1.

Grabitatearen azelerazioa 10 N/kg-koa da. Gaineko urak zapaltzen duen arrainaren azalera 6 cm2-koa da . Zehaztu arrainaren gaineko uraren indarra arrainen gainean.
Ezaguna:
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 N/kg
Arrainaren azalera (A) = 6 cm² = 6 x 10⁻⁴ m²
Uraren dentsitatea = 1 gramo / cm³ = 1 ( 10⁻³ kg) / 10⁻⁶ m³ = 10⁻³ kg /m³ = 1000 kg/ m³
Uraren altuera = 100 cm – 15 cm = 85 cm = 85 x 10 -2 metro
Bilatzen dena: Arrainen gaineko uraren indarra, arrainen gainean eragiten duena
irtenbidea:
Presioaren ekuazioa :
P = F/A
F = PA
F = ρ gh A
F = (1000)(10)(85 x 10⁻² ) (6 x 10⁻⁴ m² )
F = (10⁴ ) (510 × 10⁻⁶ )
F = 510 × 10⁻²
F = 5.1 Newton
2. Odolaren presio normala 80 mm Hg eta 120 mm Hg artekoa da. Balio hau honen berdina da…
A. 80 Pascaletik 120 Pascalera
B. 800 Pascaletik 1200 Pascalera
C. 10256 Pascaletik 17589 Pascalera
D. 10526 Pascaletik 15789 Pascalera
Ezaguna:
Odolaren presio normala = 80 mm Hg – 120 mm Hg
Nahi dena: Balio hau honen berdina da… Pascal
irtenbidea:
Merkurioaren altuera barometro batean (itsasoaren gainazaletik) = 760 mm Hg
Itsasoaren gainazalaren gaineko airearen presioa = 1 atm = 1.0 x 10 5 Pascal
1 mm Hg = ……. Pascal?
![]()
80 mm Hg = 80 x 131.58 Pascal = 10,526 Pascal
120 mm Hg = 120 x 131.58 Pascal = 15,789 Pascal
Erantzun zuzena D da.
3. Itsasoaren gainazaletik gora, barometro bateko merkurioaren altuera 760 mm-koa da. Leku batean badago, barometro bateko merkurioaren altuera 700 mm-koa da. Zehaztu leku horretako airearen presioa.
Ezaguna:
Merkurioaren altuera barometro batean (itsasoaren gainazaletik) = 760 mm Hg
Itsasoaren gainazalaren gaineko airearen presioa = 1 atm = 1,013 x 10 5 Pascal
Behar dena: Zehaztu airearen presioa merkurioaren altuera 700 mm bada.
irtenbidea:
760 mm Hg = 1.013 x 10 5 Pascal
700 mm Hg = ……… Pascal?
