Կեպլերի օրենքների 3 օրինակներ
1. Երկիր մոլորակից մինչև Արեգակ միջին հեռավորությունը 149,6 x 10 է։6 կմ, իսկ Երկրի պտույտի պարբերությունը 1 տարի է։ Որքա՞ն է պարբերության քառակուսիի հաստատուն հարաբերությունը Երկրից մինչև Արեգակ միջին հեռավորության խորանարդին։
Քննարկում
Այս հարցը կապված է Կեպլերի օրենքները.
Հայտնի է, որ՝
T = 1 տարի, r = 149,6 x 106 km
Հարցրեց՝ Թ.2 / r3 = … ?
Պատասխան՝
k = T2 / r3 = 12 / (149,6 x 106 ) 3 = 1/(3348071,9 x 1018 ) = 2,98 x 10 -25 տարի 2 /կմ 3
2. Մոլորակի պտույտի պարբերության և մոլորակի արևից միջին հեռավորության խորանարդի հարաբերության հաստատունը բոլոր մոլորակների համար նույնն է։ Հաստատունը կարելի է հաշվարկել հետևյալ բանաձևով.
![]()
Որտեղի՞ց է ծագում այս բանաձևը։ Իմացեք դրա մասին Կեպլերի օրենքների վերաբերյալ նյութում ։
Տեղեկություն:
G = ունիվերսալ գրավիտացիոն հաստատուն = 6,67 x 1011 - Nm2/ կգ2
m = արևի զանգված = 1,99 x 1030 kg
պի = 3,14
Հաշվարկեք համեմատականության հաստատունը՝ օգտագործելով վերևում նշված բանաձևը։ Օգտագործեք պարբերության միավորը՝ տարիներ, իսկ հեռավորության միավորը՝ կիլոմետրեր։
Քննարկում

3. Երկիր մոլորակից մինչև Արեգակ միջին հեռավորությունը 149,6 x 10 է։6 կմ, իսկ Մերկուրի մոլորակի միջին հեռավորությունը 57,9 x 10 է։6 կմ։ Երկրի պտույտի պարբերությունը 1 տարի է, որքա՞ն է Մերկուրի մոլորակի պտույտի պարբերությունը։
Քննարկում
Հայտնի է, որ՝
Երկրի r = 149,6 x 106 km
սնդիկի r = 57,9 x 106 km
Երկրի T = 1 տարի
Հարցրեց. T սնդիկ՞
Պատասխան՝

T2 = 0,24 երկրային տարի
1 երկրային տարի = 365 օր
Մերկուրիի պտույտի պարբերությունը = (0,24)(365 օր) = 87,6 օր։
Կեպլերի օրենքի հարցեր
1. Վեներա մոլորակի միջին հեռավորությունը Արեգակից կազմում է 108,2 x 10 6 կմ, իսկ Վեներայի պտույտի պարբերությունը՝ 0,615 տարի: Որքա՞ն է պարբերության քառակուսու և Վեներայի միջին հեռավորության խորանարդի հաստատուն հարաբերությունը Արեգակից:
2. Վեներա մոլորակի և Արեգակի միջին հեռավորությունը 108,2 x 10 6 կմ է, իսկ Մարս մոլորակի միջին հեռավորությունը՝ 227,9 x 10 6 կմ: Վեներայի պտույտի պարբերությունը 0,615 տարի է, որքա՞ն է Մարս մոլորակի պտույտի պարբերությունը: