Ceisteanna samplacha ar fhuinneamh leictreach agus cumhacht

8 Sampla de cheisteanna ar fhuinneamh leictreach agus cumhacht

1. Úsáidtear lampa leictreach atá marcáilte 220 V – 5 A ar feadh 30 nóiméad, mar sin is é an méid fuinnimh a theastaíonn ón lampa ná…

A. 33 kJ

B. 330 kJ

C. 1.980 kJ

D. 19.800 kJ

Plé

Voltas (V) = 220 Volta

Neart reatha (I) = 5 Aimpéar

Am (t) = 30 nóiméad = 30 x 60 soicind = 1800 soicind

Foirmle Cumhachta Leictrí (P):

P = VI = (220 Volta)(5 Aimpéar) = 1100 Volta aimpéar = 1100 Bhata = 1100 Joule/soicind

Fuinneamh leictreach = Cumhacht leictreach x am = (1100 Giúl/soicind)(1800 soicind)

Fuinneamh leictreach = 1.980.000 Giúl = 1.980 cileagram Giúl

Is é C an freagra ceart.

2. Scríobhtar iarann ​​sádrála ón monarcha mar 220 V – 60 W. Má chuirtear an uirlis ar siúl ar feadh 4 nóiméad, is é an méid fuinnimh leictrigh…

A. 240J

B. 880 J

C. 14.400 J

D. 52.800 J

Plé

Is eol go:

Cumhacht (P) = 60 Vata = 60 Giúl/soicind

Voltas (V) = 220 Volta

Am (t) = 4 nóiméad = 4 x 60 soicind = 240 soicind

Ceist: Fuinneamh leictreach

Freagra:

220 Volta – Ciallaíonn 60 Vata go n-oibríonn an t-iarann ​​sádrála leictreach go maith má tá an difríocht poitéinsil nó an voltas leictreach 220 volta agus má tá cumhacht 60 Vata = 60 Giúl/soicind aige, rud a chiallaíonn go n-úsáideann an t-iarann ​​sádrála leictreach 60 Giúl fuinnimh in aghaidh an tsoicind.

Fuinneamh leictreach = cumhacht leictreach x am = (60 Giúl/soicind)(240 soicind) = 14.400 Giúl.

Is é C an freagra ceart.

3. Is é 33 kJ an fuinneamh a úsáideann an t-iarann ​​ar feadh 1 nóiméad agus tá sé ceangailte le voltas 220 volta, mar sin is é an sruth leictreach atá ag sreabhadh tríd an iarann...

A. 0,067 A

B. 0,40 A

C. 2,50 A

D. 15,0 A

Plé

Is eol go:

Eatramh ama (t) = 1 nóiméad = 60 soicind

Fuinneamh (W) = 33 kiloJoules = 33.000 Joule

Voltas (V) = 220 Volta

Ceist: Neart an tsrutha leictrigh (I)

Freagra:

Is éard atá i gcumhacht leictreach an fuinneamh leictreach a úsáidtear thar thréimhse áirithe ama. Go matamaiticiúil:

P = W / t = 33.000 Giúl / 60 soicind

P = 550 Vata

Seo an fhoirmle a léiríonn an gaol idir voltas leictreach, sruth leictreach agus cumhacht leictreach:

P = VI

Chun an sruth leictreach (I) a ríomh, déantar an fhoirmle seo a aisiompú go:

I = P / V = ​​​​550 / 220 = 2,5 Aimpéar

Is é C an freagra ceart.

4. Úsáideann teach trealamh leictreach mar atá liostaithe sa tábla seo a leanas.
Sampla de cheisteanna fuinnimh agus cumhachta leictrí 1Cé mhéad fuinnimh leictrigh a úsáidtear i mí amháin (30 lá)?

A. 120 kWh
B. 60 kWh
C. 40 kWh
D. 20 kWh

Plé

Is eol go:
Cumhacht lampa = 4 (10 Vata) = 40 Vata agus am úsáide lampa = 10 uair an chloig x 30 = 300 uair an chloig
Cumhacht teilifíse = 100 Vata agus am úsáide an chuisneora = 10 uair an chloig x 30 = 300 uair an chloig
Cumhacht iarainn = 300 Vata agus am úsáide iarainn = 2 uair an chloig x 30 = 60 uair an chloig
Ceist: Fuinneamh leictreach a úsáideadh i rith míosa amháin

Freagra:

Fuinneamh leictreach = cumhacht leictreach x am

Fuinneamh a úsáideann an lampa = (40 Vata)(300 uair an chloig) = 12.000 Vata uair an chloig = 12 cileavata uair an chloig = 12 kWh
Fuinneamh a úsáideann an teilifís = (100 Vata)(300 uair an chloig) = 30.000 Vata uair an chloig = 30 cileavata uair an chloig = 30 kWh
Fuinneamh a úsáideann an t-iarann ​​= (300 Vata)(60 uair an chloig) = 18.000 Vata uair an chloig = 18 cileavata uair an chloig = 18 kWh

Fuinneamh leictreach iomlán a úsáideadh = 12 kWh + 30 kWh + 18 kWh = 60 kWh.
Is é an freagra ceart ná B.

5. I dteach, tá 5 lampa 25 vata atá ar siúl ar feadh 14 uair an chloig in aghaidh an lae, cuisneoir 200 vata atá ar siúl ar feadh 24 uair an chloig in aghaidh an lae, agus caidéal uisce 125 vata atá ar siúl ar feadh 8 n-uaire an chloig in aghaidh an lae. Cé mhéad fuinnimh leictrigh a úsáidtear i mí amháin (30 lá)?

A. 226,5 kWh
B. 144 kWh
C. 52,5 kWh
D. 30 kWh

Plé

Is eol go:
Cumhacht lampa = 5(25) = 125 Vata agus am úsáide lampa = 14 uair an chloig x 30 = 420 uair an chloig
Cumhacht an chuisneora = 200 Vata agus am úsáide an chuisneora = 24 uair an chloig x 30 = 720 uair an chloig
Cumhacht caidéil uisce = 125 Vata agus am úsáide caidéil uisce = 8 uair an chloig x 30 = 240 uair an chloig
Ceist: Fuinneamh leictreach a úsáideadh i rith míosa amháin
Freagra:
Fuinneamh leictreach = cumhacht leictreach x am

Fuinneamh (lampa) = (125 Vata)(420 uair an chloig) = 52.500 Vata uair an chloig = 52,5 cileagram Vata uair an chloig
Fuinneamh (cuisneoir) = (200 Vata) (720 uair an chloig) = 144.000 Vata uair an chloig = 144 cileagram Vata uair an chloig
Fuinneamh (caidéal uisce) = (125 Vata) (240 uair an chloig) = 30.000 Vata uair an chloig = 30 cileagram Vata uair an chloig

Fuinneamh leictreach iomlán a úsáideadh = 52,5 + 144 + 30 = 226,5 cileavatuair an chloig = 226,5 cileavatuair an chloig = 226,5 kWh.
Is é an freagra ceart ná A.

6. I siopa iarainn sádrála, tá dhá lampa 20 vata a bhíonn ar siúl ar feadh 7 n-uaire an chloig in aghaidh an lae, iarann ​​sádrála 440 vata a úsáidtear ar feadh 4 huaire an chloig ar an meán in aghaidh an lae, agus teilifís 50 vata a bhíonn ar siúl ar feadh 3 huaire an chloig in aghaidh an lae. Cé mhéad fuinnimh leictrigh a úsáidtear i mí amháin (30 lá)?

A. 65,70 kWh
B. 52,80 kWh
C. 32,87 kWh
D. 16,43 kWh

Plé
Is eol go:
Cumhacht lampa = 2(20) = 40 Vata agus am úsáide lampa = 7 uair an chloig x 30 = 210 uair an chloig
Cumhacht sádrála = 440 Vata agus am sádrála = 4 uair an chloig x 30 = 120 uair an chloig
Cumhacht teilifíse = 50 Vata agus am úsáide teilifíse = 3 uair an chloig x 30 = 90 uair an chloig
Ceist: Fuinneamh leictreach a úsáideadh i rith míosa amháin
Freagra:
Fuinneamh leictreach = cumhacht leictreach x am

Fuinneamh (lampa) = (40 Vata)(210 uair an chloig) = 8.400 Vata uair an chloig = 8,4 cileagram Vata uair an chloig
Fuinneamh (sádráil) = (440 Vata) (120 uair an chloig) = 52.800 Vata uair an chloig = 52,8 cileagram Vata uair an chloig
Fuinneamh (Teilifís) = (50 Vata) (90 uair an chloig) = 4.500 Vata uair an chloig = 4,5 cileagram Vata uair an chloig

Fuinneamh leictreach iomlán a úsáideadh = 8,4 + 52,8 + 4,5 = 65,7 cileavatuair an chloig = 65,7 cileavatuair an chloig = 65,7 kWh.
Is é an freagra ceart ná A.

7. Tá 5 lampa i dteaghlach, 20 vata an ceann, lasta ar feadh 10 n-uaire an chloig in aghaidh an lae, teilifís 60 vata lasta ar feadh 8 n-uaire an chloig in aghaidh an lae, agus cuisneoir 150 vata lasta ar feadh 24 uair an chloig in aghaidh an lae. Cé mhéad fuinnimh leictrigh a úsáidtear i mí amháin (30 lá)?
A. 548,64 kWh
B. 388,80 kWh
C. 188,00 kWh
D. 152,40 kWh
Is eol go:
Cumhacht lampa = 5(20) = 100 Vata agus am úsáide lampa = 10 uair an chloig x 30 = 300 uair an chloig
Cumhacht teilifíse = 60 Vata agus am úsáide teilifíse = 8 uair an chloig x 30 = 240 uair an chloig
Cumhacht an chuisneora = 150 Vata agus am úsáide an chuisneora = 24 uair an chloig x 30 = 720 uair an chloig
Ceist: Fuinneamh leictreach a úsáideadh i rith míosa amháin
Freagra:
Fuinneamh leictreach = cumhacht leictreach x am

Fuinneamh (lampa) = (100 Vata)(300 uair an chloig) = 30.000 Vata uair an chloig = 30 cileagram Vata uair an chloig
Fuinneamh (Teilifís) = (60 Vata) (240 uair an chloig) = 14.400 Vata uair an chloig = 14,4 cileagram Vata uair an chloig
Fuinneamh (cuisneoir) = (150 Vata) (720 uair an chloig) = 108.000 Vata uair an chloig = 108 cileagram Vata uair an chloig

Fuinneamh leictreach iomlán a úsáideadh = 30 + 14,4 + 108 = 152,4 cileavatuair an chloig = 152,4 cileavatuair an chloig = 152,4 kWh.
Is é an freagra ceart ná D.

8. Tabhair aird ar na sonraí seo a leanas maidir le húsáid trealaimh leictrigh!

Sampla de cheisteanna fuinnimh agus cumhachta leictrí 2

Is é an méid fuinnimh leictrigh a úsáideann na trí fheiste leictreacha thuas ná…

A. 158.400 Giúl

B. 950.400 Giúl

C. 5.860.800 Giúl

D. 9.504.000 Giúl

Plé

Tomhaltas cumhachta teilifíse:

P = VI = (220 Volta)(0,3 Aimpéar) = 66 Volta aimpéar = 66 Bhata = 66 Joule/soicind

Cumhacht ríomhaire:

P = VI = (220 Volta)(0,4 Aimpéar) = 88 Volta aimpéar = 88 Bhata = 88 Joule/soicind

Cumhacht caidéil uisce:

P = VI = (220 Volta)(0,5 Aimpéar) = 110 Volta aimpéar = 110 Bhata = 110 Joule/soicind

Am:

10 uair an chloig = 10 x 3600 soicind = 36.000 soicind

6 uair an chloig = 6 x 3600 soicind = 21600 soicind

4 uair an chloig = 4 x 3600 soicind = 14400 soicind

Fuinneamh leictreach = cumhacht leictreach x am

Fuinneamh leictreach a úsáideann an Teilifís = 66 Giúl/soicind x 36.000 soicind = 2.376.000 Giúl

Fuinneamh leictreach a úsáideann an ríomhaire = 88 Giúl/soicind x 21600 soicind = 1.900.800 Giúl

Fuinneamh leictreach a úsáideann an caidéal uisce = 110 Giúl/soicind x 14400 soicind = 1.584.000 Giúl

Fuinneamh leictreach iomlán:

2.376.000 Giúl + 1.900.800 Giúl + 1.584.000 Giúl = 5.860.800 Giúl

Is é C an freagra ceart.

Foinse na ceiste:

Ceisteanna Scrúdaithe Náisiúnta Eolaíochta Meánscoile/Ioslamach Meánscoile

Fág trácht