8 exemplos de preguntas sobre enerxía eléctrica e potencia
1. Unha lámpada eléctrica marcada como 220 V – 5 A úsase durante 30 minutos, polo que a cantidade de enerxía que require a lámpada é…
33 kJ
330 kJ
C. 1.980 kJ
19.800 kJ
Discusión
Voltaxe (V) = 220 voltios
Intensidade da corrente (I) = 5 amperios
Tempo (t) = 30 minutos = 30 x 60 segundos = 1800 segundos
Fórmula da enerxía eléctrica (P):
P = VI = (220 voltios) (5 amperios) = 1100 voltios amperio = 1100 vatios = 1100 julios/segundo
Enerxía eléctrica = Potencia eléctrica x tempo = (1100 Joules/segundo)(1800 segundos)
Enerxía eléctrica = 1.980.000 Joules = 1.980 quilojoules
A resposta correcta é C.
2. Un soldador vén de fábrica con 220 V – 60 W. Se a ferramenta se acende durante 4 minutos, a cantidade de enerxía eléctrica é…
A. 240J
B. 880 J
C. 14.400 J
D. 52.800 J
Discusión
Sábese que:
Potencia (P) = 60 vatios = 60 xullos/segundo
Voltaxe (V) = 220 voltios
Tempo (t) = 4 minutos = 4 x 60 segundos = 240 segundos
Pregunta: Enerxía eléctrica
Resposta:
220 voltios – 60 vatios significa que o soldador eléctrico funciona ben se a diferenza de potencial ou tensión eléctrica é de 220 voltios e ten unha potencia de 60 vatios = 60 joules/segundo, o que significa que o soldador eléctrico usa 60 joules de enerxía por segundo.
Enerxía eléctrica = potencia eléctrica x tempo = (60 Joules/segundo)(240 segundos) = 14.400 Joules.
A resposta correcta é C.
3. A enerxía que usa o ferro durante 1 minuto é de 33 kJ e está conectado a unha tensión de 220 voltios, polo que a corrente eléctrica que flúe a través do ferro é...
A. 0,067 A
B. 0,40 A
C. 2,50 A
D. 15,0 A
Discusión
Sábese que:
Intervalo de tempo (t) = 1 minuto = 60 segundos
Enerxía (W) = 33 kiloJoules = 33.000 Xulios
Voltaxe (V) = 220 voltios
Pregunta: Intensidade da corrente eléctrica (I)
Resposta:
A enerxía eléctrica é a enerxía eléctrica utilizada durante un determinado período de tempo. Matematicamente:
P = W / t = 33.000 Joules / 60 segundos
P = 550 vatios
A fórmula que indica a relación entre a tensión eléctrica, a corrente eléctrica e a potencia eléctrica é:
P = VI
Para calcular a corrente eléctrica (I), esta fórmula invértese á seguinte:
I = P / V = 550 / 220 = 2,5 amperios
A resposta correcta é C.
4. Unha casa usa aparellos eléctricos como se indica na seguinte táboa.
Canta enerxía eléctrica se usa nun mes (30 días)?
A. 120 kWh
B. 60 kWh
C. 40 kWh
D. 20 kWh
Discusión
Sábese que:
Potencia da lámpada = 4 (10 vatios) = 40 vatios e tempo de uso da lámpada = 10 horas x 30 = 300 horas
Potencia do televisor = 100 vatios e tempo de uso do frigorífico = 10 horas x 30 = 300 horas
Potencia do ferro = 300 vatios e tempo de uso do ferro = 2 horas x 30 = 60 horas
Pregunta: Enerxía eléctrica consumida durante un mes
Resposta:
Enerxía eléctrica = potencia eléctrica x tempo
Enerxía consumida pola lámpada = (40 vatios) (300 horas) = 12.000 vatios hora = 12 quilovatios hora = 12 kWh
Enerxía consumida polo televisor = (100 vatios) (300 horas) = 30.000 vatios hora = 30 quilovatios hora = 30 kWh
Enerxía consumida polo ferro = (300 vatios) (60 horas) = 18.000 vatios hora = 18 quilovatios hora = 18 kWh
Enerxía eléctrica total consumida = 12 kWh + 30 kWh + 18 kWh = 60 kWh.
A resposta correcta é B.
5. Nunha casa, hai 5 lámpadas de 25 vatios que están acesas durante 14 horas ao día, un frigorífico de 200 vatios que está aceso durante 24 horas ao día e unha bomba de auga de 125 vatios que está acesa durante 8 horas ao día. Canta enerxía eléctrica se usa nun mes (30 días)?
A. 226,5 kWh
B. 144 kWh
C. 52,5 kWh
D. 30 kWh
Discusión
Sábese que:
Potencia da lámpada = 5(25) = 125 vatios e tempo de uso da lámpada = 14 horas x 30 = 420 horas
Potencia do frigorífico = 200 vatios e tempo de uso do frigorífico = 24 horas x 30 = 720 horas
Potencia da bomba de auga = 125 vatios e tempo de uso da bomba de auga = 8 horas x 30 = 240 horas
Pregunta: Enerxía eléctrica consumida durante un mes
Resposta:
Enerxía eléctrica = potencia eléctrica x tempo
Enerxía (lámpada) = (125 vatios) (420 horas) = 52.500 vatios hora = 52,5 quilovatios hora
Enerxía (frigorífico) = (200 vatios) (720 horas) = 144.000 vatios hora = 144 quilovatios hora
Enerxía (bomba de auga) = (125 vatios) (240 horas) = 30.000 vatios hora = 30 quilovatios hora
Enerxía eléctrica total utilizada = 52,5 + 144 + 30 = 226,5 quilovatios hora = 226,5 quilovatios hora = 226,5 kWh.
A resposta correcta é A.
6. Nun taller de soldadores, hai dúas lámpadas de 20 vatios que están acesas durante 7 horas ao día, un soldador de 440 vatios que se usa unha media de 4 horas ao día e un televisor de 50 vatios que está aceso durante 3 horas ao día. Canta enerxía eléctrica se usa nun mes (30 días)?
A. 65,70 kWh
B. 52,80 kWh
C. 32,87 kWh
D. 16,43 kWh
Discusión
Sábese que:
Potencia da lámpada = 2(20) = 40 vatios e tempo de uso da lámpada = 7 horas x 30 = 210 horas
Potencia de soldadura = 440 vatios e tempo de soldadura = 4 horas x 30 = 120 horas
Potencia do televisor = 50 vatios e tempo de uso do televisor = 3 horas x 30 = 90 horas
Pregunta: Enerxía eléctrica consumida durante un mes
Resposta:
Enerxía eléctrica = potencia eléctrica x tempo
Enerxía (lámpada) = (40 vatios) (210 horas) = 8.400 vatios hora = 8,4 quilovatios hora
Enerxía (soldadura) = (440 vatios) (120 horas) = 52.800 vatios hora = 52,8 quilovatios hora
Enerxía (TV) = (50 vatios) (90 horas) = 4.500 vatios hora = 4,5 quilovatios hora
Enerxía eléctrica total utilizada = 8,4 + 52,8 + 4,5 = 65,7 quilovatios hora = 65,7 quilovatios hora = 65,7 kWh.
A resposta correcta é A.
7. Un fogar ten 5 lámpadas de 20 vatios cada unha acesas durante 10 horas ao día, un televisor de 60 vatios aceso durante 8 horas ao día e un frigorífico de 150 vatios aceso durante 24 horas ao día. Canta enerxía eléctrica se usa nun mes (30 días)?
A. 548,64 kWh
B. 388,80 kWh
C. 188,00 kWh
D. 152,40 kWh
Sábese que:
Potencia da lámpada = 5(20) = 100 vatios e tempo de uso da lámpada = 10 horas x 30 = 300 horas
Potencia do televisor = 60 vatios e tempo de uso do televisor = 8 horas x 30 = 240 horas
Potencia do frigorífico = 150 vatios e tempo de uso do frigorífico = 24 horas x 30 = 720 horas
Pregunta: Enerxía eléctrica consumida durante un mes
Resposta:
Enerxía eléctrica = potencia eléctrica x tempo
Enerxía (lámpada) = (100 vatios) (300 horas) = 30.000 vatios hora = 30 quilovatios hora
Enerxía (TV) = (60 vatios) (240 horas) = 14.400 vatios hora = 14,4 quilovatios hora
Enerxía (frigorífico) = (150 vatios) (720 horas) = 108.000 vatios hora = 108 quilovatios hora
Enerxía eléctrica total utilizada = 30 + 14,4 + 108 = 152,4 quilovatios hora = 152,4 quilovatios hora = 152,4 kWh.
A resposta correcta é D.
8. Preste atención aos seguintes datos sobre o uso de equipos eléctricos!

A cantidade de enerxía eléctrica que empregan os tres aparellos eléctricos mencionados anteriormente é…
A. 158.400 Joules
B. 950.400 Joules
C. 5.860.800 Joule
D. 9.504.000 Joule
Discusión
Consumo de enerxía do televisor:
P = VI = (220 voltios) (0,3 amperios) = 66 voltios amperio = 66 vatios = 66 julios/segundo
Potencia do ordenador:
P = VI = (220 voltios) (0,4 amperios) = 88 voltios amperio = 88 vatios = 88 julios/segundo
Potencia da bomba de auga:
P = VI = (220 voltios) (0,5 amperios) = 110 voltios amperio = 110 vatios = 110 julios/segundo
Tempo:
10 horas = 10 x 3600 segundos = 36.000 segundos
6 horas = 6 x 3600 segundos = 21600 segundos
4 horas = 4 x 3600 segundos = 14400 segundos
Enerxía eléctrica = potencia eléctrica x tempo
Enerxía eléctrica utilizada pola televisión = 66 joules/segundo x 36.000 segundos = 2.376.000 joules
Enerxía eléctrica utilizada polo ordenador = 88 Joules/segundo x 21600 segundos = 1.900.800 Joules
Enerxía eléctrica utilizada pola bomba de auga = 110 Joules/segundo x 14400 segundos = 1.584.000 Joules
Enerxía eléctrica total:
2.376.000 joules + 1.900.800 joules + 1.584.000 joules = 5.860.800 joules
A resposta correcta é C.
Orixe da pregunta:
Preguntas do exame nacional de ciencias de secundaria/secundaria islámica