8 példa lineáris momentum kérdésekre
1. Egy 1 kg tömegű tárgy 10 m/s sebességgel mozog. Lendület a tárgy…
Vita
Ismert :
Tömeg (m) = 1 kg
Sebesség (v) = 10 m/s
Kérdezte : lineáris lendület (p)
Jawab :
Impulzusképlet: p = mv
Leírás: p = lendület, m = tömeg, v = kecepatán.
Egy tárgy lendülete:
p = mv = (1)(10) = 10 kg m/s2
2. Két, egyenként 2 kg és 4 kg tömegű tárgy 20 m/s sebességgel mozog. Mindkét tárgy lendülete…
Vita
Ismert :
Az A tárgy tömege (mA) = 2 kg
A B tárgy tömege (mB) = 4 kg
Az A tárgy sebessége (vA) = 20 m/s
A B tárgy sebessége (vB) = 20 m/s
Kérdezte : az A tárgy lendülete (pA) és a B tárgy lendülete (pB)
Jawab :
Az A tárgy lendülete :
pA = mA vA = (2)(20) = 40 kg m/s
A B tárgy lendülete :
pB = mB vB = (4)(20) = 80 kg m/s
Ha mindkét tárgy sebessége azonos, akkor a nagyobb tömegű tárgynak nagyobb a lendülete.
3. Az A és a B tárgyak tömege egyaránt 2 kg. Az A tárgy 2 m/s, a B tárgy pedig 4 m/s sebességgel mozog. Az A és a B tárgyak lendülete…
Vita
Ismert :
Az A tárgy tömege (mA) = 2 kg
A B tárgy tömege (mB) = 2 kg
Az A tárgy sebessége (vA) = 2 m/s
A B tárgy sebessége (vB) = 4 m/s
Kérdezte : az A tárgy lendülete (pA) és a B tárgy lendülete (pB)
Jawab :
Az A tárgy lendülete :
pA = mA vA = (2)(2) = 4 kg m/s
A B tárgy lendülete :
pB = mB vB = (2)(4) = 8 kg m/s
Ha a két test tömege azonos, akkor a nagyobb sebességű testnek nagyobb a lendülete.
4. Egy 5 kg tömegű test nyugalmi állapotban van. A test lendülete…
Vita
Ismert :
A tárgy tömege (m) = 5 kg
Tárgysebesség (v) = 0
Kérdezte : a tárgy lendülete (p)
Jawab :
p = mv = (5)(0) = 0
Ha egy test nyugalomban van, akkor a tömegétől függetlenül a lendülete nulla.
5. Egy baseballmeccsen egy 0,5 kg tömegű labda kezdetben 2 ms⁻¹ sebességgel mozog . Ezután a labdát a mozgásával ellentétes irányú F erő éri, így a labda sebessége 6 ms⁻¹-re változik . Ha a labda 0,01 másodpercig érintkezik az ütővel, akkor a lendületváltozás...
A. 8 kg ms -1
B. 6 kg ms -1
C. 5 kg ms -1
D. 4 kg ms -1
E. 2 kg ms⁻¹
Vita
Köztudott, hogy:
A labda tömege (m) = 0,5 kg
Kezdősebesség (v0 ) = 2 m/s
Végsebesség (vt ) = -6 m/s
Időintervallum (t) = 0,01 másodperc
Kérdezett: A lendület változása
Válasz:
Lendületváltozás képlete:
∆ p = mv t – mv o = m (v t – v o )
∆ p = (0,5 kg) (- 6 m/s – 2 m/s)
∆p = (0,5 kg)(-8)
∆p = 4 kg m/s
A helyes válasz a D.
6. Egy 100 gramm tömegű tárgy 5 ms⁻¹ sebességgel mozog . A tárgy megállításához F ellenállási erő hat 0,2 másodpercig. Az F erő nagysága...
A. 0,5 É
B. 1,0 É
C. 2,5 É
D. 10 É
E. 25 É
Vita
Köztudott, hogy:
A tárgy tömege (m) = 100 gramm = 100/1000 = 0,1 kg
A tárgy kezdeti sebessége (v0 ) = 5 m/s
A tárgy végsebessége (vt ) = 0
Ütközésidő (Δt) = 0,2 másodperc
Kérdés: Az F erő nagysága
Válasz:
Az impulzus-impulzus tétel kimondja, hogy az impulzus egyenlő az impulzusváltozással.
I = ΔP
F(Δt) = m( vt – v0 )
F(0,2) = 0,1 (0 – 5)
F(0,2) = -0,5
F = -0,5 / 0,2
F = -2,5 N
Az erő nagysága 2,5 Newton. A negatív előjel az erő irányát jelzi. A negatív Gaa előjel azt jelzi, hogy az erő a tárgy mozgásával ellentétes irányú.
A helyes válasz a C.
7. Egy 100 gramm tömegű teniszlabdát 20 cm magasról ejtünk a padlóra kezdeti sebesség nélkül. Miután a labda a padlóra csapódott, 1 ms⁻¹ sebességgel és (g = 10 ms⁻²) sebességgel pattan vissza . A labda lendületváltozása...
A. 0,1 Ns
B. 0,3 Ns
C. 0,5 Ns
D. 0,8 Ns
E. 0,9 Ns
Vita
Köztudott, hogy :
Golyó tömege (m) = 100 gramm = 0,1 kg
Magasság (m) = 20 cm = 0,2 méter
Nehézségi gyorsulás (g) = 10 m/ s²
A labda sebessége közvetlenül a talajra csapódás után (vt ) = 1 m/s
Kérdezett : a labda lendületének változása
Válasz :
A labda sebessége az ütközés előtt (v)o)
Számítsd ki a labda sebességét becsapódás előtt a szabadesés mozgásképletével. Tekintettel a szabadon eső labda magasságára (h) = 0,2 méter, a nehézségi gyorsulásra (g) = 10 m/s², és a labda sebességére a talajt érve, ezért a v² = 2gh képletet használjuk.
v² = 2 (10)(0,2) = 4
v = √4 = -2 m/s
Negatív előjelet kap, mert a labda mozgásának iránya a talajjal való ütközés előtt ellentétes a labda mozgásának irányával az ütközés után.
A labda lendületének változása (Δp)
Δp = mv t – mv o = m (v t – v o )
Δp = (0,1)(1 – (-2)) = (0,1)(1 + 2) = (0,1)(3) = 0,3 Newton-másodperc
A helyes válasz a B.
8. Egy kezdetben nyugalmi állapotban lévő tárgy 3:2 arányban robbant két részre. A nagyobb tömegű részt 20 ms⁻¹ sebességgel dobták szét . Tehát a kisebb rész dobásának sebessége...
A. 13,3 ms –1
B. 20 ms –1
C. 30 ms –1
D. 40 ms –1
E. 60 ms –1
Vita
Köztudott, hogy:
Az 1. tárgy tömege az ütközés előtt = m
Az 1. tárgy sebessége az ütközés előtt = 0 (a tárgy nyugalmi állapotban van)
A 1. alkatrész tömege ütközés után (m² ) = 1m
A 2. alkatrész tömege ütközés után (m² ) = 2m
Az 1. alkatrész sebessége ütközés után (v1 ' ) = 20 m/s
Kérdés: A 2. alkatrész sebessége ütközés után (v2 ' )
Válasz:
A lendületmegmaradás törvényének képlete:
m 1 v 1 = m 1 v 1 ' + m 2 v 2 '
(m) (0) = (3 m) (20) + (2 m) v 2 '
0 = 60 m + (2 m) v² '
60 m = -2 m v 2 '
60 = -2 v 2 '
v² ' = -60/2
v² ' = -30 m/s
A negatív előjel azt jelzi, hogy a 2. rész mozgásiránya ellentétes az 1. rész mozgásirányával. Például, ha az 1. részt keletre dobjuk, akkor a 2. részt nyugatra dobjuk.
A helyes válasz a C.
Kérdés forrása:
Országos fizika vizsgakérdések középiskolák/szakközépiskolák számára