5 talka ez-elastikoen adibide
1. 30 m/s-ko abiaduran mugitzen den 30 gramoko bala batek geldirik dagoen 1 kg-ko zurezko bloke bat jotzen du. Zehaztu blokearen abiadura bala blokean txertatuta badago!
Eztabaida
Jakina da :
Balaren masa (m)1) = 30 gramo = 0,03 kg
Blokearen masa (m2) = 1 kg
Balaren hasierako abiadura (v1) = 30 m/s
Blokearen hasierako abiadura (v2) = 0 (bloke geldikorra)
Galdetu : balaren eta blokearen abiadura talkaren ondoren (v')
Jawab :
Formula momentuaren kontserbazioaren legea bi objektu elkarri itsasten badira talka baten ondoren:
m1 v1 + m2 v2 = (m)1 + m2) v'
(0,03)(30) + (1)(0) = (0,03 + 1) v'
0,9 + 0 = 1,03 v'
0,9 = 1,03 v'
v' = 0,9 / 1,03
v' = 0,87 m/s
Balaren eta blokearen abiadura talkaren ondoren 0,87 m/s-koa da.
2. A eta B objektuek 2 kg-ko masa dute bakoitzak eta elkarrengana v abiaduran mugitzen dira.A = 6 ms-1 eta vB = 4 ms-1Bi objektuak badaude talka ez-elastikoa guztiz, orduan bi objektuen abiadura talkaren ondoren hau da...
Eztabaida
Jakina da :
A objektuaren masa (mA) = 2 kg
B objektuaren masa (mB) = 2 kg
A objektuaren hasierako abiadura (vA) = -6 m/s
B objektuaren hasierako abiadura (vB) = 4 m/s
Galdetu : bi objektuen abiadura talkaren ondoren (v')
Jawab :
mA vA + mB vB = (m)A' + mB) v'
(2)(-6) + (2)(4) = (2 + 2) v'
-12 + 8 = 4 v'
-4 = 4 v'
v' = -4 / 4
v' = -1 m/s
Talkaren ondoren, bi objektuen abiadura 1 m/s-koa da.
3. Bi objektuk m masa dute bakoitzak1 = 3 kg eta m2 = 4 kg elkarrenganako kontrako noranzkoetan v abiaduran mugitzen1 = 10 m/s eta v2 = 12 m/s. Bi objektuek talka egiten dute eta talkaren ondoren elkarri itsasten zaizkio. Bi objektuen abiadura talkaren ondoren…
Eztabaida
Jakina da :
1. objektuaren masa (m1) = 3 kg
2. objektuaren masa (m2) = 4 kg
1. objektuaren abiadura (v1) = -10 m/s
2. objektuaren abiadura (v2) = 12 m/s
Galdetu : abiadura bi objektuak talkaren ondoren (v')
Jawab :
m1 v1 + m2 v2 = (m)1' + m2) v'
(3)(-10) + (4)(12) = (3 + 4) v'
-30 + 48 = 7 v'
18 = 7 v'
v' = 18 / 7
v' = 2,6 m/s
Talkaren ondoren, bi objektuen abiadura 2,6 m/s-koa da.
4. Geldituta zegoen berlina bat 36 km/h-ko abiaduran zihoan autobus batek jo zuen. Talkaren ondoren, berlina eta autobusa elkarren artean talka egin zuten. Autobusaren masa 2000 kg bada eta berlinarena 1000 kg bada, zein da bi ibilgailuen abiadura talkaren ondoren?
A. 3,45 m/s
B. 4,67 m/s
5,45 m/s-ko abiadura
6,67 m/s-ko abiadura
E. 7,67 m/s
Eztabaida:
Jakina da :
v autobusa = 36 km/h = 36000 m/3600 s = 10 m/s
m autobusa = 2000 kg
v Sedan = 0
m sedan = 1000 kg
Galdetu zuen :
Sedanaren eta autobusaren abiadura talkaren ondoren (v')?
Erantzuna :
m 1 v 1 + m 2 v 2 = (m 1 + m 2 ) v'
(2000)(10) + (1000)(0) = (2000 + 1000) v'
20.000 = 3000 v'
v' = 20.000 / 3000 = 6,67 m/s
Erantzun zuzena D da.
5. 100 m/s-ko abiaduran mugitzen den 20 gramoko bala batek zurezko bloke geldi bat jo eta bertan trabatuta geratzen da. Zurezko blokearen masa 500 gramokoa bada, zein da zurezko blokearen eta balaren abiadura talkaren ondoren?
A. 1,50 m/s
B. 2,55 m/s
3,85 m/s-ko abiadura
4,75 m/s-ko abiadura
E. 5,65 m/s
Eztabaida:
Jakina da :
m bala = 20 gramo = 0,02 kg
v bala = 100 m/s
m bloke = 500 gramo = 0,5 kg
v blokea = 0
Galdetu zuen :
Balaren eta blokearen abiadura talkaren ondoren (v')?
Erantzuna :
m 1 v 1 + m 2 v 2 = (m 1 + m 2 ) v'
(0,02)(100) + (0,5)(0) = (0,02 + 0,5) v'
2 + 0 = 0,52 v'
2 = 0,52 v'
v' = 2 / 0,52 = 3,85 m/s
Erantzun zuzena C da.