1. Vitès ond transvèsal la sou yon kòd 25 mèt se 50 m/s. Fòs tansyon kòd la se 200 N. Detèmine mas kòd la.
A. 0.08 kg
B. 0.5 kg
C. 0.8 kg
D. 2.0 kg
Li te ye:
Longè kòd (l) = 25 m
Vitès vag transvèsal la (v) = 50 m/s
Fòs tansyon kòd la (T) = 200 N
Mès sa ou bezwen: Mas kòd la (m)
Solisyon:
Pwoblèm sa a ka rezoud lè l sèvi avèk fòmil pwopagasyon vag sou kòd la.

Repons ki kòrèk la se D.
2. Sou sifas lak la gen de moso bwa k ap flote, distans ki genyen ant yo se 6 m. Vag yo gaye sou sifas lak la. Lè premye bwa a monte desann twa fwa, dezyèm bwa a monte desann yon sèl fwa. Si chak 2 segonn tou de kalite bwa yo monte desann twa fwa, pwopagasyon vag la se ...
A. 4.5 m/s
B. 3.0 m/s
C. 2.0 m/s
D. 1.5 m/s
Li te ye:
Distans ant de bwa yo (l) = 6 mèt
Premye bwa a monte desann twa fwa; dezyèm bwa a jis monte desann yon fwa.
Frekans (f) = 3 / 2 = 1.5 èrtz
Rechèch: Vitès vag la (v)
Solisyon:
Lè premye bwa a monte desann yon fwa, longèdonn 1 an ale nan dezyèm bwa a. Lè premye bwa a monte desann de fwa, longèdonn 2 a ale nan dezyèm bwa a. Lè premye bwa a monte desann twa fwa, longèdonn en an rive nan pozisyon dezyèm bwa a, konsa an menm tan dezyèm bwa a monte desann yon fwa.
Se konsa, a distans Ant premye bwa a ak dezyèm bwa a gen de longèdonn (2 λ), jan yo montre nan foto ki sou bò a.
Distans 1 longèdonn (λ) = 6 / 2 = 3 mèt
Vitès pwopagasyon vag la (v):
v = f λ = (1.5 hertz)(3 mèt)
v = 4.5 m/s
Repons ki kòrèk la se A.
3. Faktè ki akselere pwopagasyon ond yo sou kòd yo se…
(1) pwolonje fil la
(2) agrandi mas fil la
(3) ogmante tansyon fil la
(4) ogmante gwosè fil la Deklarasyon ki kòrèk la se…
A. (1), (2), (3) ak (4)
B. (1), (2), ak (3)
C. (3) ak (4)
D. (3) sèlman
Solisyon:
Fòmil vitès pwopagasyon vag la sou kòd yo:

Repons ki kòrèk la se A.
v = vitès pwopagasyon vag la sou kòd yo
T = fòs tansyon kòd yo
μ = dansite fisèl la
m = mas fisèl la
l = longè fisèl la
4. Sou yon kòd, yon kòd ki gen yon longèdonn 50 Hz ak yon longèdonn 2 m pwopaje. Peryòd ak vitès ond lan se...
A. 0.02 segonn ak 50 ms -1
B. 0.02 segonn ak 100 ms -1
C. 0.04 segonn ak 50 ms -1
D. 0.5 segonn ak 100 ms -1
Li te ye:
Frekans (f) = 50 Hz
Longèdonn lan (λ) = 2 mèt
Rechèch: Peryòd (T) ak vitès vag la (v)
Solisyon:
Peryòd:
T = 1/f = 1/50 Hz = 0.02 segonn
Vitès vag la:
v = f λ = (50 1/segond)(2 mèt) = 100 mèt/segond
Repons ki kòrèk la se B.
5. Yon bouchon lyèj sou sifas dlo a monte desann akòz vag dlo sifas yo. Tan ki nesesè pou soti nan yon krèt rive nan pwochen krèt la se 1.2 segonn. Si sou sifas dlo a, distans ki genyen ant de krèt yo se 10 cm, alò detèmine vitès pwopagasyon vag la.
A. 12 ms -1
B. 12 cm s -1
C. 8,3 ms -1
D. 8,3 cm s -1
Li te ye:
Tan ki nesesè soti nan krèt rive nan pwochen krèt la = entèval tan pou yon longèdonn = peryòd (T) = 1.2 segonn.
Distans ant de krèt = distans 1 longèdonn (λ) = 10 cm
Rechèch: Vitès pwopagasyon vag la (v)
Solisyon:
Vitès pwopagasyon vag la:
v = f λ = λ / T = 10 cm / 1.2 segonn = 8.3 cm/segonn = 8.3 cm.s -1
Repons ki kòrèk la se D.