9 Foarbylden fan fragen oer tichtens
1. It folume fan in objekt is 8 sm³ en syn massa is 84 gram, dus syn tichtheid is...
A. 10,5 gr/ cm³
B. 8,5 gr/ cm³
C. 6,4 gr/ cm³
D. 4,8 gr/ cm³
Diskusje
It is bekend dat:
Folume (V) = 8 sm³
Massa (m) = 84 gram
Fraach: Dichtheid ( ρ)
Antwurd:
Formule foar tichtens :
ρ = m / V = 84 gram / 8 sm³ = 10,5 gram/ sm³
It goede antwurd is A.
2. In houten kubus hat in folume fan 5 sm³ . As de tichtheid fan hout 250 g/sm³ is , dan is de massa fan it hout…
A. 1250 g
B. 50 g
C. 10 g
D. 2 g
Diskusje
It is bekend dat:
Folume fan hout (V) = 5 sm³
Houtdichtheid ( ρ ) = 250 g/ cm³
Fraach: Massa hout
Antwurd:
Formule foar tichtens:
ρ = m/V
Beskriuwing: ρ = tichtheid, V = folume, m = massa
Houtmassa:
m = ρ V = (250 g/cm³ ) (5 cm³ ) = 1250 gram
3. Sjoch nei de ôfbylding oan 'e kant!
As it folume fan wetter 35 sm³ is en de massa fan it objekt = 60 gram, dan is de tichtheid fan it objekt ...
A. 2,40 g/cm
B. 1,71 g/ cm³
C. 1.00 g/ cm³
D. 0,63 g/ cm³
Diskusje
It is bekend dat:
Wettervolume (V) = 35 sm³
Massa fan objekt (m) = 60 gram
Fraach: Dichtheid fan it objekt ( ρ)
Antwurd:
Dichtheid:
ρ = m / V = 60/35 = 1,71 gram/ cm³
It goede antwurd is B.
4. In metaal aluminium hat in massa fan 120 gram en in folume fan 60 cm³ , dus syn tichtheid is...
A. 2 gr/ cm³
B. 20 gr/ cm³
C. 200 gr/ cm³
D. 2.000 gr/ cm³
Diskusje
It is bekend dat:
Massa (m) = 120 gram
Folume (V) = 60 sm³
Fraach: Dichtheid
Antwurd:
Formule foar tichtens:
ρ = m / V
ρ = 120 gram / 60 sm³
ρ = 2 gram/ cm³
It goede antwurd is A.
5. Fjouwer studinten hawwe objekten mjitten, de resultaten fan it eksperimint wurde werjûn yn 'e folgjende tabel:
Studinten dy't objekten mjitte mei itselde materiaal binne ...
A. Studinten A en B
B. Studinten B en C
C. Studinten B en D
D. Studinten C en D
Diskusje
Objekten makke fan itselde materiaal hawwe deselde tichtheid of massa. Omkeard hawwe objekten makke fan ferskillende materialen ferskillende massa's.
De formule foar tichtheid is:
ρ = m/V
Beskriuwing: ρ = tichtheid, m = massa, V = folume

It goede antwurd is B.
6. Sjoch nei it mjitdiagram mei de folgjende materialen en ark! As de massa fan in objekt 300 gram is, dan is de tichtheid fan it objekt...
A. 3,0 g/cm3
B. 7,5 g/ cm³
C. 15 g/ cm³
D. 320 g/ cm³
Diskusje
It is bekend dat:
Massa fan objekt (m) = 300 gram
Folume fan objekt (V) = folume fan ferspild wetter = 20 cm³
Fraach: Dichtheid fan it objekt
Antwurd:
Formule foar tichtens:
ρ = m / V = 300 gram / 20 sm³ = 15 gram/ sm³
It goede antwurd is C.
7. Sjoch nei de ôfbylding!
As in objekt mei in massa fan 316 gram yn in bak fol wetter pleatst wurdt lykas te sjen is yn 'e ôfbylding, dan is de tichtheid fan it objekt ...
A. 7,9 kg/m²3
B. 15,8 kg/ m³
C. 7.900 kg/ m³
D. 15.800 kg/ m³
Diskusje
It is bekend dat:
Massa fan objekt (m) = 316 gram
Folume fan objekt (V) = folume fan ferspild wetter = 40 milliliter
Fraach: Dichtheid fan it objekt
Antwurd:
Foardat jo tichtens berekkenje, moatte jo earst de ienheden fan massa en folume fan it objekt omrekkene.
Massa fan objekt = 316 gram = 316/1000 kg = 0,316 kg
Folume fan objekt = 40 milliliter = 40/1000 liter = 4/100 liter = 0,04 liter
1 liter = 1 kubike desimeter (dm³ ) = 1/1000 kubike meter (m³ ) = 0,001 m³
0,04 liter = (0,04)(0,001) m³ = 0,00004 m³
Dichtheid fan it objekt:
ρ = m / V = 0,316 kg / 0,00004 m 3 = 316 kg / 0,04 m 3 = 7900 kg/m 3
It goede antwurd is C.
8. Sjoch nei de folgjende mjitôfbylding!
De tichtheid fan it rots neffens de gegevens yn 'e ôfbyldings (Ofb. 1) en (Ofb. 2)
A. 6.000 kg/ m³
B. 4.000 kg/ m³
C. 2.400 kg/ m³
D. 670 kg/ m³
Diskusje
It is bekend dat:
Jou alle ienheden yn it Ynternasjonaal Systeem oan
Massa fan stien (m) = 100 gram + 20 gram = 120 gram = 120 / 1000 kilogram = 0,120 kilogram
Folume fan stien (V) = folume fan ferpleatst wetter = 80 milliliter – 60 milliliter = 20 milliliter = 20 / 1000 liter = 2/100 liter = 0,02 liter
1 liter = 1 kubike desimeter (dm³ ) = 1/1000 kubike meter (m³ ) = 0,001 m³
0,02 liter = 0,02 x 0,001 m³ = 0,00002 m³
Fraach: Tichtheid fan 'e rots
Antwurd:
Tichtheid fan rots:
ρ = m / V = 0,120 kg / 0,00002 m 3 = 120 kg / 0,02 m 3 = 6000 kg / m 3
It goede antwurd is A.
9. Susi, in learling fan groep 7, krige fan har learaar in opdracht om it type objekt M te bepalen. Susi mjit de massa en it folume fan it objekt mei de ark dy't yn 'e ôfbylding te sjen binne.

Op basis fan 'e resultaten fan 'e objektmjittingen en de konformiteit fan 'e tichtens yn 'e tabel, is it type objekt dat mjitten wurdt...
A. Aluminium
B. Sink
C. Izer
D. Kuningan
Diskusje
Alle ienheden wurde útdrukt yn it Ynternasjonaal Systeem
It is bekend dat:
Massa fan objekt M (m) = 168 gram = 168/1000 kilogram = 0,168 kilogram
Folume fan objekt M (V) = folume fan ferpleatst wetter = 80 ml – 60 ml = 20 milliliter = 20/1000 liter = 2/100 liter = 0,02 liter
1 liter = 1 kubike desimeter (dm³ ) = 1/1000 kubike meter (m³ ) = 0,001 m³
0,02 liter = 0,02 x 0,001 m³ = 0,00002 m³
Fraach: Dichtheid fan it objekt
Antwurd:
De tichtheid fan in objekt is:
ρ = m / V = 0,168 kg / 0,00002 m 3 = 168 kg / 0,02 m 3 = 8400 kg/m 3
Op basis fan 'e tichtheidstabel is in objekt mei in tichtheid fan 8400 kg/m³ messing.
It goede antwurd is D.
Boarne fan 'e fraach:
Fragen foar it Nasjonaal Eksamen Wittenskip foar de Middelbere Skoalle/Islamityske Middelbere Skoalle