3 probléma és megoldások a lendületegyenlettel kapcsolatban
1. Ha a tárgy sebessége az eredeti sebességének ötszörösére nő, akkor a tárgy lendülete … eredeti lendülete lesz.
Ismert:
Kezdősebesség = v
Végsebesség = 5V
Tömeg = 1
Keresett: Lendület
Megoldás:
Lendület képlete
p = mv = 1 (5) = 5
Ha a sebesség ötszöröse az eredetinek, és a tömeg állandó, akkor a lendület ötszöröse az eredetinek.
2. Egy tárgyat 10 m/s kezdeti sebességgel felfelé dobunk egy sima, lejtős síkon. A sík vízszinteshez viszonyított dőlésszöge 30 ° . Ha g = 10 m/s² , akkor a tárgy tömege 2 kg, akkor a tárgy lendülete 1 másodperc elteltével…
Ismert:
Kezdősebesség (v0 ) = 10 m/s
Szög = 30 °
Nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
Tömeg (m²) = 2 kg
Keresett: Lendület (p)
Megoldás:
Lendület képlete
P = mv = (2 kg)(10 m/s) = 20 kg m/s
A lendület nem függ a súlytól (w = mg).
3. Egy golyót 10 m/s sebességgel lőnek ki. Ha a golyó tömege 20 gramm, számítsd ki a golyó lendületét!
Ismert:
Golyó tömege (m) = 20 gramm = 20/1000 kg = 0.02 kg
Sebesség (v) = 10 m/s
Keresett: Lendület (p)
Megoldás:
Lendület képlete
p = mv = (0,02 kg)(10 m/s) = 0,2 kg m/s