Ջերմային խնդիրների օրինակ

Ջերմային խնդիրների 5 օրինակ

1. 2 կիլոգրամ զանգվածով անագի տեսակարար ջերմությունը 130 Ջ.կգ -1 °C -1 է։ Անագի կողմից կլանված ջերմության քանակը ՝ նրա ջերմաստիճանը 50 ° C-ից մինչև 100 ° C բարձրացնելու համար, կազմում է…։

Քննարկում

Հայտնի է, որ՝

Զանգվածը (մ) = 2 կգ

Անագի տեսակարար ջերմունակությունը (c) = 130 Ջ.կգ -1 C -1

Ջերմաստիճանի փոփոխություն (ΔT ) = 100 o C – 50 o C = 50 o C

Հարց՝ Անագի կողմից կլանված ջերմություն (Q)

Պատասխան՝

Ջերմային բանաձև՝

Q = mc ΔT

Նկարագրություն՝ Q = ջերմություն, m = զանգված, c = տեսակարար ջերմություն, ΔT = ջերմաստիճանի փոփոխություն

Անագի կողմից կլանված ջերմությունը՝

Q = (2 կգ)(130 Ջ.կգ -1 C -1 )(50 ° C)

Ք = (100)(130)

Q = 13000 Ջոուլ

Q = 1,3 x 10 4 Ջոուլ

2. 390 Ջ կգ -1 o C -1 տեսակարար ջերմունակությամբ պղինձը ջերմաստիճանի փոփոխություն է կրում 40 o C-ով: Եթե ջերմաստիճանի փոփոխության ընթացքում պղնձի կողմից կլանված ջերմությունը 200 կալորիա է, ապա պղնձի զանգվածը...

Քննարկում

Հայտնի է, որ՝

Պղնձի տեսակարար ջերմությունը (c) = 390 Ջ կգ -1 o C -1

Ջերմաստիճանի փոփոխություն (ΔT ) = 40 o C

Ջերմություն (Q) = 40 Ջոուլ

Հարց՝ պղնձի զանգվածը (մ²)

Պատասխան՝

Q = mc ΔT

40 = (մ)( 390 )(40 ° C)

40 = (մ)(390 )(40)

40 = (մ)( 390 )(4)

40 = (մ)( 1560 )

մ = 40 / 1560

մ = 0,026 կգ

Պղնձի զանգվածը 26 գրամ է։

3. 20 գրամ զանգվածով ջուրը, որի տեսակարար ջերմությունը 1 կկալ գ -1 o C -1 է, սկզբնապես ունի 30 o C ջերմաստիճան։ Որոշեք ջրի ջերմաստիճանի փոփոխությունը, եթե ջրի կողմից կլանված ջերմության քանակը 300 կալորիա է։

Քննարկում

Հայտնի է, որ՝

Զանգված (մ) = 20 գրամ

Սկզբնական ջերմաստիճանը (T1 ) = 30 o C

Ջրի տեսակարար ջերմությունը (c) = 1 կկալ գրամ -1 o C -1

Ջերմություն (Q) = 300 կալորիա

Հարց՝ Ջրի ջերմաստիճանի փոփոխություններ

Պատասխան՝

Q = mc ΔT

Q = mc ( T2 – T1 )

300 կալորիա = (20 գրամ)( 1 կալորիա գրամ -1 ° C -1 )( T2 – 30 ° C)

300 = (20)(1)(T2 – 30)

300 = 20 (T 2 – 30)

300 = 20 T 2 – 600

300 + 600 = 20 T2

900 = 20 T2

T2 = 900 / 20

T2 = 45 ° C

Ջերմաստիճանի փոփոխություններ.

ΔT = 45 ° C – 30 ° C

ΔT = 15 ° C

4. 500 Ջ/կգ Կ տեսակարար ջերմություն ունեցող 4 կգ հեղուկի ջերմաստիճանը 40°C-ից իջեցնելու համար անհրաժեշտ ջերմության քանակը։ oC-ն դառնում է 20 oC-ն է…
Ա. 20 կՋ
Բ. 30 կՋ
Գ. 40 կՋ
Դ. 50 կՋ
E. 60 կՋ
Քննարկում.
Հայտնի է :
Զանգվածը (մ) = 4 կգ
Տեսակարար ջերմունակություն (c) = 500 Ջ/կգ K = 500 Ջ/կգ Co
Ջերմաստիճանի փոփոխություն (դելտա T) = 40 oC - 20 oC = 20 Co
Հարցրեց :
Ջերմություն (Q)
Ջավաբ :
Ջերմային բանաձև :
Q = (մ)(գ)(դելտա T)
Q = (4)(500)(20) = 40.000 Ջոուլ = 40 կՋ
կՋ = կիլո Ջոուլ
Ճիշտ պատասխանը C-ն է։

5. 2 կգ զանգվածով պինդ մարմինը տաքացվում է 30°C ջերմաստիճանիցoC-ն դառնում է 100oC, պահանջում է 7 × 10 ջերմություն5 Ջոուլ։ Մարմնի տեսակարար ջերմությունը կազմում է…
Ա. 400 Ջ/կգ Կ
Բ. 500 Ջ/կգ Կ
Գ. 700 Ջ/կգ Կ
Դ. 1000 Ջ/կգ Կ
E. 5000 Ջ/կգ Կ
Քննարկում.
Հայտնի է :
Զանգվածը (մ) = 2 կգ
Ջերմություն (Q) = 7 × 105 Ջ = 700.000 Ջ
Ջերմաստիճանի փոփոխություն (դելտա T) = 100 oC - 30 oC = 70 Co
Հարցրեց :
Տեսակարար ջերմություն (c) ?
Ջավաբ :
c = Q / m T
c = 700.000 Ջ / (2 կգ)(70 Co) = 700.000 Ջ / 140 կգ Co
c = 5000 Ջ/կգ Co
c = 5000 Ջ/կգ K
Ճիշտ պատասխանը Ե-ն է։

 

Թողեք մեկնաբանություն