1. Pertsona bat abiadura konstantean gora mugitzen den igogailu batean dago . Pertsonaren pisua 800 N-koa da. Igogailuaren soka hausten den unean, igogailua erortzen da. Zehaztu igogailuaren zoruak pertsonari egiten dion indar normala, soka hautsi aurretik eta ondoren.
A. 800 N eta 0
B. 800 N eta 800 N
C. 1600 N eta 0
D. 1600 N eta 800 N
Ezaguna:
Pisua (w) = 800 Newton
Bilatzen dena: Indar normala (N)
irtenbidea:
Igogailuaren soka hautsi baino lehen
Pertsona igogailuaren zoruan dagoenean, pisuak pertsonaren gainean eragiten du, pertsonaren norabidea beherantz doanean. Pertsona hori geldirik dago, beraz, pertsonaren gainean indar normal bat eragiten du, non indar normalaren norabidea gora doan eta indar normalaren magnitudea pisuaren magnitudearen berdina den.
Pertsona igogailuan geldirik dagoelako eta igogailua abiadura konstantean mugitzen delako (ez azelerazioa), beraz, ez dago pertsonaren gainean eragiteko indar garbirik.
∑F = 0
N – w = 0
N = w
N = 800 Newton
Igogailuaren soka hautsi ondoren
Igogailuaren soka hautsi ondoren, igogailua eta pertsona libreki erortzen dira elkarrekin, non haien azelerazio magnitudea eta norabidea grabitatearen azelerazioarekin berdinak diren. Ez dago pertsonaren gainean indar normalik.
Erantzun zuzena A da.
2. 20 gramoko masa duen bloke bat abiadura konstantean mugitzen da zoru horizontal zakar batean, 2 N-ko kanpo-indar bat eragiten badio blokeari. Zehaztu blokeak jasaten duen marruskadura-indarraren magnitudea.
A. 0.3 I
B. 1.4 I
C. 2.0 N
D. 3.6 I
Ezaguna:
Masa (m) = 20 gramo
Indarra (F) = 2 Newton
Nahi dena: Blokeak jasaten duen marruskadura-indarraren magnitudea.
irtenbidea:
Newtonen lehenengo mugimendu legearen arabera, bloke bat abiadura konstantean mugitzen bada, orduan blokeak ez du azeleraziorik. Blokea abiadura konstantean mugitzen da, eta ez dago azeleraziorik baldin eta:
– Marruskadura-indarraren magnitudea (F fric ) kanpoko indarraren magnitudearen (F) berdina da.
– Marruskadura-indarrak (F fric ) kanpoko indarraren (F) kontrako noranzkoa du
Aplikatu Newtonen mugimenduaren lehenengo legea:
∑ F = 0
F – F fric = 0
F = F fric
F fric = 2 Newton
Erantzun zuzena C da.
3. 0.6 m-ko luzera eta 0.4 m-ko altuera duen plano inklinatu leun bat. 1350 N-ko pisua duen bloke bat gorantz mugituko da plano inklinatua erabiliz. Zehaztu blokea mugitzeko behar den indarraren magnitudea.
A. 100 I
B. 300 I
C. 600 N
D. 900 I
Ezaguna:
Blokearen pisua (w) = 1350 Newton
hip = 0.6 m
aurkakoa = 0.4 m
Bilatzen dena: Gutxieneko indarra
irtenbidea:
hip = ac = 0.6 m
opp = bc = 0.4 m
Sin θ = bc / ac = 0.4 / 0.6 = 4/6 = 2/3
Newtonen lehen mugimendu legearen arabera, blokea gorantz mugitzen hasten denean kanpoko indarra (F) pisuaren osagai horizontalaren ( wx ) berdina da gutxienez .
∑ F = 0
F – w x = 0
F = w x
F = wx bada , objektua abiadura konstantean gorantz mugitzen hasiko da.
w x = w sin θ = (1350)(2/3) = (2)(450) = 900 Newton
Erantzun zuzena D da.
4. Hiru indar, F1 = 22 N, F2 = 18 N eta F3 = 40 N, bloke baten gainean eragiten dute. Zein irudik deskribatzen du Newtonen lehen legea?

irtenbidea:
Newtonen lehenengo legea: Indar garbia (ΣF) = 0.
A. F1 + F2 – F3 = 22 N + 18 N – 40 N = 40 N – 40 N = 0
B. F2 + F3 – F1 = 18 N + 40 N – 22 N = 58 N – 22 N = 36 N (eskuinera)
C. F2 + F3 – F1 = 18 N + 40 N – 22 N = 58 N – 22 N = 36 N (eskuinera)
D. F 1 + F 3 – F 2 = 22 N + 40 N – 18 N = 62 N – 18 N = 44 N (ezkerralderantz)