Primjer pitanja o električnoj energiji

6 primjera pitanja o električnoj energiji

1. Učenik u prosjeku pali televizor 6 sati svaki dan. Televizor je spojen na napajanje od 220 V, pa je struja koja teče kroz televizor 0,5 Ampera. Ako PLN postavi tarifu na 600,00 Rp./kWh, tada je trošak korištenja televizora tijekom 1 mjeseca (30 dana)….

A. 9.900,00 Rp.

B. 11.880,00 Rp.

C. 19.800,00 Rp.

D. 23.760,00 Rp.

Rasprava

Poznato je da:

Vrijeme korištenja televizije = 6 sati x 30 = 180 sati

Napon (V) = 220 volti

Jakost struje (I) = 0,5 ampera

Tarifa za električnu energiju = 600,00 Rp / kWh

Pitanje: Cijena korištenja električne energije za TV za 1 mjesec (30 dana)

Odgovor:

Snaga televizora:

P = VI = (220 Volta)(0,5 Ampera) = 110 Volta Ampera = 110 Wata

Električna energija = električna snaga x vremenski interval

Električna energija televizora = 110 W x 180 sati = 19800 W sati = 19,8 kilovat sati = 19,8 kilovat sati = 19,8 kWh

Trošak korištenja električne energije za TV za 1 mjesec:

19,8 kWh x Rp. 600,00 / kWh = Rp. 11.880,00 kuna

Točan odgovor je B.

2. U kući se nalaze 4 žarulje od 20 W, 2 žarulje od 10 W i 3 žarulje od 40 W koje svijetle 5 sati svaki dan. Ako je cijena električne energije po kWh 500,00 Rp, tada trošak koji se mora platiti u 1 mjesecu (30 dana) iznosi...

A. 5.625,00 Rp.

B. 7.500,00 Rp.

C. 12.750,00 Rp.

D. 16.500,00 Rp.

Rasprava

Poznato je da:

4 žarulje od 20 W = 4 x 20 W = 80 W

2 žarulje od 10 W = 2 x 10 W = 20 W

3 žarulje od 40 W = 3 x 40 W = 120 W

Ukupna snaga (W) = 80 W + 20 W + 120 W = 220 W

Vremenski interval (t) = 5 sati x 30 = 150 sati

Cijena električne energije po kWh = 500,00 Rp.

Pitanje: Troškovi koji se moraju platiti u roku od 1 mjeseca

Odgovor:

Električna energija = Električna snaga x Vremenski interval = 220 W x 150 sati = 33000 W sati = 33 kilovat sata = 33 kilovat sata = 33 kWh

Naknade koje treba platiti:

(33 kWh) (500,00 Rp/kWh) = 16 500 Rp

Točan odgovor je D.

3. Kuća gospodina Budija koristi električnu opremu koja se sastoji od 3 lampe od po 20 W, 3 lampe od po 40 W, koje se sve koriste 12 sati dnevno. Jedna vodena pumpa od 250 W koristi se 4 sata dnevno, a glačalo od 300 W koristi se 2 sata dnevno. Ako je tarifa električne energije 600,00 Rp / kWh, račun za struju koji gospodin Budi mora platiti za 1 mjesec (30 dana) je…..

A. 57.680,00 Rp.

B. 59.680,00 Rp.

C. 64.820,00 Rp.

D. 67.680,00 Rp.

Rasprava

Poznato je da:

Snaga žarulje = 3 (20 W) + 3 (40 W) = 60 W + 120 W = 180 W i vrijeme korištenja žarulje = 12 sati x 30 = 360 sati

Snaga vodene pumpe = 250 W i vrijeme korištenja vodene pumpe = 4 sati x 30 = 120 sati

Snaga glačala = 300 W i vrijeme korištenja glačala = 2 sata x 30 = 60 sati

Tarifa električne energije 600,00 Rp / kWh

Pitanje: Troškovi koji se plaćaju za jedan mjesec (30 dana)

Odgovor:

Električna energija = električna snaga x vrijeme

Energija žarulje = (180 W)(360 sati) = 64 800 W sati = 64,8 kilovat sati

Energija vodene pumpe = (250 W) (120 sati) = 30 000 W sati = 30 kilovat sati

Energija željeza = (300 W)(60 sati) = 18 000 W sati = 18 kilovat sati

Ukupna potrošena električna energija = 64,8 + 30 + 18 = 112,8 kilovat sati = 112,8 kilovat sati = 112,8 kWh.

Trošak koji se plaća za jedan mjesec = (112,8 kWh) ( 600,00 Rp / kWh) = 67.680 Rp

Točan odgovor je D.

4. Kuća svakodnevno koristi sljedeće električne uređaje...

Koliko se električne energije potroši u 1 mjesecu (30 dana)?

A. 146 kWhPrimjer pitanja o električnoj energiji 1

B. 78 kWh

C. 52 kWh

D. 26 kWh

Rasprava

Poznato je da:

Snaga žarulje sa žarnom niti = 5 x 20 W = 100 W i vrijeme korištenja žarulje sa žarnom niti = 12 sati x 30 = 360 sati

Snaga neonske lampe = 6 x 10 W = 60 W, a vrijeme korištenja žarulje sa žarnom niti = 10 sati x 30 = 300 sati

Snaga televizora = 1 x 80 W = 80 W i vrijeme korištenja televizora = 10 sati x 30 = 300 sati

Pitanje: Koliko se električne energije potroši tijekom 30 dana?

Odgovor:

Električna energija = električna snaga x vremenski interval

Električna energija žarulje sa žarnom niti = 100 W x 360 sati = 36 000 W sati = 36 kilovat sati = 36 kWh

Električna energija neonske lampe = 60 W x 300 sati = 18 000 W sati = 18 kilovat sati = 18 kWh

Električna energija televizora = 80 W x 300 sati = 24 000 W sati = 24 kilovat sata = 24 kWh

Ukupna električna energija = 36 kWh + 18 kWh + 24 kWh = 78 kWh

kWh = kilovat sat = kilovat sat

Točan odgovor je B.

5. Pogledajte sliku električnog uređaja ispod! Električna snaga uređaja napisana je na slici i uređaj se koristi 30 minuta, a zatim je količina potrošene električne energije…..

A. 396 kilodžulaPrimjer pitanja o električnoj energiji 2

B. 540 kilodžula

C. 600 kilodžula

D. 900 kilodžula

Rasprava

Poznato je da:

Električna snaga (P) = 300 W = 300 Joula/sekundi

Vremenski interval (t) = 30 minuta = 30 (60 sekundi) = 1800 sekundi

Pitanje: Koliko se električne energije troši?

Odgovor:

Nazivna snaga od 300 Joula u sekundi znači da glačalo troši 300 Joula energije svake sekunde. Ako se koristi 1800 sekundi, glačalo troši 540 1 Joula električne energije = 540.000 kilodžula.

Točan odgovor je B.

6. Obitelj koristi električnu energiju mjesec dana (30 dana) za električne uređaje kao što je prikazano u sljedećoj tablici!

Primjer pitanja o električnoj energiji 3

Električna snaga perilice rublja, televizora i klima uređaja je…

Primjer pitanja o električnoj energiji 4

Rasprava

Električna energija perilice rublja = 12 kWh = 12 000 Watt sati, vrijeme korištenja = 2 sata x 30 = 60 sati

Električna energija TV-a = 19,2 kWh = 19.200 Watt sati, vrijeme korištenja = 8 sati x 30 = 240 sati

AC električna energija = 72 kWh = 72 000 Watt sati, vrijeme korištenja = 6 sati x 30 = 180 sati

Električna snaga = električna energija / vrijeme

Snaga perilice rublja = 12 000 W sati / 60 sati = 200 W

Snaga televizora = 19.200 Watt sati / 240 sati = 80 W

Izmjenična snaga = 72 000 W sati / 180 sati = 400 W

Točan odgovor je B.

Izvor pitanja:

Pitanja za nacionalni ispit iz prirodoslovlja za osnovnu školu/islamsku osnovnu školu

Ostavite komentar