Primjeri pitanja o Arhimedovom zakonu

6 primjera pitanja o Arhimedovom zakonu

1. Koliki volumen kamena se stavlja u morsku vodu ako je težina morske vode koju je kamen istisnuo 2 Newtona? Gustoća morske vode = 1025 kg/m3.
Rasprava

Primjer Arhimedovog zakona - 1Odgovor:
Arhimedov zakon Navodi da težina prolivene vode (voda istisnuta željezom) jednaka je velika sila uzgona što se radi vodom na željezu.

Primjer Arhimedovog zakona - 2

Volumen istisnute vode = volumen stijene uronjene u morsku vodu = 199,1 cm3.

2. Posuda puna vode. Komad željeza od 2 cm3 uronjeno u posudu tako da se dio vode prolije. Kolika je masa vode koja se prolije?
Rasprava 

Primjer Arhimedovog zakona - 3primjeri pitanja o Arhimedovom zakonu - 4

3. Masa predmeta u zraku je 15 kg, a masa predmeta u vodi je 13,7 kg. Je li predmet izrađen od čistog zlata?
Rasprava
Poznato je da:
m = 15 kg
m' = 13,7 kg
Pitanje: je li predmet izrađen od čistog zlata?
Odgovor:
Posebna gravitacija čisto zlato = 19,3 ili gustoća čistog zlata = 19300 kg/m3Ako je gustoća predmeta jednaka gustoći čistog zlata, tada je predmet izrađen od čistog zlata.
Kolika je gustoća objekta? ?
Sila uzgona (FA) jednaka je težini tijela u zraku (w) minus težini tijela u vodi (w').

Primjer Arhimedovog zakona - 5

Unesite masu tijela u zraku i masu tijela u vodi:
Primjer Arhimedovog zakona - 6Omjer gustoće tijela i gustoće vode (/) = specifična težina tijela. Dakle, specifična težina tijela = 11,3.
Gustoća objekta = specifična težina pomnožena s gustoćom vode = (11,3) (1000 kg/m3) = 11 300 kg/m3.
Specifična težina čistog zlata je 19,3, a gustoća zlata je 19.300 kg/m³3 stoga predmet nije izrađen od čistog zlata.

4. Spasilački brod pokušava podići kontejner ukupne mase 4500 kg koji je pao u more. Kontejner je dug 2 metra, širok 1,5 metara i visok 1 metar. Gustoća morske vode u tom trenutku je 1025 kg/m3 , a ubrzanje gravitacije je 10 m/s2 . Stoga je minimalna sila potrebna za podizanje objekta s morskog dna na površinu…

Rasprava

Poznato je:

Masa kutije (m) = 4500 kg

Volumen kutije (V) = 2 m x 1,5 m x 1 m = 3 m³

Gustoća morske vode ( ρ) = 1025 kg/ m³

Ubrzanje zbog gravitacije (g) = 10 m/ s²

Pitanje: Koja je minimalna sila potrebna za podizanje predmeta s morskog dna na površinu?

Džavab:

Težina tijela u zraku = mg = (4500 kg)(10 m/s² ) = 45000 N

Za podizanje predmeta na kopnu, minimalna sila je 45000 N.

Veličina sile uzgona:

F A = ​​​​ρ F g V = ( 1025)(10)(3) = 30750 N

Težina objekta u morskoj vodi = 45000 N – 30750 N = 14250 N

Za podizanje objekta na moru, minimalna sila je 14250 N.

5. Predmet pluta u tekućini čija je gustoća 800 kg/m3Ako ¼ tijela nije uronjeno u tekućinu, tada je gustoća tijela...
A. 600 kg/m²3
B. 900 kg/m²3
Cca. 1000 kg/m3
D. 1200 kg/m3
E. 1300 kg/m3

Ahmedov zakon 1Rasprava:
Poznato je da:
Gustoća tekućina = 800 kg/m3
Volumen tijela koje nije uronjeno u tekućinu = ¼
Volumen tijela uronjenog u tekućinu = ¾
Ukupni volumen objekta = 1
Pitao :
Gustoća objekt?
Jawab :
Formula za odnos između gustoća U članku se raspravlja o objektima, gustoći tekućina i dijelovima objekata koji su uronjeni i koji nisu uronjeni u tekućine. Zašto čvrsti predmeti plutaju? :

Arhimedov zakon - 2
Točan odgovor je A.

6. Težina tijela u zraku je 5 N. Ako se tijelo važe u vodi (gustoća vode = 1000 kg/m3) težina postaje 3,2 N. Ako je ubrzanje zbog gravitacije g = 10 m/s2 onda je gustoća objekta...
A. 800 kg/m²3
B. 1000 kg/m²3
Cca. 1500 kg/m3
D. 2500 kg/m3
E. 2780 kg/m3
Rasprava:
Poznato je da:
Težina objekta u zraku = Težina objekta (w) = 5 Newtona
Težina objekta u vodi = 3,2 Newtona
Gustoća voda = 1000 kg/m3
Ubrzanje gravitacije = 10 m / s2
Masa objekta: w = mg —> m = w : g = 5 N : 10 m/s2 = 0,5 kg
Pitao/la sam:
Gustoća objekt?
Odgovor:
Težina predmeta u vodi je manja zbog sile uzgona.
Uzgon = Težina tijela u zraku – Težina tijela u tekućini
Uzgon = 5 Newtona – 3,2 Newtona = 1,8 Newtona

Arhimedov princip 3

Gustoća objekta :
Gustoća = Masa : Volumen = 0,5 kg : 0,00018 m3 = 2780 kg / m3
Točan odgovor je E.

Pitanja o Arhimedovom zakonu

1. Koliki volumen kamena se stavlja u vodu ako je težina vode koju je kamen istisnuo 5 Newtona? Gustoća vode = 1000 kg/m3     (501 cm3)
2. Posuda puna benzina. Komad drveta 1,2 dm3 potopljen u posudu tako da se dio benzina prolio. Kolika je masa benzina koji se prolio? (816 grama)
3. Masa metala u zraku je 13 kg, a masa metala u vodi je 12,3 kg. Je li metal napravljen od čistog zlata? (Ne, jer je specifična težina metala = 18,6. Specifična težina zlata = 19,3)