1. Un corpo cunha masa de 2 kg absorbe 100 calorías de calor cando a súa temperatura aumenta de 20 ° C a 70 ° C. Cal é a calor específica do corpo?
Coñecido:
Masa (m) = 2 kg = 2000 g
Calor (Q) = 100 ° C
A variación de temperatura ( ΔT ) = 70 ° C – 20 ° C = 50 ° C
Buscado: A calor específica (c)
Solución:
c = Q / m Δ T
c = 100 cal / (2000 g) (50 ° C)
c = 100 cal / 100,000 gr o C
c = 10² cal / 10⁵ gr C
c = ( 10² cal ) ( 10⁻⁵ gr⁻¹ o C⁻¹ )
c = 10⁻³ cal gr⁻¹ o C⁻¹
c = 10⁻³ cal/ gr o C
A calor específica dun corpo é de 10⁻³ cal /gr ° C
2. A calor específica da auga é de 4180 J/kg de C₂O . Canta capacidade calorífica ten 2 kg de auga …
Coñecido:
A calor específica (c) = 4180 J/kg de C o
Masa (m) = 2 kg
Buscada: Capacidade calorífica (C)
Solución:
C = mc²
C = (2 kg)(4180 J/kg de C₂O₂ )
C = (2)(4180 J/ C₂O₃ )
C = 8360 J/ C₂O
3. A calor específica do aluminio é de 900 J/kg de C₂O₂ . Canta capacidade calorífica teñen 2 gramos de aluminio...?
Coñecido:
A calor específica do aluminio (c) = 900 J/kg de C₂O = 9 x 10² J /kg de C₂O
Masa (m) = 2 gramos = 2/1000 kg = 2/10 3 kg = 2 x 10 -3 kg
Buscada: Capacidade calorífica (C)
Solución:
C = mc²
C = (2 x 10 -3 kg)( 9 x 10 2 J/kg C o )
C = 18 x 10 -3 x 10² J / Co
C = 18 x 10⁻¹ J / Co
C = 1.8 J/ C₂O
[wpdm_package id='710′]
- Conversión de escalas de temperatura
- Expansión lineal
- Expansión da área
- Ampliación de volume
- Calor
- Equivalente mecánico da calor
- Calor específica e capacidade calorífica
- Calor latente, calor de fusión, calor de vaporización
- Conservación de enerxía para a transferencia de calor