3 Foarbylden fan fragen oer de wet fan Ohm
1. Op basis fan de gegevens yn 'e tabel is de wearde fan elektryske wjerstân ….. Beskriuwe de gegevens yn 'e tabel de wet fan Ohm?

Diskusje
R = V / I = 2 volt / 4 Ampere = 1/2 Ω
R = V / I = 4 volt / 8 Ampère = 1/2 Ω
R = V / I = 3 volt / 6 Ampère = 1/2 Ω
R = V / I = 5 volt / 10 Ampère = 1/2 Ω
Neffens de wet fan Ohm is V/I konstant. Dat de ynhâld fan 'e tabel hjirboppe ferklearret de wet fan Ohm.
2. De stroom yn in stik geleidende tried is 4 A. As it potinsjaalferskil oan beide úteinen 12 Volt is, wat is dan de wjerstân?
Diskusje
R = V / I = 12 volt / 4 Ampère = 3 Ω
3. Beskriuwt de gegevens yn 'e tabel hjirûnder de wet fan Ohm?

Diskusje
De wearde fan 'e elektryske wjerstân basearre op 'e gegevens yn 'e tabel is:
R1 = V / I = 1,50 / 0,08 = 18,75 Ohm
R2 = V / I = 2,80 / 1,50 = 2,87 Ohm
R3 = V / I = 3,99 / 2,10 = 1,9 Ohm
De V/I-wearde is net konstant en beskriuwt dêrom net de wet fan Ohm. De wet fan Ohm is fan tapassing as de V/I-wearde konstant is.