Sampla de cheisteanna leathnú toirte

5 shampla de cheisteanna leathnú toirte

1. Déantar liathróid sholadach as alúmanam le comhéifeacht leathnú líneach de 24 x 10⁻⁶ oC⁻¹ . Má tá toirt na liathróide 30 cm³ ag teocht 30 oC , ansin chun go méadóidh toirt na liathróide go 30,5 cm³ , ní mór an liathróid a théamh go teocht….. oC.

Plé

Is eol go:

Comhéifeacht leathnú líneach (α ) = 24 x 10⁻⁶ o C⁻¹

Comhéifeacht leathnúcháin toirte (γ ) = 3 a = 3 x 24 x 10⁻⁶ o C⁻¹ = 72 x 10⁻⁶ o C⁻¹

Teocht tosaigh (T1 ) = 30 ° C

Toirt tosaigh (V1 ) = 30 cm3

Toirt deiridh (V² ) = 30,5 cm³

Athrú toirte (ΔV ) = 30,5 cm³ – 30 cm³ = 0,5 cm³

Ceist: Teocht deiridh ( T2 )

Freagra:

ΔV = g (V1 ) ( ΔT )

ΔV = g (V1 ) ( T2 – T1 )

0,5 cm3 = (72 10 x-6 oC-1)(30cm3)(T2 - 30oC)

0,5 = (2160 x 10-6 ) ( T2 – 30 )

0,5 = (2,160 x 10-3 ) ( T2 – 30 )

0,5 = (2,160 x 10-3 ) ( T2 – 30 )

0,5 / (2,160 x 10-3 ) = T2 – 30

0,23 x 103 = T2 – 30

0,23 x 1000 = T2 – 30

230 = T2 – 30

230 + 30 = T2

T2 = 260 ° C

2. Tá comhéifeacht leathnú líneach de 9 x 10⁻⁶ ° C ag liathróid log déanta as gloine . Ag teocht 20 ° C is é 2,2 cm trastomhas istigh na sféire . Má mhéadaíonn trastomhas istigh na liathróide go 2,8 ansin is é an teocht deiridh ...

Plé

Is eol go:

Comhéifeacht leathnú líneach (α ) = 9 x 10⁻⁶ o C⁻¹

Comhéifeacht leathnúcháin toirte (γ ) = 3 α = 3 x 9 x 10⁻⁶ o C⁻¹ = 27 x 10⁻⁶ o C⁻¹

Teocht tosaigh (T1 ) = 20 ° C

Trastomhas tosaigh (D1 ) = 2,2 cm

Trastomhas deiridh (D² ) = 2,8 cm

Ga tosaigh (r1 ) = D1 / 2 = 2,2 cm3 / 2 = 1,1 cm3

Ga deiridh (r² ) = D² / ² = 2,8 cm³ / ² = 1,4 cm³

Toirt tosaigh (V1 ) = 4/3 π r1 / 3 = (4/3)(3,14)(1,1 cm3) = (4/3)(3,14)(1,331 cm3 ) = 5,57 cm3

Toirt deiridh (V 2 ) = 4/3 π r 2 3 = (4/3)(3,14)(1,4 cm) 3 = (4/3)(3,14)(2,744 cm 3 ) = 11,48 cm 3

Athrú toirte (ΔV ) = 11,48 cm³ – 5,57 cm³ = 5,91 cm³

Ceist: Teocht deiridh ( T2 )

Freagra:

ΔV = g (V1 ) ( ΔT )

5,91 cm3 = (27 10 x-6 oC-1)(5,57 cm3)(T2 - 20oC)

5,91 = (150,39 x 10-6 ) ( T2 – 20)

5,91 / 150,39 x 10-6 = T2 – 20

0,039 x 103 = T2 – 20

39 x 103 = T2 – 20

39000 = T2 – 20

39000 + 20 = T2

T2 = 39020 ° C

3. Nuair a théitear aer, bíonn an méadú ar an toirt comhréireach le...
A. Teocht tosaigh
B. Teocht deiridh
C. Méadú teochta
D. Toirt tosaigh
E. Imleabhar deiridh
Plé:
Tá an méadú ar thoirt an aeir comhréireach leis an méadú ar theocht nó leis an athrú ar theocht. Dá mhéad an méadú ar theocht, is ea is mó an méadú ar thoirt.

4. Líontar soitheach gloine 4 lítear le huisce, agus téitear é ansin ionas go n-ardóidh an teocht faoi 20 o C. Is léir go ndoirteann cuid den uisce. Is eol go bhfuil comhéifeacht leathnú líneach gloine = 9 x 10 -6 o C -1 ; comhéifeacht leathnú toirte uisce = 2,1 x 10 -4 o C -1 , ansin is é an méid uisce a dhoirtear ná...

A. 0,015 lítear

B. 0,018 lítear

C. 0,020 lítear

D. 0,021 lítear

E. 0,025 lítear

Plé

Is eol go:

Toirt tosaigh an tsoithigh ghloine agus an uisce (V o ) = 4 lítear

Athrú i dteocht gloine agus uisce ( ΔT) = 20 o C

Comhéifeacht leathnú líneach gloine (α) = 9 x 10⁻⁶ o C⁻¹

Comhéifeacht leathnúcháin toirte gloine ( γ ) = 3α = 3 (9 x 10⁻⁶ oC⁻¹ ) = 27 x 10⁻⁶ oC⁻¹

Comhéifeacht leathnúcháin toirte uisce ( γ ) = 2,1 x 10⁻⁴ o C⁻¹

Ceistíodh: B Cé mhéad uisce a doirteadh?

Freagra:

Foirmle leathnú toirte:

V = V o + γ V o ΔT

V – V o = γ V o ΔT

ΔV = γ V o ΔT

Eolas:

V = toirt deiridh, V o = toirt tosaigh, ΔV = athrú sa toirt, γ = comhéifeacht leathnúcháin toirte, ΔT = athrú teochta.

Ríomh an t-athrú i dtoirt an tsoithigh ghloine:

ΔV = γ V o ΔT = ( 27 x 10-6 ) (4)(20) = 2160 x 10-6 = 2,160 x 10-3 = 0,002160 lítear

Ríomh an t-athrú i dtoirt an uisce:

ΔV = γ V o ΔT = ( 2,1 x 10-4 ) (4)(20) = 168 x 10-4 = 0,0168 lítear

Tá an t-athrú i dtoirt an uisce níos mó ná an soitheach gloine agus mar sin doirteann cuid den uisce.

Ríomh an méid uisce a doirteadh:

0,0168 lítear – 0,002160 lítear = 0,01464 lítear = 0,015 lítear

Is é an freagra ceart ná A.

5. Soitheach déanta as cruach (comhéifeacht leathnú líneach = 10-5 oC-1) tá méid 6 lítear aige atá líonta le leacht aicéatón (comhéifeacht leathnúcháin toirte = 1,5 x 10-3 oC-1Má théitear an dá cheann sa chaoi is go n-ardóidh teocht an tseomra ó 0oC go 40oC, ansin is é méid an aicéatón a doirteadh ná…

A. 0,35 lítear

B. 0,48 lítear

C. 0,58 lítear

D. 1,36 lítear

E. 1,48 lítear

Plé

Is eol go:

Toirt tosaigh an tsoithigh chruach agus aicéatón (V o ) = 6 lítear

Athrú teochta soitheach cruach agus aicéatón ( ΔT) = 40 o C

Comhéifeacht leathnú líneach cruach (α) = 10⁻⁶ o C⁻¹

Comhéifeacht leathnú toirte cruach (γ) = 3α = 3 ( 10⁻⁶ oC⁻¹ ) = 3 x 10⁻⁶ oC⁻¹

Comhéifeacht leathnúcháin toirte aicéatóin ( γ) = 1,5 x 10-3 o C - 1

Ceistíodh: B Cé mhéad uisce a doirteadh?

Freagra:

Foirmle leathnú toirte:

ΔV = γ V o ΔT

Eolas:

ΔV = athrú toirte, γ = comhéifeacht leathnúcháin toirte, V o = toirt tosaigh, ΔT = athrú teochta.

Ríomh an t-athrú i dtoirt an tsoithigh chruach:

ΔV = γ V o ΔT = ( 3 x 10-5 ) (6)(40) = 720 x 10-5 = 0,00720 lítear

Ríomh an t-athrú i dtoirt aicéatón:

ΔV = γ V o ΔT = ( 1,5 x 10-3 ) (6)(40) = 360 x 10-3 = 0,360 lítear

Tá an t-athrú i dtoirt aicéatóna níos mó ná an t-athrú sa soitheach cruach agus mar sin doirteann cuid den uisce amach.

Ríomh an méid uisce a doirteadh:

0,360 lítear – 0,00720 lítear = 0,3528 lítear = 0,35 lítear

Is é an freagra ceart ná A.

 

Fág trácht