Aplikasyon konsèvasyon enèji mekanik pou mouvman pwojektil - pwoblèm ak solisyon

1. Yon balon foutbòl ameriken yo choute kite tè a nan yon ang θ = 30 o ak yon vitès inisyal 10 m/s. Mas balon an = 0.1 kg. Akselerasyon akòz gravite a se 10 m/s 2. Detèmine (a) Enèji potansyèl gravitasyonèl nan pwen ki pi wo a (b) Pwen ki pi wo a oswa wotè maksimòm nan

Li te ye:

Mas (m) = 0.1 kg

Vitès inisyal la (v o ) = 10 m/s

Ang = 30 °

Akselerasyon akòz gravite (g) = 10 m/ s²

Solisyon:

(a) Enèji potansyèl gravitasyonèl la

Aplikasyon konsèvasyon enèji mekanik pou mouvman pwojektil - pwoblèm ak solisyon 1

Kalkile konpozan orizontal la (v ox ) ak konpozan vètikal la (v oy ) vitès inisyal la.

Aplikasyon konsèvasyon enèji mekanik pou mouvman pwojektil - pwoblèm ak solisyon 2Aplikasyon konsèvasyon enèji mekanik pou mouvman pwojektil - pwoblèm ak solisyon 2vox =vo cos θ = (10)(kos 30o) = (10)(0.5√3) = 5√3 m/s

v oy = v o sin θ = (10)(sin 30 o ) = (10)( 0.5) = 5 m/s

Enèji mekanik inisyal la

Enèji mekanik inisyal la (ME o ) = enèji sinetik (KE)

ME o = KE = ½ mv o 2 = ½ (0.1)(10) 2 = ½ (0.1)(100) = ½ (10) = 5 Joules

Enèji mekanik final la

Enèji sinetik nan pwen ki pi wo a:

KE = ½ mv ox 2 = ½ (0.1)(5√3) 2 = ½ (0.1)((25)(3)) = ½ (0.1)(75) = 3.75 Joules

Prensip konsèvasyon enèji mekanik

Enèji mekanik inisyal la (ME o ) = enèji mekanik final la (ME t )

KE = PE + KE

5 = EP + 3.75

PE = 5 – 3.75 = 1.25 Joule

Enèji potansyèl gravitasyonèl nan pwen ki pi wo a se 1.25 Joules.

(b) Pwen ki pi wo a oswa wotè maksimòm nan

PE = mgh

1.25 = (0.1)(10) h

1.25 = h

Wotè maksimòm lan se 1.25 mèt.

[irp]

2. Yo projeté yon boul 0.1 kg orizontalman avèk yon vitès inisyal v o = 10 m/s soti nan yon bilding ki gen 10 mèt wotè. Akselerasyon gravite a se 10 m/s 2. Detèmine enèji sinetik boul la lè li frape tè a.

Li te ye:

Mas (m) = 0.1 kg

Vitès inisyal (v o ) = 10 m/s

Akselerasyon akòz gravite (g) = 10 m/ s²

Chanjman nan wotè (h) = 10 – 2 = 8 m

Rechèch: enèji sinetik a 2 mèt anlè tè a

Solisyon:

Enèji potansyèl gravitasyonèl la (PE) = mgh = (0.1)(10)(10) = 10 Joules

Enèji sinetik inisyal la (KE)= ½ mv o2 = ½ (0.1)(10) 2 = ½ (0.1)(100) = ½ (10) = 5 Joules

Enèji sinetik final la = enèji potansyèl gravitasyonèl inisyal la + enèji sinetik inisyal la = 10 + 5 = 15 Joules

[wpdm_package id=’1173′]

  1. Travay ki fèt pa pwoblèm fòs ak solisyon yo
  2. Pwoblèm ak solisyon enèji sinetik travay
  3. Pwoblèm ak solisyon prensip enèji mekanik travay
  4. Pwoblèm ak solisyon enèji potansyèl gravitasyonèl
  5. Pwoblèm ak solisyon enèji potansyèl yon sous elastik
  6. Pwoblèm ak solisyon pouvwa
  7. Aplikasyon konsèvasyon enèji mekanik pou mouvman tonbe lib
  8. Aplikasyon konsèvasyon enèji mekanik pou mouvman monte desann nan mouvman tonbe lib
  9. Aplikasyon konsèvasyon enèji mekanik pou mouvman sou yon sifas koube
  10. Aplikasyon konsèvasyon enèji mekanik pou mouvman sou yon plan enkline
  11. Aplikasyon konsèvasyon enèji mekanik pou mouvman pwojektil

Leave a Comment