1. Käsittelen kaasuja suljetussa astiassa , joiden alullinen tilavuus on V ja lämpötila T. Lopullinen lämpötila on 5/4 T ja lopullinen paine on 2 P. Mikä on kaasun lopullinen tilavuus?
Tunnettu:
Alkuperäinen tilavuus (V1 ) = V
Alkulämpötila (T1 ) = T
Loppulämpötila (T2 ) = 5/4 T
Alkupaine (P1 ) = P
Loppupaine (P2 ) = 2P
Etsitään: Loppuosa (V 2 )
ratkaisu:

[irp]
2. Määritä 2.00 moolien kaasujen (ideaalikaasun) tilavuus normaalissa lämpötilassa (STP). STP = standardilämpötila ja -paine.
Tunnettu:
Kaasumoolia (n) = 2 moolia jäätä
Standardilämpötila (T) = 0 ° C = 0 + 273 = 273 kelviniä
Vakiopaine (P) = 1 atm = 1.013 x 10 5 Pa
Yleiskaasuvakio (R) = 8.315 Joule/mol e .Kelvin
Etsitään : Kaasujen tilavuus (V)
ratkaisu:
Ideaalikaasulain yhtälö (moolien lukumääränä, n)

Kahden moolin kaasun tilavuus on 44.8 litraa.
Yhden moolin kaasun tilavuus on 45.4 litraa / 2 = 22.4 litraa.
Yhden moolin minkä tahansa kaasun tilavuus on 22.4 litraa.
[irp]
3. Suljetussa astiassa 4 litran happikaasun lämpötila on 27 °C ja paine 2 atm (1 atm = 105 Pa ). Yleinen kaasuvakio (R) = 8.314 J.mol e −1 .K −1 ja Avogadron luku ( NA ) = 6.02 x 1023 molekyyliä/mol e . Mitä happikaasumolekyylejä astiassa on?
Tunnettu:
Kaasujen tilavuus (V) = 4 litraa = 4 dm³ = 4 x 10⁻³ m³
Kaasujen lämpötila (T) = 27 ° C = 27 + 273 = 300 kelviniä
Kaasujen paine (P) = 2 atm = 2 x 10 5 Pa
Yleinen kaasuvakio (R) = 8.314 J.mol e −1 .K −1
Avogadron luku (NA ) = 6.02 x 10²⁻³
Etsitään : Mitä happikaasujen molekyylejä säiliössä on (N)?
ratkaisu:

Yhdessä moolissa happikaasuja on 1.93 x 10⁶ happimolekyyliä.
[irp]
4. Neonkaasua (Ne, atomimassa = 20 u) sisältävän säiliön tilavuus on 2 m3 standardilämpötilassa ja -paineessa . Määritä neonkaasun massa!
Tunnettu:
Neonin atomimassa = 20 grammaa/mol e = 0,02 kg/mol e
Standardilämpötila (T) = 0 ° C = 273 kelviniä
Vakiopaine (P) = 1 atm = 1.013 x 10 5 Pascal
Tilavuus (V) = 2 m³
Etsitään : neonkaasun massa (m)
ratkaisu:
Normaalissa lämpötilassa ja paineessa (STP), 1 moolie kaikista kaasuista, sisältävät neonkaasua, on tilava 22.4 gallonas = 22.4 dm3 = 0.0448 XNUMX XNUMX m3.
![]()
2 m3 : n tilavuudessa on 44.6 moolia neonkaasua.
Neonkaasun suhteellinen atomimassa on 20 grammaa/mol.
Tämä tarkoittaa, että yhdessä moolissa on 20 grammaa eli 0.02 kg neonkaasua. Koska yhdessä moolissa on 0.02 kg neonkaasua, niin 44.6 moolissa on 44.6 moolia x 0.02 kg/mooli = 0.892 kg = 892 grammaa neonkaasua.