 = 2 K E B / m B = 2 K E / m = 2 K E / m
A და B მანქანების სიჩქარის შედარება:
18 კ ე /მ : 2 კ ე /მ
18: 2
9:1 = 3 2 :1 2
[ირპ]
2. სხეულის კინეტიკური ენერგია B წერტილში = 100 ჯ. თუ სხეულის მასა 2.5 კგ-ია , მაშინ განსაზღვრეთ სხეულის კინეტიკური ენერგია, როდესაც ის მიწას C წერტილში ეჯახება . გრავიტაციის აჩქარება 10 მ/წმ² - ია.
Solution
ობიექტის კინეტიკური ენერგია B წერტილში ჩასვლისას:
PE = მგსთ = (2.5)(10)(4) = 100 ჯოული
ობიექტის კინეტიკური ენერგია C წერტილში ჩასვლისას:
PE = მგ/სთ
PE = (2.5)(10)(4 + 6)
PE = (2.5)(10)(10)
PE = 250 ჯოული
[ირპ]