Carnot motorren 16 adibideak – motor termiko idealak (termodinamikaren bigarren legearen aplikazioa)
1. Begiratu alboan dagoen Carnot motorraren P-V grafikoari! Xurgatutako beroa (Q1 ) = 10.000 joule bada, orduan Carnot motorrak egindako lan kopurua …
1.500 J 
B. 4.000 J
5.000 J
6.000 J
E. 8.000 J
Eztabaida
Jakina da :
Tenperatura baxua (T2 ) = 400 K
Tenperatura altua (T1 ) = 800 K
Xurgatutako beroa (Q1 ) = 10.000 Joule
Bilatzen dena : Carnot motorrak sortutako lana (W)
Erantzuna :
Motor termiko ideal baten (Carnot motorra) eraginkortasuna:

Carnot motorrak egindako lana:
W = e Q 1
W = (1/2)(10.000) = 5000 Joule
Erantzun zuzena C da.
2. Begira alboko irudia! Motorrak ziklo batean egindako lan kopurua…
300 J
B. 400 J
500 J
600 J
E. 700 J
Eztabaida
Jakina da:
Tenperatura baxua (TL ) = 400 K
Tenperatura altua (TH ) = 600 K
Xurgatutako beroa (Q1 ) = 600 Joule
Bilatzen dena : Carnot motorrak sortutako lana (W)
Erantzuna:
Motor termiko ideal baten (Carnot motorra) eraginkortasuna:

Carnot motorrak egindako lana:
W = e Q 1
W = (1/3)(600) = 200 Joule
E erantzun zuzena da.
3. Begira beheko Carnot zikloaren ABCDA grafikoa! Grafikoko datuetan oinarrituta, Carnot motorraren eraginkortasuna…
A. %10 
B. %20
%25
D. %30
E. %35
Eztabaida
Jakina da :
Tenperatura baxua (TL ) = 350 K
Tenperatura altua (TH ) = 500 K
Galdera : Carnot motorraren eraginkortasuna (e)
Erantzuna :
Carnot motorraren errendimendua:
e = (TH – TH ) / TH
e = (500 – 350) / 500
e = 150 / 500
e = 0,3
e = 30/100 = % 30
Erantzun zuzena D da.
4. Carnot motorraren PV grafiko honetan, tenperatura altuko depositua 600 K-tan dago eta tenperatura baxukoa 400 K-tan. Motorrak egindako lana W bada, orduan tenperatura baxuetan askatzen den beroa...
A. W.
B. 2 W
C. 3 W
D. 4 W
E. 6 W
Eztabaida
Jakina da :
Tenperatura baxua (TL ) = 400 K
Tenperatura altua (TH ) = 600 K
Galdera : Tenperatura baxuan askatzen den beroa ( 2. galdera )
Erantzuna :
Carnot motorraren errendimendua :
e = (TH – TH ) / TH
e = (600 – 400) / 600
e = 200 / 600
e = 1/3
Carnot motor batek egindako lana :
W = e Q 1
Deskribapena: W = makinak egindako lana, e = makinaren eraginkortasuna, Q1 = makinak xurgatutako beroa.
W = (1/3)( Q1 )
3W = Q1
Tenperatura baxuetan askatzen den beroa :
Q2 = Q1 – W
Q2 = 3W – W
Q2 = 2W
Erantzun zuzena B da.
5. Carnot ziklo baten PV grafikoak honako irudiaren antzeko itxura du. 3.000 Joule bero askatzen badira ingurunera, sistemak xurgatzen duen beroa…
3.000 J
B. 4.000 J
4.800 J
6.000 J
E. 8.000 J
Eztabaida
Jakina da :
Tenperatura baxua (TL ) = 500 K
Tenperatura altua (TH ) = 800 K
Askatutako beroa (Q2 ) = 3000 Joule
Galdera : Sistemak xurgatzen duen beroa ( 1. galdera )
Erantzuna :
Carnot motorraren errendimendua :
e = (TH – TH ) / TH
e = (800 – 500) /8600
e = 300 / 800
e = 3/8
Carnot motor batek egindako lana :
W = e Q 1
W = (3/8)( Q1 )
8W/3 = Q1
Q2 = Q1 – W
Q2 = 8W/3 – 3W/ 3
Q2 = 5W/ 3
3Q 2 = 5W
W = 3Q 2 /5 = 3(3000)/5 = 9000/5 = 1800
Sistemak xurgatzen duen beroa :
Q1 = W + Q2 = 1800 + 3000 = 4800 Joule
Erantzun zuzena C da.
6. Carnot motor batek 800 K-ko tenperatura altuko gordailu batetik beroa jasotzen du eta % 50eko eraginkortasuna du % 80ko eraginkortasuna lortzeko, gordailuaren tenperatura baxua mantenduz, tenperatura altuko gordailua… bihurtu behar da.
A. 1.600 K
B. 2.000 K
2.400 K inguru
D. 4.000 K
E. 6.400 K
Eztabaida
Jakina da:
Tenperatura altua (TH ) = 800 K bada, eraginkortasuna (e) = % 50 = 0,5
Galdera: Zein da tenperatura altuena (TH ) eraginkortasuna (e) = % 80 = 0,8 izan dadin?
Erantzuna:
Tenperatura baxua = 400 Kelvin

Zein da tenperatura altua (TH ) eraginkortasuna (e) = % 80 izan dadin?

Tenperatura altua = 2.000 Kelvin
Erantzun zuzena B da.
7. 600 K -tan tenperatura altuko urtegi batean funtzionatzen duen Carnot motor batek % 40ko eraginkortasuna du. Tenperatura baxuko urtegia konstante mantenduz % 75eko eraginkortasuna lortzeko, tenperatura altuko urtegia...-ra igo behar da.
A. 480 K
B. 840 K
900 K inguru
D. 1028 K
E. 1440 K
Eztabaida
Jakina da:
Tenperatura altua (TH ) = 600 K bada, eraginkortasuna (e) = % 40 = 0,4
Galdera: Zein da tenperatura altuena (TH ) eraginkortasuna (e) = % 75 = 0,75 izan dadin?
Erantzuna:

Tenperatura baxua = 360 Kelvin
Zein da tenperatura altua (TH ) eraginkortasuna (e) = % 75 izan dadin?

Tenperatura altua = 1440 Kelvin
E erantzun zuzena da.
8. Carnot motor batek 800 K-ko tenperatura altuko gordailu batetik beroa jasotzen du eta % 50eko eraginkortasuna du % 80ko eraginkortasuna lortzeko, gordailuaren tenperatura baxua mantenduz, tenperatura altuko gordailua... bihurtu behar da.
A. 1.600 K
B. 2.000 K
2.400 K inguru
D. 4.000 K
E. 6.400 K
Eztabaida
Jakina da:
Tenperatura altua (TH) = 800 K bada, eraginkortasuna (e) = % 50 = 0,5
Galdera: Zein da tenperatura altuena (TH) eraginkortasuna (e) = % 80 = 0,8 izan dadin?
Erantzuna:
Tenperatura baxua = 400 Kelvin
Zein da tenperatura altua (TH) eraginkortasuna (e) = % 80 izan dadin?
Tenperatura altua = 2.000 Kelvin
Erantzun zuzena B da.
9. 600 K-tan tenperatura altuko urtegi batean funtzionatzen duen Carnot motor batek % 40ko eraginkortasuna du. Tenperatura baxuko urtegia konstante mantenduz % 75eko eraginkortasuna lortzeko, tenperatura altuko urtegia...-ra igo behar da.
A. 480 K
B. 840 K
900 K inguru
D. 1028 K
E. 1440 K
Eztabaida
Jakina da:
Tenperatura altua (TH) = 600 K bada, eraginkortasuna (e) = % 40 = 0,4
Galdera: Zein da tenperatura altuena (TH) eraginkortasuna (e) = % 75 = 0,75 izan dadin?
Erantzuna:
Tenperatura baxua = 360 Kelvin
Zein da tenperatura altua (TH) eraginkortasuna (e) = % 75 izan dadin?
Tenperatura altua = 1440 Kelvin
E erantzun zuzena da.
10. 1200 Kelvin-eko tenperaturan beroa xurgatzen eta 300 Kelvin-eko tenperaturan beroa baztertzen duen Carnot motor baten eraginkortasuna…
Eztabaida
Jakina da :
Tenperatura altua (TH) = 1200 K
Tenperatura baxua (TL) = 300 K
Galdetu Carnot motorraren eraginkortasuna (e)
Jawab :
11. Carnot motor batek 727 arteko ziklo batean funtzionatzen duoC eta 127oC. Motorrak 6000 Joule bero xurgatzen ditu tenperatura altuko gordailu batetik. Motorraren eraginkortasuna eta motorrak ziklo batean egindako lana…
Eztabaida
Jakina da :
Tenperatura altua (TH) = 727oC + 273 = 1000 K
Tenperatura baxua (TL) = 127oC + 273 = 400 K
Xurgatutako beroa (QH) = 6000 Joule
Galdetu Motorrak ziklo batean egindako eraginkortasuna (e) eta lana (W)
Jawab :
Carnot motorraren errendimendua :
Carnot motor batek egindako lana :
W = e QH
W = (0,6)(6000)
W = 3600 Joule
12. Carnot motor batek 527 tenperatura altuko gordailu baten artean funtzionatzen duoC eta tenperatura baxuko urtegia 127oC. Carnot motorrak 10.000 Joule bero xurgatzen ditu gordailu bero batetik. Motorrak ziklo bakoitzean baztertzen duen bero kopurua…
Eztabaida
Jakina da :
Tenperatura altua (TH) = 527oC + 273 = 800 K
Tenperatura baxua (TL) = 127oC + 273 = 400 K
Xurgatutako beroa (QH) = 10.000 Joule
Galdetu Motorrak ziklo bakoitzeko kanporatzen duen beroa
Jawab :
Motor termiko ideal baten (Carnot motorra) eraginkortasuna:
Carnot motorrak egindako lana:
W = e Q1
W = (0,5)(10.000)
W = 5000 Joule
Motorrak ziklo bakoitzeko askatzen duen beroa (QL) = xurgatutako beroa (QH) – egindako lana (W)
QL = QH - M
QL = 10.000 - 5000
QL = 5000 Joule
Motorrak ziklo bakoitzeko xahutzen duen beroa = 5000 Joule
13. Zehaztu Carnot motorrak ziklo batean egindako eraginkortasuna eta egindako lana beheko grafikoan oinarrituta...
Eztabaida
Jakina da :
Tenperatura altua (TH) = 800 K
Tenperatura baxua (TL) = 300 K
Xurgatutako beroa (QH) = 1000 Joule
Galdetu Carnot motorrak egindako eraginkortasuna (e) eta lana (W)
Jawab :
Carnot motorraren errendimendua :
Carnot motor batek egindako lana :
W = e QH
W = (0,625)(1000)
W = 625 Joule
14. Begira beheko Carnot zikloaren ABCDA grafikoa!
Grafikoko datuetan oinarrituta, Carnot motorraren eraginkortasuna…

A. %10
B. %20
%25
D. %30
E. %35
Eztabaida
Jakina da :
Tenperatura baxua (TL) = 350 K
Tenperatura altua (TH) = 500 K
Galdetu Carnot motorraren eraginkortasuna (e)
Jawab :
Carnot motorraren errendimendua:
e = (TH - TL) / TH
e = (500 – 350) / 500
e = 150 / 500
e = 0,3
e = 30/100 = % 30
Erantzun zuzena D da.
15. Carnot motorraren PV grafiko honetan, tenperatura altuko depositua 600 K-tan dago eta tenperatura baxukoa 400 K-tan. Baldin eta negozio motorrak egindako beroa W da, orduan tenperatura baxuan askatzen dena...

A. W.
B. 2 W
C. 3 W
D. 4 W
E. 6 W
Eztabaida
Jakina da :
Tenperatura baxua (TL) = 400 K
Tenperatura altua (TH) = 600 K
Galdetu Tenperatura baxuetan askatzen den beroa (Q2)
Jawab :
Carnot motorraren errendimendua :
e = (TH - TL) / TH
e = (600 – 400) / 600
e = 200 / 600
e = 1/3
Carnot motor batek egindako lana :
W = e Q1
Deskribapena: W = makinak egindako lana, e = makinaren eraginkortasuna, Q1 = makinak xurgatzen duen beroa.
W = (1/3)(Q1)
3W = Q1
KAlor tenperatura baxuetan askatzen da :
Q2 = Q1 - M
Q2 = 3W– W
Q2 = 2W
Erantzun zuzena B da.
16. Carnot ziklo baten PV grafikoa hurrengo irudiaren antzekoa da. Baldin eta beroa ingurumenera 3.000 Joule askatzen direnean, sistemak xurgatzen duen beroa...
3.000 J
B. 4.000 J
4.800 J
6.000 J
E. 8.000 J
Eztabaida
Jakina da :
Tenperatura baxua (TL) = 500 K
Tenperatura altua (TH) = 800 K
Askatutako beroa (Q2) = 3000 Joule
Galdetu Sistemak xurgatutako beroa (Q1)
Jawab :
Carnot motorraren errendimendua :
e = (TH - TL) / TH
e = (800 – 500) /8600
e = 300 / 800
e = 3/8
Carnot motor batek egindako lana :
W = e Q1
W = (3/8)(Q1)
8W/3 = Q1
Q2 = Q1 - M
Q2 = 8W/3 – 3W/3
Q2 = 5W/3
3Q2 = 5W
W = 3Q2/5 = 3(3000)/5 = 9000/5 = 1800
KAlor sistemak xurgatzen duen :
Q1 = W + Q2 = 1800 + 3000 = 4800 Joule
Erantzun zuzena C da.
Galderaren iturria:
Batxilergoko/Lanbide Heziketako Fisikako Galderak Azterketa Nazionalean