Calor Masa Calor específico A variación de temperatura: problemas e solucións

9 Calor Masa Calor específica A variación de temperatura: problemas e solucións

1. Un chumbo de 2 kg quéntase desde 50oC a 100oC. O calor específico de chumbo é 130 J.kg-1ºC-1. En canto calor é absorbido polo chumbo?

Coñecido:

Masa (m) = 2 kg

A calor específica (c) = 1 3 0 J.kg -1 C -1

A variación de temperatura ( ΔT ) = 100 ° C – 50 ° C = 50 ° C

Buscase: Calor (Q)

Solución:

Q = mc Δ T

Q = calor , m = masa, c = calor específica , ΔT = cambio de temperatura

A calor absorbida polo chumbo:

Q = (2 kg)(1 3 0 J.kg -1 C -1 )(50 ° C)

Q = (100)(1 3 0)

Q = 1 3.000 Joules

Q = 1,3 x 10⁴ Joules

[irp]

2. A calor específica do cobre é de 390 J/k· g ° C, a variación de temperatura é de 40 ° C. Se o cobre absorbe 40 Joules de calor, cal é a masa do cobre?

Coñecido:

A calor específica do cobre (c) = 390 J/k g o C

A variación de temperatura ( ΔT ) = 40 ° C

Calor ( Q) = 40 J

Buscada: Masa (m) de cobre

Solución:

Q = mc Δ T

40 J = ( m)( 390 J/kg⁻¹ ) (40 ° C)

40 = (m)( 390/kg )(40)

40 = (m)( 390/kg )(4)

40 = (m)( 1560/kg )

m = 40 / 1560

m = 0.026 kg

m = 26 gramos

3. A temperatura inicial de 20 gramos de auga é de 30 ° C. A calor específica da auga é de 1 cal g -1 ° C -1 . Se a auga absorbe 300 calorías de calor, determina a temperatura final!

Coñecido:

Masa (m) = 20 g

A temperatura inicial (T1 ) = 30 ° C

A calor específica da auga (c) = 1 cal gr -1 o C -1

Calor (Q) = 300 cal

Buscado: A temperatura final da auga

Solución:

Q = mc⁻¹ ΔT

300 cal = (20 gr) ( 1 cal gr -1 o C -1 ) ( T2 -30 )

300 = (20)(1)( T² -30 )

300 = 20 ( T² - 30 )

300 = 20 T 2 – 600

300 + 600 = 20T²

900 = 20T 2

T2 = 900 / 20

T2 = 45

A variación de temperatura é de 45 ° C a 30 ° C = 15 ° C.

 [irp]

4. To cambio de temperatura da auga do mar is 1oC cando a auga absorbe 3900 joules de calor. A calor específica da auga do mar é 3.9 × 103 J/kg°C, Cal é a masa da auga do mar.

Coñecido:

A variación de temperatura ( ΔT ) = 1 ° C

Calor (Q) = 3900 Joules

A calor específica da auga do mar (c) = 3.9 x 10³ J / k g°C = 3900 J/Kg°C

Buscado: Masa (m)

Solución:

Q = mc Δ T

Q = calor , m = masa, c = calor específica , ΔT = cambio de temperatura

m = Q / c ΔT = 3900 / (3900)(1) = 3900 / 3900 = 1 kg

5. Un metal de 2 kg de cobre absorbe 39,000 J de calor a 30 °C. Se a calor específica do cobre é de 390 J/kg °C, cal é a temperatura final do cobre...

Coñecido:

Masa (m) = 2 kg

Temperatura inicial (T1 ) = 30 ° C

Calor (Q) = 39,000 Joules

Calor específico (c) do cobre = 390 J/kg ° C

Buscada : A temperatura final ( T2 )

Solución:

Q = mc⁻¹ ΔT

Q = calor , m = masa, c = calor específica , ΔT = cambio de temperatura

Q = mc⁻¹ ΔT = mc⁻¹ ( T₂ – T₁ )

39,000 = (2)( 390)(T2 – 30)

100 = (2)(1)(T2 – 30)

100 = (2)(T2 – 30)

50 = T2 – 30

T2 = 50 + 30

T2 = 80 ° C

[irp]

6. 5 kg de auga quéntase de 15 °C a 40 °C. Cal é a calor que absorbe a auga? A calor específica da auga é 4.2 × 10³ J /kg°C.

Coñecido:

Masa (m) = 5 kg

Temperatura inicial (T1 ) = 15 °C

Temperatura final (T2 ) = 40 °C

Calor específico da auga (c) = 4.2 × 10³ J /kg°C

Buscase: Calor (Q)

Solución:

Q = mc⁻¹ ΔT

Q = (5 kg)( 4.2 × 10³ J /kg°C)(40°C – 15°C)

Q = (5)( 4.2 × 10³ J )(25)

Q = 525 x 10³ J

Q = 525,000 xullos

7. 2 kg de auga quéntase de 24 °C a 90 °C. Cal é a calor que absorbe a auga? A calor específica da auga é 4.2 × 10³ J /kg°C.

Coñecido:

Masa (m) = 2 kg

Temperatura inicial (T1 ) = 24 °C

Temperatura final (T2 ) = 90 °C

Calor específico da auga (c) = 4,200 Joules/kg°C

Búscase :: Calor (Q)

Solución:

Q = mc ΔT

Q = (2 kg)( 4,200 Joules/kg°C)(90°C – 24°C)

Q = (2 kg)( 4,200 Joules/kg°C)(66°C)

Q = (132) ( 4,200 xullos)

Q = 554,400 xullos

[irp]

8. Quéntase auga de 5 gramos de 10 °C a 40 °C. Cal é a calor que absorbe a auga? A calor específica da auga é 1 × 10³ cal /g r °C.

Coñecido:

Masa (m) = 5 gramos

Temperatura inicial (T1 ) = 10 ° C

Temperatura final (T2 ) = 40 ° C

Calor específico da auga (c) = 1 c al/gr°C

Se busca : Calor

Solución:

Q = mc⁻¹ ΔT

Q = (5 gramos) ( 1 cal/gr°C) (40 ° C – 10 ° C)

Q = (5)( 1 c al)(30)

Q = 150 calorías

9. Unha auga de 0.2 kg absorbe 42,000 Joules de calor a 25 ° C . A calor específica da auga é de 4200 J/kg ° C, cal é a temperatura final da auga?

Coñecido:

Masa da auga (m) = 0.2 kg

Calor (Q) = 42,000 Joules

Calor específico da auga (c) = 4200 J/kg ° C

Temperatura inicial (T1 ) = 25 ° C

Desexada: Temperatura final ( T2 )

Solución:

Q = mc⁻¹ ΔT = mc⁻¹ ( T₂ – T₁ )

Q = calor, m = masa, c = calor específico, ΔT = o cambio de temperatura, T1 = a temperatura inicial, T2 = a temperatura final

Q = mc² ( T² – T¹ )

42,000 = (0.2)(4200)(T2 – 25)

42,000 = 840 (T2 – 25)

42,000 = 840 T 2 – 21,000

42,000 + 21,000 = 840 T²

63,000 = 840 T²

T2 = 63,000 / 840

T2 = 75 ° C

  1. Conversión de escalas de temperatura
  2. Expansión lineal
  3. Expansión da área
  4. Ampliación de volume
  5. Calor
  6. Equivalente mecánico da calor
  7. Calor específica e capacidade calorífica
  8. Calor latente, calor de fusión, calor de vaporización
  9. Conservación de enerxía para a transferencia de calor

Deixe un comentario