1. Elektron se ubrzava iz mirovanja zbog potencijalne razlike od 12 V. Kolika je promjena električne potencijalne energije elektrona?
Poznato:
Naboj elektrona (e) = -1.60 x 10⁻¹⁶ Coulomb
Električni potencijal = napon (V) = 12 volti
Traži se: Promjena električne potencijalne energije elektrona (ΔPE)
rješenje:
ΔPE = q V = (-1.60 x 10⁻¹⁴ C)(12 V) = -19.2 x 10⁻¹⁴ Džula
Znak minus označava da se potencijalna energija smanjuje.
2. Dvije paralelne ploče su nabijene. Udaljenost između ploča je 2 cm, a jakost električnog polja između ploča je 500 Volt/metar. Kolika je promjena potencijalne energije protona kada se ubrza s pozitivno nabijene ploče na negativno nabijenu ploču?
Poznato:
Veličina električnog polja između ploča (E) = 500 Volt/metar
Razmak između ploča (s) = 2 cm = 0,02 m
Naboj protona = +1.60 x 10⁻¹⁴ Coulombova
Traži se: promjena električne potencijalne energije (ΔPE)
rješenje:
Električni potencijal:
V = E s
V = (500 Volt/m)(0.02 m)
V = 10 volti
Promjena električne potencijalne energije:
ΔPE = qV
ΔPE = (1,60 x 10⁻¹⁴ C )(10 V)
ΔPE = 16 x 10⁻¹⁵ džula
ΔPE = 1.6 x 10⁻¹ 8 Džula
3. Dva točkasta naboja udaljena su 10 cm. Naboj u točki A = +9 μC , a naboj u točki B = -4 μC. k = 9 x 10 9 Nm 2 C −2 , 1 μC = 10 −6 C. Kolika je promjena električne potencijalne energije naboja u točki B ako se ubrza do točke A?
![]()
Poznato:
Naboj A (q1 ) = +9 μC = +9 x 10−6 C
Naboj B (q1 ) = -4 μC = -4 x 10−6 C
k = 9 x 109 Nm² C − 2
Udaljenost između naboja A i B (r) = 10 cm = 0.1 m = 10 -1 m
Traži se: promjena električne potencijalne energije (ΔEP)
rješenje:
