Eisimpleirean de cheistean mu obair agus lùth comasach grabhataidh

4 Eisimpleirean de dh'obair agus lùth comasach grabhataidh

1. Benda bermassa 1 kg jatuh bebas dari ketinggian 10 meter hingga mencapai permukaan tanah. Tentukan :
Eisimpleir-ceist-air-obair-agus-lùth-comasach-grabhalach-1(a) An obair a nì an fheachd imtharraingeach air an nì
(b) Atharrachaidhean lùth comasach grabhataidh
Luathachadh air sgàth grabhataidh (g) = 10 m/s2
Deasbad
Tha fios :
Tomad an nì (m) = 1 kg
Àirde (u) = 10 meatairean
Luathachadh air sgàth grabhataidh (g) = 10 m/s2
Freagairt:
(a) Obair a nì feachd grabhataidh
Nuair a thuiteas nì gu saor, tha stiùireadh gluasad an nì sìos agus tha stiùireadh feachd imtharraing a tha ag obair air an nì (cuideam an nì) sìos cuideachd. Leis gu bheil iad san aon stiùireadh, bidh na feachdan imtharraing a’ tighinn còmhla no a’ cruthachadh ceàrn 0.o le stiùireadh gluasad an nì. Tha Cos 0 = 1 agus tha gach àireamh air iomadachadh le 1 mar an ceudna ris an àireamh sin, agus mar sin chan fheum cos 0 a bhith air a ghabhail a-steach don fhoirmle obrach.
Is e foirmle na h-obrach W = F s, far a bheil W = obair, F = feachd agus s = gluasad. Ma thèid atharrachadh a dhèanamh air a’ cheist seo, bidh foirmle na h-obrach ag atharrachadh gu W = wh = mgh, far a bheil W = obair, w = grabhataidh, h = atharrachadh ann an àirde an nì, m = mais an nì, g = luathachadh mar thoradh air grabhataidh.
Mar sin, is e an obair a nì grabhataidh:
W = wh = mgh = (1)(10)(10) = 100 Joules

(B) Atharrachadh ann an lùth comasach grabhataidh
Aig àirde 10 meatairean os cionn ìre na talmhainn, tha lùth comasach grabhataidh an nì 100 Joules. Mar a ghluaiseas e sìos, bidh àirde an nì a’ lùghdachadh, agus mar sin a’ lùghdachadh a lùth comasach grabhataidh. Nuair a ruigeas e ìre na talmhainn, far a bheil àirde an nì neoni, tha a lùth comasach grabhataidh neoni. Mar sin, tha lùth comasach grabhataidh an nì a’ lùghdachadh le 100 Joules.

2. Tha nì le cuideam 10 Newton air plèana rèidh le ceàrn claonaidh de 30°.oTha fad an hipotenuse 2 mheatair. Is e an obair a nì grabhataidh air an nì fhad ’s a tha e a’ sleamhnachadh air an hipotenuse…
Eisimpleir-ceist-air-obair-agus-lùth-comasach-grabhalach-2Deasbad
Tha fios :
Grabhtachd (w) = 10 Newton
wx = w sin tit = (10)(sin 30o) = (10)(0,5) = 5 Niùtan
Fad an hipotenuse (ean) = 2 mheatair
Luathachadh air sgàth grabhataidh (g) = 10 m/s2
Chaidh faighneachd : obair air a dhèanamh le grabhataidh
Jawab :
Faodar an duilgheadas seo fhuasgladh le bhith a’ cleachdadh dà dhòigh.
A’ chiad dòigh :
Is e foirmle na h-obrach W = F s. Ma thèid atharrachadh a rèir na trioblaid seo, atharraichidh foirmle na h-obrach gu W = wx s. Mar sin is e W = w an obair a nì grabhataidhx s = (5)(2) = 10 Joules.
An dàrna slighe :
Chan eil an obair a nì feachd ghlèidhidh, leithid grabhataidh, an urra ris an t-slighe a ghabhas an nì ach tha e an urra ris an atharrachadh ann an àirde. Mar sin, gus an obair a nì grabhataidh obrachadh a-mach, obraich a-mach àirde an nì an toiseach.
Peacadh 30o = taobh dìreach / hypotenuse
0,5 = taobh ceart-cheàrnach / 2
Taobh dhìreach = (0,5)(2)
Taobh dìreach = 1 meatair
Tha àirde an nì 1 meatair.
Is e an obair a nì grabhataidh nuair a ghluaiseas an nì sìos W = wh = (10)(1) = 10 Joules.

3. Cleachdar 5000 Joules de lùth gus nì le mais de 50 kg a thogail. Èiridh an nì gu àirde… g = 10 m/s2
A. 5 m
B. 10 m
Mu 12 m
D. 15 m
20 m an ear
Deasbad:
Tha fios :
Grabhachd EP = 5000 Joules, m = 50 kg, g = 10 m/s2.
Chaidh faighneachd :
h?
Jawab :
EP = mgh
5000 = (50)(10)(u)
5000 = 500 uair a thìde
u = 5000 / 500 = 10 meatairean
Is e am freagairt cheart B.

4. Tha nì le mais de 2 kg 5 meatairean os cionn na talmhainn. Luathachadh air sgàth grabhataidh = 10 m/s2Is e an oidhirp a dh’fheumar gus nì a thogail gu àirde 15 meatairean os cionn uachdar na talmhainn…
A. 100 Joules
B. 200 Joules
C. 300 Joules
D. 400 Joules
E. 500 Joule
Deasbad:
Tha fios :
m = 2 kg, uair1 = 5 meatairean, uair2 = 15 meatairean, g = 10 m/s2
Chaidh faighneachd :
C?
Jawab :
Obair (W) = atharrachadh ann an lùth comasach grabhataidh (EP)2 – EP1).
W = EP2 – EP1
W = mgh2 – mgh1
W = mg (u2 - h1)
W = (2)(10)(15-5) = (2)(10)(10) = 200 Joules.
Is e am freagairt cheart B.

Fàg beachd