1. אלקטרון מואץ ממנוחה דרך הפרש פוטנציאלים של 12 וולט. מהו השינוי באנרגיה הפוטנציאלית החשמלית של האלקטרון?
ידוע:
המטען על אלקטרון (e) = -1.60 x 10-19 קולומב
פוטנציאל חשמלי = מתח (V) = 12 וולט
מבוקש: השינוי באנרגיה הפוטנציאלית החשמלית של האלקטרון (ΔPE)
פתרון:
ΔPE = q V = (-1.60 x 10-19 C)(12 V) = -19.2 x 10-19 ג'אול
סימן המינוס מציין שהאנרגיה הפוטנציאלית יורדת.
[IRP]
2. שני לוחות מקבילים טעונים. המרחק בין הלוחות הוא 2 ס"מ וגודל השדה החשמלי בין הלוחות הוא 500 וולט/מטר. מהו השינוי באנרגיה הפוטנציאלית של הפרוטון כאשר הוא מואצ מהלוח הטעון באופן חיובי ללוח הטעון באופן שלילי?
ידוע:
גודל השדה החשמלי בין הלוחות (E) = 500 וולט/מטר
המרחק בין הלוחות (ים) = 2 ס"מ = 0,02 מטר
המטען על פרוטון = +1.60 x 10-19 קולון
מבוקש: השינוי באנרגיה פוטנציאלית חשמלית (ΔPE)
פתרון:
פוטנציאל חשמלי:
V = E s
וולט = (500 וולט/מטר)(0.02 מטר)
וולט = 10 וולט
השינוי באנרגיה הפוטנציאלית החשמלית:
ΔPE = q V
ΔPE = (1,60 x 10-19 מעלות צלזיוס)(10 וולט)
ΔPE = 16 x 10-19 ג'אול
ΔPE = 1.6 x 10-18 ג'אול
[IRP]
3. שני מטענים נקודתיים מופרדים זה מזה במרחק של 10 ס"מ. מטען בנקודה A = +9 μC ומטען בנקודה B = -4 μC. k = 9 x 10^ 9 Nm² C −2 , 1 μC = 10 ^6 C. מהו השינוי באנרגיה הפוטנציאלית החשמלית של מטען בנקודה B אם הוא מואץ לנקודה A?
![]()
ידוע:
מטען A (q1 ) = +9 μC = +9 x 10⁻⁶ C
מטען B (q1 ) = -4 μC = -4 x 10⁻⁶ C
k = 9 x 10^ 9 ננומטר 2 C −2
המרחק בין מטענים A ו-B (r) = 10 ס"מ = 0.1 מטר = 10-1 מטר
מבוקש: השינוי באנרגיה פוטנציאלית חשמלית (ΔEP)
פתרון:
