1. 2 kg painava kappale absorboi lämpöä 100 kaloria, kun sen lämpötila nousee 20 ° C:sta 70 ° C :seen . Mikä on kappaleen ominaislämpökapasiteetti ?
Tunnettu:
Massa (m) = 2 kg = 2000 g
Lämpö ( Q) = 100 kcal
Lämpötilan muutos ( ΔT ) = 70 ° C – 20 ° C = 50 ° C
Haluttu: Ominaislämpö (c)
ratkaisu:
c = Q / m ΔT
c = 100 kcal / (2000 g) (50 ° C)
c = 100 kcal / 100 000 g C
c = 102 kcal / 105 grammaa C
c = ( 10⁻² kcal ) ( 10⁻¹ g⁻¹ o C⁻¹ )
c = 10⁻³ kcal / gr⁻¹ o C⁻¹
c = 10⁻³ kcal/ g o C
Kehon ominaislämpökapasiteetti on 10⁻³ kcal /g o C.
[irp]
2. Veden ominaislämpökapasiteetti on 4180 J/kg C0 . Kuinka suuri on 2 kg veden lämpökapasiteetti…
Tunnettu:
Ominaislämpö (c) = 4180 J/kg C0
Massa (m) = 2 kg
Etsitään: Lämpökapasiteetti (C)
ratkaisu:
C = mc
C = (2 kg)(4180 J/kg C0 )
C = (2)(4180 J/ C₂O )
C = 8360 J/C o
3. Alumiinin ominaislämpökapasiteetti on 900 J/kg C0 . Kuinka suuri on 2 gramman alumiinin lämpökapasiteetti …..
Tunnettu:
Alumiinin ominaislämpökapasiteetti (c) = 900 J/kg C₂O = 9 x 10⁻² J /kg C₂O
Massa (m) = 2 grammaa = 2/1000 kg = 2/103 kg = 2 x 10⁻³ kg
Etsitään: Lämpökapasiteetti (C)
ratkaisu:
C = mc
C = (2 x 10 -3 kg) ( 9 x 10 2 J/kg C o )
C = 18 x 10⁻³ x 10⁻² J / C₂
C = 18 x 10⁻¹ J / C₂
C = 1.8 J/C o
[wpdm_paketin tunnus='710']
- Lämpötila-asteikkojen muuntaminen
- Lineaarinen laajennus
- Alueen laajennus
- Volyymin laajennus
- Heat
- Lämmön mekaaninen vastine
- Ominaislämpö ja lämpökapasiteetti
- Latentti lämpö, sulamislämpö, höyrystymislämpö
- Energian säilyminen lämmönsiirrossa