5 Egzanp kesyon sou enèji sinetik ak travay fizik
1. Yon machin ki gen yon mas 5000 kg okòmansman estasyonè, epi apre sa li deplase ak yon vitès 20 m/s. Detèmine travay total ki fèt sou machin nan...
Pembahasan
Li konnen :
Mas (m) = 5000 kg
Vitès inisyal (vo) = 0 m/s (okòmansman machin nan estasyonè)
Vitès final (vt) = 20 m/s
Mande Efò total
Jawab :
Teyorèm travay-enèji sinetik deklare ke travay total la egal a chanjman nan enèji sinetik. Matematikman:
Efò total:
Wtotal = ½ m (vt2 - vo2)
Wtotal = ½ (5000)(202 - 02)
Wtotal = (2500)(400 – 0)
Wtotal = (2500)(400)
Wtotal = 1000.000
Travay total la se 1000.000 Joules.
2. Yon objè ki gen yon mas 10 kg okòmansman deplase ak yon vitès 5 m/s. Yon ti moman apre, objè a deplase ak yon vitès 10 m/s. Detèmine travay total ki fèt sou objè a.
Pembahasan
Li konnen :
Mas objè a (m) = 10 kg
Vitès inisyal (vo) = 5 m/s
Vitès final (vt) = 10 m/s
Mande efò total
Jawab :
Efò total:
Travay total la se 375 Joules.
3. Yon machin ki peze 2000 kg ap deplase ak yon vitès orizontal 10 m/s. Toudenkou, chofè a diminye vitès machin nan a 5 m/s. Travay chofè a fè sou machin nan se...
Pembahasan
Li konnen :
Mas machin nan (m) = 2000 kg
Vitès inisyal (vo) = 10 m/s
Vitès final (vt) = 5 m/s
Mande efò total
Jawab :
Efò total:
Travay total la se 75.000 Joules.
Yon siy negatif vle di fòs reziltan k ap aji sou machin nan nan direksyon opoze ak deplasman machin nan. Travay negatif vle di tou enèji sinetik machin nan diminye.
4. Yon machin ki peze 1 tòn okòmansman pa deplase. Yon ti moman apre, li deplase ak yon vitès 10 m/s. Kantite travay motè machin nan fè a se...
A. 1.000 Joule
B. 10.500 Joule
C. 15.000 Joule
D. 25.000 Joule
E. 50.000 Joule
Diskisyon:
Li konnen :
m = 1 tòn = 1000 kg, vo = 0 m/s, vt = 10m/s
Mande :
Efò (W) ?
Jawab :
Travay = chanjman nan enèji sinetik
Chanjman nan enèji sinetik :
= ½ m(v)t2 - vo2) = ½ (1000)(100 – 0) = ½ (1000)(100) = 50.000 kg m2/s2 = 50.000 Joule
Kidonk W = 50.000 Joules
Repons ki kòrèk la se E.
5. Yon tab ki gen yon mas 10 kg okòmansman rete fiks sou yon planche lis, answit yo pouse l pandan 10 segonn pou l deplase an liy dwat ak yon akselerasyon 2 m/s.2Grandè efò ki te fèt la te...
A. 2000 Joule
B. 3000 Joule
C. 6000 Joule
D. 8000 Joule
E. 9000 Joule
Diskisyon:
Li konnen :
m = 10 kg, t = 10 segonn, vo = 0, a = 2 m/s2nant =?
Mande :
Efò (W) ?
Jawab :
Kalkile vitès final la (v)t):
vt =vo + nan = 0 + (2)(10) = 20 m/s
Travay = chanjman nan enèji sinetik
Chanjman nan enèji sinetik :
= ½ m(v)t2 - vo2) = ½ (10)(400 – 0) = ½ (10)(400) = ½ (4000) = 2000 Joul
Kidonk W = 2000 Joules
Repons ki kòrèk la se A.