۳ نمونه از سوالات قانون اهم
۱. بر اساس دادههای جدول، مقدار مقاومت الکتریکی ... است. آیا دادههای جدول قانون اهم را توصیف میکنند ؟

پمباهاسان
R = V / I = 2 volt / 4 Ampere = 1/2 Ω
R = V / I = ۴ ولت / ۸ آمپر = ۱/۲ اهم
R = V / I = ۴ ولت / ۸ آمپر = ۱/۲ اهم
R = V / I = ۴ ولت / ۸ آمپر = ۱/۲ اهم
طبق قانون اهم، V/I ثابت است. بنابراین محتویات جدول بالا قانون اهم را توضیح میدهد.
۲. جریان در یک قطعه سیم رسانا ۴ آمپر است. اگر اختلاف پتانسیل در دو سر آن ۱۲ ولت باشد، مقاومت چقدر است؟
پمباهاسان
R = V / I = 12 ولت / 4 آمپر = 3 اهم
۳. آیا دادههای جدول زیر قانون اهم را توصیف میکنند؟

پمباهاسان
مقدار مقاومت الکتریکی بر اساس دادههای جدول عبارت است از:
R1 = V / I = 1,50 / 0,08 = 18,75 اهم
R2 = V / I = 2,80 / 1,50 = 2,87 اهم
R 3 = V / I = 3,99 / 2,10 = 1,9 اهم
مقدار V/I ثابت نیست و بنابراین قانون اهم را توصیف نمیکند. قانون اهم در صورتی اعمال میشود که مقدار V/I ثابت باشد.