Kepler törvényeinek példája

3 példa Kepler törvényeire

1. A Föld bolygó átlagos távolsága a Naptól 149,6 x 106 km, a Föld keringési ideje pedig 1 év. Mi a periódus négyzetének és a Földtől mért átlagos távolság köbének állandó aránya?
Vita

Ez a kérdés a következőhöz kapcsolódik: Kepler törvényei.
Köztudott, hogy:
T = 1 év, r = 149,6 × 106 km
Kérdezte: T.2 / r3 = … ?
Válasz:

k = T² / r³ = 1² / (149,6 × 10⁶ ) ³ = 1 / (3348071,9 × 10⁻¹ ) = 2,98 × 10⁻² év² / km³

2. Egy bolygó keringési idejének és a bolygó Naptól való átlagos távolságának köbének arányállandója minden bolygó esetében ugyanaz. Az állandó a következő képlettel számítható ki:

Kepler törvényeinek példája - 1

Honnan származik ez a képlet? Ismerd meg a Kepler-törvényekről szóló anyagban.

Információ:
G = univerzális gravitációs állandó = 6,67 x 10-11 nm2/ kg2
m = a nap tömege = 1,99 x 1030 kg
pi = 3,14
Számítsd ki az arányossági állandót a fenti képlettel. A periódusegység = év, a távolságegység pedig = kilométer.
Vita

Kepler törvényeinek példája - 3

3. A Föld bolygó átlagos távolsága a Naptól 149,6 x 106 km, a Merkúr bolygó átlagos távolsága pedig 57,9 x 106 km. A Föld keringési ideje 1 év, mennyi a Merkúr bolygó keringési ideje?
Vita
Köztudott, hogy:
a föld r értéke = 149,6 x 106 km
a higany r értéke = 57,9 x 106 km
Föld T = 1 év
Kérdezte: T-higany?
Válasz:

Kepler törvényeinek példája - 3

T2 = 0,24 földi év
1 földi év = 365 nap
A Merkúr keringési ideje = (0,24)(365 nap) = 87,6 nap.

Kepler törvényével kapcsolatos kérdések

1. A Vénusz bolygó átlagos Naptól való távolsága 108,2 x 10⁶ km , a Vénusz keringési periódusa pedig 0,615 év. Mi a periódusidő négyzetének és a Vénusz Naptól való átlagos távolságának köbének állandó aránya?

2. A Vénusz bolygó átlagos Naptávolsága 108,2 x 10⁶ km , a Mars bolygóé pedig 227,9 x 10⁶ km . A Vénusz keringési ideje 0,615 év, mi a Mars bolygó keringési ideje?

Hozzászólás írása