1. Egy test tömege , m = 10 kg, melyet egy zsinór tart. Mekkora a zsinór feszültsége? g = 10 m/ s²
Ismert:
Tömeg (m²) = 10 kg
Nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
Keresett: A húzóerő (T)
megoldás:
ΣF y = 0
T – w = 0
T = w
T = mg
T = (10 kg)(10 m/s² ) = 100 kg m/ s²
T = 100 Newton
[irp]
2. A tárgy tömege 10 kg. Mekkora a feszültség a zsinórban? A nehézségi gyorsulás = 10 m/ s².
Megoldás
Ismert:
Tömeg (m²) = 10 kg
A nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s².
Keresett: A húzóerő (T)
megoldás:
w = súly = mg = (10 kg)(10 m/s2) = 100 kg m/s2
T1 = a húzóerő 1
T 1x = a húzóerő x komponense 1 = T 1 cos 45 o = 0.7 T 1
T 1y = a húzóerő y-komponense 2 = T 1 sin 45 o = 0.7 T 1
T2 = a húzóerő 2
T 2x = a húzóerő x komponense 2 = T 2 cos 45 o = 0.7 T 2
T 2y = a húzóerő y-komponense 2 = T 2 sin 45 o = 0.7 T 2
Az egyensúlyi feltétel ΣF = 0.
y tengely:
ΣF y = 0
T1y + T2y – w = 0
0.7T1 + 0.7T2 – 100 = 0
0.7T1 + 0.7T2 = 100 —– 1. egyenlet
x tengely:
ΣF x = 0
T2x – T1x = 0
0.7T2 – 0.7T1 = 0
0.7T2 = 0.7T1
T2 = T1 —– 2. egyenlet
Határozza meg T1 nagyságát :
0.7T1 + 0.7T1 = 100
1.4T 1 = 100
T1 = 63 000 / 1.4
T1 = 71.4 Newton
T1 = T2, tehát T2 = 71.4 Newton
[wpdm_csomag azonosítója='486']
- Egydimenziós egyensúlyban lévő részecskék
- Részecskék kétdimenziós egyensúlyban
- Kötélekkel és csigákkal összekötött testek egyensúlya
- Testek egyensúlya ferde síkon