1. Masa tijela, m = 10 kg, na užetu. Izračunajte napetost u užetu! g = 10 m/ s²
Poznato:
Masa (m) = 10 kg
Ubrzanje zbog gravitacije (g) = 10 m/ s²
Traži se: Sila napetosti (T)
rješenje:
ΣF y = 0
T – w = 0
T = w
T = mg
T = (10 kg)(10 m/s² ) = 100 kg m/ s²
T = 100 Newtona
[irp]
2. Masa tijela je 10 kg. Izračunajte napetost užeta….. Ubrzanje zbog gravitacije = 10 m/ s2.
Riješenje
Poznato:
Masa (m) = 10 kg
Ubrzanje zbog gravitacije (g) = 10 m/ s².
Traži se: Sila napetosti (T)
rješenje:
w = težina = mg = (10 kg)(10 m/s2) = 100 kg m/s2
T1 = sila napetosti 1
T 1x = x-komponenta sile napetosti 1 = T 1 cos 45 o = 0.7 T 1
T 1y = y-komponenta sile napetosti 2 = T 1 sin 45 o = 0.7 T 1
T2 = sila napetosti 2
T 2x = x-komponenta sile napetosti 2 = T 2 cos 45 o = 0.7 T 2
T 2y = y-komponenta sile napetosti 2 = T 2 sin 45 o = 0.7 T 2
Uvjet ravnoteže ΣF = 0.
y-os:
ΣF y = 0
T 1g + T 2g – w = 0
0.7T 1 + 0.7T 2 – 100 = 0
0.7T 1 + 0.7T 2 = 100 —– jednadžba 1
x-os:
ΣF x = 0
T2x – T1x = 0
0.7T 2 – 0.7T 1 = 0
0.7T² = 0.7T + 1
T2 = T1 —– jednadžba 2
Odredite veličinu T1 :
0.7T 1 + 0.7T 1 = 100
1.4T 1 = 100
T1 = 100 / 1.4
T1 = 71.4 Newtona
T1 = T2 , dakle T2 = 71.4 Newtona
[wpdm_package id='486']
- Čestice u jednodimenzionalnoj ravnoteži
- Čestice u dvodimenzionalnoj ravnoteži
- Ravnoteža tijela povezanih užetima i remenicama
- Ravnoteža tijela na nagnutoj ravnini