3 հարց նորմալ ուժի հավասարման վերաբերյալ
1. Խորանարդի զանգվածը 5 կգ է։ Եթե g = 10 մ/վ² , որոշեք՝
ա) բլոկի քաշը
բ) նորմալ ուժը, եթե բլոկը տեղադրված է հարթ հարթության վրա
գ) նորմալ ուժը, եթե բլոկը գտնվում է թեք հարթության վրա, որը հորիզոնականի նկատմամբ կազմում է 30 ° անկյուն։
Հայտնի է:
Բլոկի զանգվածը (մ) = 5 կգ
Ձգողականության արագացում (g) = 10 մ/ վ²
Ցանկալի է՝ w, N ինքնաթիռում և N թեքության վրա
Լուծում
ա) Շինարարական ճառագայթի քաշը
w = մգ = 5 (10) = 50 Նյուտոն
բ) Նորմալ ուժը, եթե բլոկը գտնվում է հարթ հարթության մեջ
N = w = 50 Նյուտոն
գ) Նորմալ ուժը, եթե բլոկը գտնվում է թեք հարթության վրա
N = w y = w cos θ = 50 (cos 30) = 50 (½ √3) = 25√3 Նյուտոն
2. 120 գրամանոց ռետինը 15 Ն ուժով սեղմվում է տախտակին ուղղահայաց։ Որքա՞ն է ռետինի վրա ազդող նորմալ ուժը։
Հայտնի է:
Զանգված (մ) = 120 գրամ = 0.12 կգ
Ուժ (F) = 15 Նյուտոն
Ցանկալի է՝ նորմալ ուժ
Լուծում
Նորմալ ուժ = հրող ուժ = 15 Նյուտոն
3. Տուփի մեջ գտնվող շշալցված խմելու ջուրը քաշվում է F = 200 Ն ուժով, որը հորիզոնականի հետ կազմում է 37 ° անկյուն: Sin 37 ° = 0.6: Ստվարաթղթի և դրա պարունակության զանգվածը 20 կգ է: Եթե հատակի վրա ստատիկ շփման գործակիցը 0.5 է, իսկ հատակի վրա կինետիկ շփման գործակիցը՝ 0.2, որոշեք ստվարաթղթի վրա ազդող նորմալ ուժը:
Հայտնի է:
Ձգման ուժ (F) = 200 Ն
Մեղս 37 = 0,6
Fy = F sin 37 = (200) (0,6) = 120 N
Ստվարաթղթի զանգվածը (մ) = 20 կգ
Ստվարաթղթի քաշը (w) = մգ = (20)(10) = 200 Ն
Ցանկալի է՝ ստվարաթղթի վրա նորմալ ուժ (N)
Լուծում
Հաշվարկեք նորմալ ուժը՝ օգտագործելով նորմալ ուժի բանաձևը.
N = w – F y = 200 – 120 = 80 Նյուտոն