7 Példák a centripetális gyorsulással kapcsolatos kérdésekre
1. Egy követ kötélhez kötnek, majd vízszintesen forgatják, amíg 360°-os szöget nem tesz meg.o 1 másodpercenként. Ha a kötél hossza 20 cm, határozd meg a tárgy centripetális gyorsulásának nagyságát!
Vita
Ismert :
Szögsebesség (ω) = 360o/másodperc = 1 fordulat / másodperc = 6,28 radián/másodperc
A kötél hossza = a körpálya sugara (r) = 20 cm = 0,2 méter
Kérdezte centripetális gyorsulás (as)
Jawab :


2. Egy 30 cm sugarú kerék 180 ford/perc szögsebességgel forog. Határozza meg a kerék élén lévő pont centripetális gyorsulását!
Vita
Ismert :
A kerék sugara (r) = 30 cm = 0,3 méter
Szögsebesség (ω) = 180 fordulat / 60 másodperc = 3 fordulat / másodperc = (3)(6,28 radián) / másodperc = 18,84 radián/másodperc
Kérdezte centripetális gyorsulás (as) r = 0,3 méternél
Jawab :
3. Egy versenyző egy 50 méteres görbületi sugarú félkör alakú kanyart vezet autójával. Ha az autó sebessége 72 km/h, mekkora a centripetális gyorsulása?
Vita
Ismert :
Sugár (r) = 50 méter
Sebesség (v) = 72 km/óra = (72)(1000 méter) / 3600 másodperc = 20 méter/másodperc
Kérdezte : a centripetális gyorsulás nagysága (a)s)
Jawab :
Az autó centripetális gyorsulásának nagysága:
as = v2 / r = 202 / 50 = 400 / 50 = 8 m/s2
4. Egy autó 10 m/s2 radiális gyorsulással halad egy kanyarban.2, ahol ez a maximális centripetális gyorsulás, amelyet az autó elérhet anélkül, hogy lecsúszna a pályáról. Ha az autó sebessége 108 km/h, mekkora az ív görbületi sugara, hogy az autó ne csúszzon meg?
Vita
Ismert :
Centripetális gyorsulás (a)s) = 10 m/s2
Autó sebessége (v) = 108 km/óra = (108)(1000) / 3600 = 30 méter/másodperc
Kérdezte : sugár (r)
Jawab :
A hajlítás görbületi sugara:
r = v2 / nál néls
r = 302 / 10 = 900 / 10 = 90 méter
5. 2003/2004-es országos vizsgakérdések
Egy grafikon, amely a centripetális gyorsulás (a s ) és a lineáris sebesség (v) közötti összefüggést mutatja egyenletes körmozgásban...

Vita
Centripetális gyorsulás képlete:
![]()
Leírás: a s = centripetális gyorsulás, v = lineáris sebesség, r = a forgástengelytől való távolság.
Vizsgáljuk a centripetális gyorsulás (a s ) és a lineáris sebesség (v) közötti összefüggést úgy, hogy a forgástengelytől való távolság (r) állandó legyen. Tegyük fel, hogy r = 1.

A v értéke lineárisan, az értéke pedig exponenciálisan növekszik.
A helyes válasz az A.
6. Országos vizsgakérdések SMA/MA fizika szakos hallgatóknak U-ZC-2013/2014 4. szám
Egy üveggolyót egy 1 m átmérőjű kör alakú tálban pörgetnek. Ha a golyó a tál pereme körül állandó, 50 ford/perc szögsebességgel forog, akkor a golyó lineáris sebessége és centripetális gyorsulása….
A. 50 ms⁻¹ és 2500 ms⁻²
B. 5π ms -1 és 25π 2 ms -2
C. 5π/3 ms⁻¹ és 25π² / 18 ms⁻²
D. 5π/6 ms⁻¹ és 25π² / 18 ms⁻²
E. 5π/12 ms⁻¹ és 25π² / 36 ms⁻²
Vita
Köztudott, hogy:
Kör átmérője (D) = 1 méter
A kör sugara (r) = 0,5 méter
Szögsebesség (ω) = 50 ford/perc = 50 fordulat / 1 perc
1 fordulat = 2π radián
50 fordulat = 50 (2π radián) = 100π radián
1 perc = 60 másodperc
Szögsebesség (ω) = 100π radián / 60 másodperc = (10π/6) radián/másodperc
Kérdés: Lineáris sebesség (v) és centripetális gyorsulás (a s )
Válasz:
Lineáris sebesség (v):
v = r ω = (0,5) (10π/6) = 5π/6 m/s
Centripetális gyorsulás (a)s):
a s = v 2 /r = (5π/6) 2 : 0,5 = 25π 2 /36 : 0,5 = (25π 2 / 36) (1/0,5)
a s = (25π² / 18) m/ s²
A helyes válasz a D.
7. 2007/2008-as országos vizsgakérdések 4. oldal 6. szám
Egy tárgy állandó v sebességgel mozog egy R sugarú körpályán, centripetális gyorsulással (a s ). Ahhoz, hogy a centripetális gyorsulás az eredeti kétszerese legyen, akkor...
Az A. v négyszer, az R pedig kétszer ismétlődik
B. a v hang kétszer, az R hang pedig négyszer hangzik el.
A C. v hang kétszer ismétlődik, és az R hang ismétlődik kétszer.
D. v marad, és R ismét megduplázódik
E. v ismét megduplázódik, és R megmarad
Vita
