1. 1 kg-ko bloke bat gainazal kurbatu leun batean behera irristatzen da. Zehaztu blokearen energia zinetikoa eta abiadura gainazal baxuenean. Grabitatearen azelerazioa 10 m/s 2 da.
Ezaguna:
Masa (m) = 1 kg
Altueraren aldaketa (h) = 5 m
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/ s²
Bilatzen dena: Energia zinetikoa (KE) eta blokearen abiadura .
irtenbidea:
(a) Energia zinetikoa
Hasierako energia mekanikoa = energia potentzial grabitatorioa
ME o = PE = mgh = (1)(10)(5) = 50 Joule
Azken energia mekanikoa = energia zinetikoa
ME t = KE = ½ mv t²
Energia mekanikoaren kontserbazioaren printzipioak dio hasierako energia mekanikoa = azken energia mekanikoa:
ME o = ME t
PE = KE
50 = KE
Energia zinetikoa (KE) = 50 Joule.
(b) Blokearen abiadura
Energia mekanikoaren kontserbazioaren printzipioa:
Hasierako energia mekanikoa (ME o ) = azken energia mekanikoa (ME t )
Energia potentzial grabitatorioa (PE) = energia zinetikoa (KE)
50 = ½ mv²
2(50) / m = v²
100 / 1 = v2
100 = 2
v = √100
v = 10 m/s
[irp]
2. 2 kg-ko objektu bat marruskadurarik gabe behera irristatzen da. Zein da objektuaren energia zinetikoa eta abiadura lurzorutik 2 metrora? Grabitatearen azelerazioa 10 m/s 2 da.
Ezaguna:
Masa (m) = 2 kg
Altueraren aldaketa (h) = 10 – 2 = 8 m
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/ s²
Behar dena : energia zinetikoa (KE) eta abiadura (v) lurzorutik 2 metrora.
irtenbidea:
(a) Energia zinetikoa lurzorutik 2 metrora
Hasierako energia mekanikoa = energia potentzial grabitatorioa
ME o = PE = mgh = (2)(10)(8) = 160 Joule
Azken energia mekanikoa = energia zinetikoa
ME t = KE = ½ mv t²
Energia mekanikoaren kontserbazioaren printzipioak dio hasierako energia mekanikoa = azken energia mekanikoa:
ME o = ME t
PE = KE
160 = KE
Lurzorutik 2 metrora dagoen energia zinetikoa (KE) 160 Joule da.
(b) Objektuaren abiadura gainazal baxuenean
Energia mekanikoaren kontserbazioaren printzipioa:
Hasierako energia mekanikoa (MEo ) = azken energia mekanikoa ( EMt )
Energia potentzial grabitatorioa (PE) = energia zinetikoa (KE)
160 = ½ mv²
160 = ½ (2) vs 2
160 = 2
v = √160 = √(16)(10) = 4√10 m/s
[wpdm_package id='1167′]
- Indarrez egindako lana, arazo eta irtenbideak
- Lan-energia zinetikoko arazoak eta irtenbideak
- Lan-energia mekanikoaren printzipioko arazoak eta irtenbideak
- Energia potentzial grabitazionalaren arazoak eta irtenbideak
- Malguki elastikoen energia potentziala: arazoak eta irtenbideak
- Energia arazoak eta irtenbideak
- Energia mekanikoaren kontserbazioaren aplikazioa erorketa libreko mugimendurako
- Energia mekanikoaren kontserbazioaren aplikazioa gora eta beherako mugimenduetarako erorketa libreko mugimenduan
- Energia mekanikoaren kontserbazioaren aplikazioa gainazal kurbatu batean higitzeko
- Energia mekanikoaren kontserbazioaren aplikazioa plano inklinatuan higitzeko
- Energia mekanikoaren kontserbazioaren aplikazioa jaurtigaien mugimendurako