Ferde sík – problémák és megoldások
1. A tömb tömege 5 kg, a nehézségi gyorsulás = 9.8 m/s² , tan 37 ° = 3/4. Mekkora a tömb gyorsulása?

Megoldás
Ismert:
tömeg (m²) = 5 kg
nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
tömeg (w) = mg = (5)(10) = 50 N
x = 3
A ferde sík magassága (y) = 4
A ferde síkfelület hossza (l) = 5
Keresett : az (a) blokk gyorsulása ?
megoldás:
A blokkot w x erő gyorsítja . A ferde sík sima, így nincs súrlódási erő.
w x = w sin θ = (w)(y / z)
w x = (50)(4/5)
w x = 40 Newton
Az (a) blokk gyorsulása?
ΣF = ma
w x = ma
40 = (5) a
a = 40 / 5
a = 8 m/ s²
2. Egy blokk kezdetben nyugalmi állapotban van, majd a ferde sík felülettel párhuzamosan felfelé gyorsul. A blokk tömege = 8 kg, a statikus súrlódási együttható µ s = 0.5 és a θ = 45 ° . Mekkora az F erő nagysága, hogy a blokk gyorsuljon?
Ismert:
Statikus súrlódási együttható (µs ) = 0.5
Szög (θ) = 45 °
Nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
A tömb tömege (m) = 8 kg
Tömb súlya (w) = mg = (8 kg)(10 m/s² ) = 80 kg m/s² = 80 Newton
Keresett: F erő nagysága
megoldás:
Blokkolja az indítást a gyorsításhoz, ha F ≥ wx + fs. 
A súly vízszintes összetevője :
w x = w sin θ = (80) (sin 45) = (80) (0.5√2) = 40√2
A súly függőleges összetevője:
w y = w cos θ = (80) (cos 45) = (80) (0.5√2) = 40√2
N = wy = 40√2
Statikus súrlódási erő:
f s = µ s N = (0.5) (40√2) = 20√2
Az F erő nagysága:
F ≥ wx + fs
F ≥ 40√2 + 20√2
F ≥ 60√2 Newton
3. A tömb tömege 8 kg. A tömb lecsúszásának megakadályozásához szükséges minimális erő … ( sin 37 ° = 0.6, cos 37 ° = 0.8, g = 10 ms -2 , µk = 0.1)
Ismert:
A tömb tömege (m) = 8 kg
Nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
A tömb súlya (w) = mg = (8)(10) = 80 Newton
Sin 37 o = 0.6
Cos 37 0 = 0.8
A kinetikus súrlódási együttható (µk ) = 0.1
Normál erő (N) = w y = w cos 37 o = (80)(0.8) = 64 Newton
Keresett: F erő nagysága
megoldás:
A blokk nem csúszik le, ha F = w x
A súly vízszintes komponense párhuzamos a ferde sík felülettel:
w x = w sin θ = (80) (sin 37) = (80) (0.6) = 48
f k = µ k N = (0.1) (64) = 6.4
Az F minimális erő, amivel a tömb nem csússzon le:
F + fk – wx = 0
F = w x – fk = 48 – 6.4 = 41.6 Newton
4. Egy 5 kg-os tömböt 71 N erő húz egy durva ferde sík mentén (g = 10 ms⁻² , sin 37 ° = 0.6, cos 37 ° = 0.8). Ha a tömb és a ferde sík közötti súrlódási erő együtthatója 0.4, mekkora a tömb gyorsulása?
Ismert:
A tárgy tömege (m) = 5 kg
Nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
a tömb súlya (w) = mg = (5)(10) = 50 Newton
F erő = 71 Newton
Sin 37 o = 0.6
Cos 37 0 = 0.8
Súrlódási együttható = 0.4
Keresett érték : A blokk gyorsulása (a)
megoldás:
A súly vízszintes összetevője :
w x = w sin θ = (50) (sin 37) = (50) (0.6) = 30
A súly függőleges összetevője :
w y = w cos θ = (50) (cos 37) = (50) (0.8) = 40
Normál erő:
N = sz y = 40
A kinetikus súrlódás ereje:
fk = µkN = ( 0.4 )(40) = 16
Nettó erő:
∑F = F – w x – fk = 71 – 30 – 16 = 25 Newton
A tárgy gyorsulása:
a = ∑F / m = 25 / 5 = 5 m/ s²
5. Egy 500 N-os dobozt emelünk egy teherautóra ferde síkon keresztül, ahogy az alábbi ábrán látható. Ha a teherautó magassága 1.5 méter, határozd meg a doboz mozgatásához szükséges erő nagyságát.
Ismert:
a doboz súlya (w) = 500 Newton
a teherautó magassága (h) = 1.5 méter
ferde sík hossza (l) = 3 méter
Keresett érték: A doboz mozgatásához szükséges erő nagysága (F)
megoldás:
Sin θ = opp / hyp = 1.5 méter / 3 méter = 1.5 / 3 = 0.5
A doboz mozgatásához szükséges erő (F), amely megegyezik a súly vízszintes komponensével, amely párhuzamos a ferde síkkal (w x ).
w x = w sin θ = (500 N) (0.5) = 250 N
- Mi a ferde sík, és hogyan könnyíti meg a munkát?
- VálaszA ferde sík egy sík felület, amely egy vízszintes felülettel szöget (nem derékszöget) zár be. Megkönnyíti a munkát azáltal, hogy lehetővé teszi egy erő kifejtését nagyobb távolságon keresztül, hogy leküzdje az ellenálláserőt, gyakran csökkentve ezzel egy tárgy felemeléséhez vagy leengedéséhez szükséges erő nagyságát.
- Hogyan befolyásolja a hajlásszög azt az erőt, amely egy tárgy síkban történő mozgatásához szükséges?
- VálaszMinél meredekebb a hajlásszög, annál nagyobb erő szükséges egy tárgy síkban való mozgatásához. A szög csökkenésével a szükséges erő is csökken, de nagyobb távolságra ható.
- Miért könnyebb egy nehéz dobozt feltolni a rámpán, mint egyenesen felemelni?
- VálaszEgy doboz rámpán (ferde síkon) történő feltolása nagyobb távolságra osztja el a doboz súlyát, csökkentve az adott pillanatban szükséges erőt. Egyenesen felfelé emelve közvetlenül ellensúlyozni kell a doboz teljes súlyát, ami sokkal nagyobb erőt igényel.
- Hogyan viszonyul a ferde sík hossza ahhoz az erőhöz, amely egy tárgy síkon való felfelé mozgatásához szükséges?
- VálaszMinél hosszabb a lejtős sík (fix magasság esetén), annál kevesebb erő szükséges egy tárgy síkon való felfelé mozgatásához. Az erőt azonban nagyobb távolságra kell kifejteni.
- Ha a súrlódást a ferde síkon hozzuk létre, hogyan befolyásolja az azon lévő tárgy mozgását?
- VálaszA súrlódás akadályozza a tárgy mozgását. Ha egy tárgyat felfelé tolnak a ferde síkban, a súrlódás lefelé hat, növelve a tárgy mozgatásához szükséges erőt. Ha egy tárgy lefelé mozog a síkban, a súrlódás lelassítja a süllyedését.
- Miért használnak a munkások ferde síkokat a nehéz tárgyak teherautókra rakásához?
- VálaszA ferde sík (rámpa) használata lehetővé teszi a munkavállalók számára, hogy kisebb erőt alkalmazzanak nagyobb távolságon a nehéz tárgyak rakodásához, így a feladat kezelhetőbb és kevésbé megerőltető, mint a tárgyak függőleges emelése.
- Hogyan viszonyul egy tárgy súlya a ferde síkon való lecsúszási hajlamához?
- VálaszA tárgy súlyának a ferde sík felületével párhuzamosan ható összetevője okozza a csúszást. Minél nehezebb a tárgy, annál nagyobb ez a súlykomponens, és így annál nagyobb a tárgy hajlama a lefelé csúszásra.
- Milyen szerepet játszik a normálerő egy ferde síkon?
- VálaszA merőleges erő merőlegesen hat a ferde sík felületére. Ez felelős a tárgy és a sík közötti súrlódási erő nagyságáért, mivel a súrlódás általában arányos a merőleges erővel.
- Miért helyezhetnek homokot vagy kavicsot ferde felületre jeges körülmények között?
- VálaszA homok vagy a kavics növeli a súrlódási erőt a ferde sík és az azzal érintkező tárgyak (például cipők vagy gumiabroncsok) között. Ez a plusz súrlódás segít megelőzni a csúszást jeges vagy nedves körülmények között.
- Ha egy labdát felgurítunk egy ferde síkon, majd visszagurulunk lefelé, akkor mire visszatér a kiindulópontjába, a légellenállás és a súrlódás figyelmen kívül hagyásával, el fogja-e érni eredeti sebességét?
- VálaszIgen, légellenállás és súrlódás hiányában a labda legmagasabb pontján lévő helyzeti energiája teljes mértékben visszaalakul mozgási energiává, ahogy leereszkedik, így az energiamegmaradás törvénye miatt mire visszatér a kiindulási pontjára, eléri eredeti sebességét.