1. 1 kg de auga a 100 ° C mesturado con 1 kg de auga a 10 ° C nun sistema illado. A calor específica da auga é de 4200 J/kg ° C. Determina a temperatura final da mestura!
Coñecido:
Masa de auga quente (m1 ) = 1 kg
Temperatura da auga quente (T1 ) = 100 ° C
Masa de auga fría (m² ) = 1 kg
Temperatura da auga fría (T2 ) = 10 ° C
Buscada: A temperatura final (T)
Solución:
Calor perdida = Calor gañada (sistema illado)
mc ΔT = mc ΔT
m ΔT = m ΔT
m₁ ( T₁ – T) = m₂ ( T – T₂ )
(1)(100 – T) = (1)(T – 10)
100 – T = T – 10
100 + 10 = T + T
110 = 2T
T = 110 / 2
T = 55
A temperatura final é de 55 ° C.
[irp]
2. Un bloque de chumbo de 3 kg a 80o colocado en 10 kg de auga. A calor específica do chumbo é de 1400 J.kg-1C-1 e a calor específica da auga é de 4200 J.kg-1C-1A temperatura final en equilibrio térmico é 20oC. Determina a temperatura inicial da auga!
Coñecido:
Masa (m1 ) = 3 kg
A calor específica do chumbo (c1 ) = 1400 J.kg⁻¹ C⁻¹
A temperatura do chumbo (T1 ) = 80 ° C
Masa da auga (m² ) = 10 kg
A calor específica da auga (c² ) = 4200 J.kg⁻¹ C⁻¹
A temperatura de equilibrio térmico (T) = 20 ° C
Buscada: A temperatura inicial da auga ( T2 )
Solución:
Calor perdida = Calor gañada
Q chumbo = Q auga
m₁ c₁ ΔT = m₂ c₂ ΔT
(3)(1400)(80-20) = (10)(4200)(20-T)
(4200)(60) = (42,000)(20-T)
252,000 = 840,000 – 42,000 T
42,000 T = 840,000 – 252,000
42,000 T = 588,000
T = 588,000 / 42,000
T = 14
A temperatura inicial da auga é de 14 ° C.
[irp]
3. Un bloque de cobre en 100oC colocados en 128 gramos de auga a 30 oC. A calor específica da auga é 1 cal.g-1°C-1 e a calor específica do cobre é 0.1 cal.g-1°C-1. Se a temperatura de equilibrio térmico é 36 oC, Determina a masa do cobre!
Coñecido:
A temperatura do cobre (T1 ) = 100 ° C
A calor específica do cobre ( c₁ ) = 0.1 c al₃⁻¹o C⁻¹
Masa da auga (m² ) = 128 gramos
Temperatura da auga (T2 ) = 30 ° C
A calor específica da auga (c² ) = 1 c al₀g -1° C -1
A temperatura de equilibrio térmico (T) = 36 ° C
Buscada: Masa de cobre ( m1 )
Solución:
Calor perdida = Calor gañada
Q cobre = Q auga
m₁ c₁ ΔT = m₂ c₂ ΔT
( m1 )(0.1)(100-36) = (128)(1)(36-30)
(m1 ) (0.1)(64) = (128)(1)(6)
(m1 ) (6.4) = 768
m1 = 768 / 6.4
m1 = 120
A masa do cobre é de 120 gramos.
[irp]
4. Un bloque de xeo de M kg a 0oC colocados en 340 gramos de auga a 20oC nunha cuba. Se o calor de fusión por auga = 80 calorías por gramo-1, a calor específica da auga é 1 cal g-1 oC-1. Todo o xeo derrétese e a temperatura de equilibrio térmico is 5oC, determina a masa do xeo!
Coñecido:
Masa da auga (m) = 340 gramos
A temperatura do xeo (T xeo ) = 0 ° C
A temperatura da auga (T auga ) = 20 ° C
A temperatura de equilibrio térmico (T) = 5 ° C
A calor de fusión da auga ( L ) = 80 °C ao g⁻¹
A calor específica da auga ( c auga ) = 1 cal g⁻¹ o C⁻¹
Buscada: Masa de xeo (M)
Solución:
Calor perdida = Calor gañada
Q auga = Q xeo
m c ( ΔT) = m es L es + m c ( Δ T)
(340)(1)(20-5) = M (80) + M (1)(5-0)
(340)(15) = 80 millóns + 5 millóns
5100 = 85 millóns
M = 5100/85
M = 60 gramos
[wpdm_package id='714′]
- Conversión de escalas de temperatura
- Expansión lineal
- Expansión da área
- Ampliación de volume
- Calor
- Equivalente mecánico da calor
- Calor específica e capacidade calorífica
- Calor latente, calor de fusión, calor de vaporización
- Conservación de enerxía para a transferencia de calor