Foarbyld fan swiertekrêftfragen

3 Foarbylden fan swiertekrêftfragen

1. In objekt hat in massa fan 1 kg. As de fersnelling troch swiertekrêft = 10 m/s2, hoefolle weaget it objekt?
Diskusje
It is bekend :
Massa fan objekt (m) = 1 kg
Fersnelling troch swiertekrêft (g) = 10 m/s2
frege Gewicht fan objekt (w)
Jawab :
Formule foar swiertekrêft:
w = mg
Ynformaasje:
m = massa (ynternasjonale ienheid is kilogram, ôfkoarte kg)
g = fersnelling troch swiertekrêft (ynternasjonale ienheden binne meter per sekonde yn it kwadraat, ôfkoarte m/s2)
w = swiertekrêft (ynternasjonale ienheden binne kg m/s2 (ek wol bekend as Newton)
It gewicht fan it objekt is:
w = (1 kg)(10 m/s2) = 10 kg m/s2 = 10 Newton

2. Sjoch nei de ôfbyldings (a) en (b) hjirûnder.

Foarbyld-fraach-1-swiertekrêft-2(a) Tekenje de swiertekrêftvektor fan it objekt, yn figuer (a).
(b) Tekenje de swiertekrêftfektor, de komponint fan 'e swiertekrêftfektor parallel oan it hellende flak en de komponint fan 'e swiertekrêftfektor loodrecht op it hellende flak, yn ôfbylding (b)!
Diskusje
Foarbyld-fraach-2-swiertekrêft-2

De rjochting fan swiertekrêft (w) is loodrecht nei ûnderen of loodrecht op it sintrum fan 'e ierde.
wx = horizontale komponint fan swiertekrêft en wy = fertikale komponint fan swiertekrêft.

3. As de massa fan it objekt = 1 kg is en de fersnelling troch swiertekrêft = 10 m/s² , bepaal dan (a) de grutte fan 'e swiertekrêft (b) de grutte fan 'e komponint fan 'e swiertekrêftvektor parallel oan it hellende flak en de grutte fan 'e komponint fan 'e swiertekrêftvektor loodrecht op it hellende flak

Foarbyld-fraach-3-swiertekrêft-2Diskusje
De grutte fan 'e swiertekrêft:
w = mg = (1 kg)(10 m/s2) = 10 kg m/s2 = 10 Newton
De grutte fan 'e komponint fan 'e swiertekrêft parallel oan it hellende flak:
wx = w sin 30o = (10 N)(0,5) = 5 Newton
De grutte fan 'e komponint fan 'e swiertekrêft loodrecht op it hellende flak:
Wy = w cos 30o = (10 N)(0,5√3) = 5√3 Newton

[Ingelsk: Massa en gewicht - problemen en oplossingen ]

Lit in reaksje achter