4 Nettó munka Gravitációs potenciális energia Kinetikus energia – Problémák és megoldások
1. Egy 5 kg-os test 10 méter magasságban van a talaj felett. A nehézségi gyorsulás 10 m/s² . Mekkora munkát végez a test, hogy 15 méter magasra emelje a talaj felett?
Ismert:
A tárgy tömege (m) = 5 kg
Magasság (m) = 10 méter
Nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
Keresett: Munkát végeztek a tárgyon, hogy azt 15 méteres magasságba emeljék a talaj felett.
megoldás:
W = F d = wh = mgh
W = munka, F = erő, d = elmozdulás , w = súly , h = magasság, m = tömeg, g = nehézségi gyorsulás
Az objektumon elvégzett munka:
W = mgh = (5 kg)(10 m/s² ) (10 m) = 500 kg m² / s² = 500 joule
2. Egy 2 kg-os test 2 m/s sebességgel mozog egy sima, vízszintes felületen. Ha a test végsebessége 5 m/s, akkor mekkora munkát végez a test?
Ismert:
A tárgy tömege (m) = 2 kg
Kezdősebesség (v0 ) = 2 m/s
Végsebesség (vt ) = 5 m/s
Keresett: Elvégzett munka az objektumon
megoldás:
A munka-mozgási energia elv kimondja, hogy egy tárgyon végzett nettó munka egyenlő a tárgy mozgási energiájának változásával.
W = ΔKE = KE 2 – KE 1 = 1/2 mv t 2 – 1/2 mv o 2 = 1/2 m (v t 2 – v o 2 ) = 1/2 (2) (5 2 - 2 2 ) = (1) (25-4) = 21 joule
3. Egy 10 kg tömegű test kezdetben sima padlón nyugalmi állapotban van. 3 másodpercnyi tolás után a test 2 m/s² sebességgel gyorsul . Mekkora a testen végzett munka?
Ismert:
Tömeg (m²) = 10 kg
Kezdősebesség (v0 ) = 0 (nyugalmi állapotban)
Időintervallum (t) = 3 másodperc
Gyorsulás (a) = 2 m/ s²
Munkavállalót keresünk (W)
megoldás:
Először is, a távolságot az állandó gyorsulású mozgás egyenletének segítségével kell meghatározni.
d = v o t + ½ 2 -nél = (0)(3) + ½ (2)(3) 2
d = 0 + (1)(9) = 9
Az objektumon elvégzett munka:
W = Fs = (ma)(d) = (10)(2)(9) = 180 joule
4. Egy 1.5 kg tömegű blokkot állandó F = 15 N erő gyorsít felfelé egy ferde síkon, ahogy az alábbi ábrán látható. A nehézségi gyorsulás 10 m/s² , és a blokk és a ferde sík között nincs súrlódás . Mekkora a testen végzett nettó munka?
Ismert:
A tömb tömege (m) = 1.5 kg
Nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
A tömb súlya (w) = mg = (1.5)(10) = 15 Newton
Erő (F) = 15 Newton
Keresett: Hálózati munka elvégzése az objektumon
megoldás:
Két erő fejti ki hatását a tömbön. Először is, egy, a tömb elmozdulásával párhuzamos erő, az F erő. Másodszor, a tömb súlyának vízszintes komponense (w x ).
Erő által végzett munka (F):
W1 = Fs = (15 N)(2 m) = 30 Nm = 30 joule
A súly vízszintes komponense által végzett munka (w x ):
W² = w × s = (w sin 30 ° )(2 m) = (15 N)(1/2)(2 m) = 15 Nm = 15 joule
Az objektumon elvégzett hálózati munka:
W nettó = W1 – W2 = 30 J – 15 J = 15 joule
- Mi a munka-energia tétel a nettó munka és a kinetikus energia szempontjából?
- VálaszA munka-energia tétel kimondja, hogy egy tárgyon végzett nettó munka egyenlő a mozgási energiájának változásával. Matematikailag: .
- Ha felemelünk egy tárgyat egy bizonyos magasságba, majd ott tartjuk, mennyi munkát végzünk rajta, miközben mozdulatlanul tartjuk?
- VálaszAmíg a tárgyat mozdulatlanul tartjuk, nulla munkát végzünk rajta, mivel nincs elmozdulás. A munka az erő és az erő irányába eső elmozdulás szorzata, tehát az elmozdulás hiánya munkát jelent.
- Mekkora egy tárgy gravitációs potenciális energiája a talajszinten?
- VálaszEgy tárgy gravitációs potenciális energiáját a talajszinten jellemzően nullának vesszük. A gravitációs potenciális energia relatív, és a talajszint egy gyakori vonatkoztatási pont.
- Hogyan változik egy test mozgási energiája, ha a sebessége megduplázódik?
- VálaszA mozgási energia arányos a sebesség négyzetével. Ha egy tárgy sebessége megduplázódik, a mozgási energiája négyszeresére nő.
- Mikor maximális egy eső tárgy gravitációs potenciális energiája?
- VálaszEgy eső tárgy gravitációs potenciális energiája a maximális közvetlenül a zuhanás megkezdése előtt, azaz amikor a talajszint (vagy vonatkoztatási pont) feletti legmagasabb pontján van.
- Légellenállás hiányában mit mondhatunk a szabadon eső tárgy által elveszített potenciális energia és nyert mozgási energia közötti kapcsolatról?
- VálaszLégellenállás hiányában a szabadon eső tárgy által elveszített helyzeti energia megegyezik a felvett mozgási energiával. Ez a mechanikai energiamegmaradás törvényének közvetlen következménye.
- Mi történik egy tárgy gravitációs energiájával, ha az eredeti magasságának kétszeresére emeljük a talajszint fölé?
- VálaszA gravitációs potenciális energia arányos a magassággal. Ha egy tárgyat az eredeti magasságának kétszeresére emelünk, a gravitációs potenciális energiája megduplázódik.
- Mikor történik a nettó munka egy nulla objektumon?
- VálaszEgy tárgyon végzett nettó munka nulla, ha az összes rá ható erő által végzett munka összege nulla, vagy ezzel egyenértékűen, ha a tárgy mozgási energiája nem változik.
- Ha egy tárgy állandó sebességgel mozog, mit lehet következtetni a rajta végzett nettó munkáról egy bizonyos távolságon?
- VálaszHa egy tárgy állandó sebességgel mozog, az azt jelenti, hogy nincs gyorsulás, és így nincs rá nettó erő. Ezért a tárgyon végzett nettó munka bármilyen távolságon nulla lesz.
-
Miért van egy magasabban lévő objektumnak nagyobb gravitációs potenciális energiája, annak ellenére, hogy távolabb van a Föld középpontjától?
- VálaszA gravitációs potenciális energia egy tárgynak egy referenciaponthoz (gyakran a Föld felszínéhez) viszonyított helyzetén és a rá ható gravitációs erőn alapul. Egy magasabban lévő tárgy magasabban van e referenciapont felett, ami azt jelenti, hogy a gravitációs erővel szemben mozdult el ebbe a pozícióba. Ennek eredményeként a helyzetéből adódóan energiát tárolt, és ez a tárolt energia a gravitációs potenciális energiája.