5 exemplos de problemas de calor
1. O estaño cunha masa de 2 quilogramos ten unha calor específica de 130 J.kg -1 C -1 . A cantidade de calor absorbida polo estaño para elevar a súa temperatura de 50 ° C a 100 ° C é...
Discusión
Sábese que:
Masa (m) = 2 kg
Calor específico do estaño (c) = 130 J.kg -1 C -1
Cambio de temperatura (ΔT ) = 100 ° C – 50 ° C = 50 ° C
Pregunta: Calor (Q) absorbida polo estaño
Resposta:
Fórmula da calor:
Q = mc Δ T
Descrición: Q = calor, m = masa, c = calor específica, Δ T = cambio de temperatura
Calor absorbida polo estaño:
Q = (2 kg)(130 J·kg -1 C -1 )(50 ° C)
Q = (100)(130)
Q = 13000 xullos
Q = 1,3 x 10³ Joules
2. O cobre cun calor específico de 390 J kg -1 oC -1 experimenta un cambio de temperatura de 40 oC . Se a calor absorbida polo cobre durante o cambio de temperatura é de 200 calorías, entón a masa do cobre é...
Discusión
Sábese que:
Calor específico do cobre (c) = 390 J kg -1 o C -1
Cambio de temperatura (ΔT ) = 40 ° C
Calor (Q) = 40 Joules
Pregunta: Masa (m) de cobre
Resposta:
Q = mc Δ T
40 = (m)( 390 )(40 ° C)
40 = (m)(390 )(40)
40 = (m)( 390 )(4)
40 = (m) ( 1560 )
m = 40 / 1560
m = 0,026 kg
A masa do cobre é de 26 gramos.
3. Auga cunha masa de 20 gramos e unha calor específica de 1 cal g -1 oC -1 ten inicialmente unha temperatura de 30 oC . Determina o cambio na temperatura da auga se a cantidade de calor absorbida pola auga é de 300 calorías!
Discusión
Sábese que:
Masa (m) = 20 g
Temperatura inicial (T1 ) = 30 ° C
Calor específico da auga (c) = 1 cal gr -1 o C -1
Calor (Q) = 300 cal
Pregunta: Cambios na temperatura da auga
Resposta:
Q = mc Δ T
Q = mc² ( T² – T¹ )
300 cal = (20 gr) ( 1 cal gr -1 ° C -1 )(T 2 – 30 ° C)
300 = (20)(1)(T2 – 30)
300 = 20 (T2 – 30)
300 = 20 T 2 – 600
300 + 600 = 20 T²
900 = 20 T²
T2 = 900 / 20
T2 = 45 ° C
Cambios de temperatura:
ΔT = 45 ° C – 30 ° C
ΔT = 15 ° C
4. A cantidade de calor necesaria para baixar a temperatura de 4 kg de líquido que ten unha calor específica de 500 J/kg K desde 40 oC convértese en 20 oC é…
20 kJ
30 kJ
C. 40 kJ
50 kJ
E. 60 kJ
Debate:
É coñecido :
Masa (m) = 4 kg
Calor específico (c) = 500 J/kg K = 500 J/kg Co
Cambio de temperatura (delta T) = 40 oC - 20 oC = 20 °Co
Preguntado/a :
Calor (Q)
Jawab :
Fórmula de calor :
Q = (m)(c)(delta T)
Q = (4)(500)(20) = 40.000 Joules = 40 kJ
kJ = quilojoule
A resposta correcta é C.
5. Un obxecto sólido cunha masa de 2 kg quéntase desde unha temperatura de 30oC convértese en 100oC, require 7 × 10 calor5 Joule. A calor específica do obxecto é…
A. 400 J/kg K
B. 500 J/kg K
C. 700 J/kg K
D. 1000 J/kg K
E. 5000 J/kg K
Debate:
É coñecido :
Masa (m) = 2 kg
Calor (Q) = 7 × 105 J = 700.000 J
Cambio de temperatura (delta T) = 100 oC - 30 oC = 70 °Co
Preguntado/a :
Calor específico (c)
Jawab :
c = Q / m T
c = 700.000 J / (2 kg)(70 Co) = 700.000 J / 140 kg Co
c = 5000 J/kg de Co
c = 5000 J/kg K
A resposta correcta é E.