Dentsitate-galderen adibidea

9 dentsitate-galderen adibide

1. Objektu baten bolumena 8 cm3 da eta bere masa 84 gramo, beraz, bere dentsitatea...

A. 10,5 gr/ cm3

B. 8,5 gr/ cm3

C. 6,4 gr/ cm3

D. 4,8 gr/ cm3

Eztabaida

Jakina da:

Bolumena (V) = 8 cm³

Masa (m) = 84 gramo

Galdera: Dentsitatea ( ρ)

Erantzuna:

Dentsitate-formula :

ρ = m / V = ​​​​84 gramo / 8 cm³ = 10,5 gramo/ cm³

Erantzun zuzena A da.

2. Egurrezko kubo batek 5 cm3 -ko bolumena du . Egurraren dentsitatea 250 g/cm3 bada , orduan egurraren masa…

A. 1250 g

B. 50 g

10 g

D. 2 g

Eztabaida

Jakina da:

Egurraren bolumena (V) = 5 cm³

Egurraren dentsitatea ( ρ ) = 250 g/ cm3

Galdera: Egurrezko masa

Erantzuna:

Dentsitatearen formula:

ρ = m / V

Deskribapena: ρ = dentsitatea, V = bolumena, m = masa

Egur masa:

m = ρ V = (250 g/cm³ ) (5 cm³ ) = 1250 gramo

Erantzun zuzena A da.

3. Begira alboko irudia!

Uraren bolumena 35 cm³ bada eta objektuaren masa 60 gramo bada, orduan objektuaren dentsitatea hau da...

A. 2,40 g/cm3

B. 1,71 g/ cm³

C. 1.00 g/ cm³

D. 0,63 g/ cm³

Eztabaida

Jakina da:

Uraren bolumena (V) = 35 cm³

Objektuaren masa (m) = 60 gramo

Galdera: Objektuaren dentsitatea ( ρ)

Erantzuna:

Dentsitatea:

ρ = m / V = ​​​​60/35 = 1,71 gramo/ cm³

Erantzun zuzena B da.

4. Aluminiozko metal batek 120 gramoko masa eta 60 cm3-ko bolumena ditu , beraz, bere dentsitatea...

A. 2 gr/ cm3

B. 20 gr/ cm3

C. 200 gr/ cm3

D. 2.000 gr/ cm3

Eztabaida

Jakina da:

Masa (m) = 120 gramo

Bolumena (V) = 60 cm³

Galdera: Dentsitatea

Erantzuna:

Dentsitatearen formula:

ρ = m / V

ρ = 120 gramo / 60 cm³

ρ = 2 gramo/ cm³

Erantzun zuzena A da.

5. Lau ikaslek objektuak neurtu zituzten, esperimentuaren emaitzak hurrengo taulan ageri dira:

Material berdinarekin objektuak neurtzen dituzten ikasleak…

1. dentsitate-problema baten adibideaA. A eta B ikasleak

B. B eta C ikasleak

C. B eta D ikasleak

D. C eta D ikasleak

Eztabaida

Material berdinarekin egindako objektuek dentsitate edo masa bera dute. Alderantziz, material desberdinekin egindako objektuek masa desberdinak dituzte.

Dentsitatearen formula hau da:

ρ = m / V

Deskribapena: ρ = dentsitatea, m = masa, V = bolumena

2. dentsitate-problema baten adibidea

Erantzun zuzena B da.

6. Begiratu neurketa-diagramari ondorengo materialak eta tresnak erabiliz! Objektu baten masa 300 gramo bada, objektuaren dentsitatea...

3. dentsitate-problema baten adibideaA. 3,0 g/cm33

B. 7,5 g/ cm³

C. 15 g/ cm³

D. 320 g/ cm³

Eztabaida

Jakina da:

Objektuaren masa (m) = 300 gramo

Objektuaren bolumena (V) = isuritako uraren bolumena = 20 cm3

Galdera: Objektuaren dentsitatea

Erantzuna:

Dentsitatearen formula:

ρ = m / V = ​​​​300 gramo / 20 cm³ = 15 gramo/ cm³

Erantzun zuzena C da.

7. Begira irudia!

316 gramoko masa duen objektu bat irudian ikusten den bezala urez betetako ontzi batean sartzen bada, objektuaren dentsitatea hau da...

4. dentsitate-problema baten adibideaA. 7,9 kg/m²3

B. 15,8 kg/ m³

C. 7.900 kg/ m³

D. 15.800 kg/ m³

Eztabaida

Jakina da:

Objektuaren masa (m) = 316 gramo

Objektuaren bolumena (V) = isuritako uraren bolumena = 40 mililitro

Galdera: Objektuaren dentsitatea

Erantzuna:

Dentsitatea kalkulatu aurretik, lehenik eta behin objektuaren masa eta bolumen unitateak bihurtu behar dira.

Objektuaren masa = 316 gramo = 316/1000 kg = 0,316 kg

Objektuaren bolumena = 40 mililitro = 40/1000 litro = 4/100 litro = 0,04 litro

1 litro = 1 dezimetro kubiko (dm3 ) = 1/1000 metro kubiko (m3 ) = 0,001 m3

0,04 litro = (0,04)(0,001) m³ = 0,00004 m³

Objektuaren dentsitatea:

ρ = m / V = ​​​​0,316 kg / 0,00004 m 3 = 316 kg / 0,04 m 3 = 7900 kg/m 3

Erantzun zuzena C da.

8. Begira beheko neurketa-irudia!

5. dentsitate-problema baten adibideaArrokaren dentsitatea irudietako (1. irudia) eta (2. irudia) datuen arabera

A. 6.000 kg/ m³

B. 4.000 kg/ m³

C. 2.400 kg/ m³

D. 670 kg/ m³

Eztabaida

Jakina da:

Nazioarteko Sistemako unitate guztiak adierazi

Harriaren masa (m) = 100 gramo + 20 gramo = 120 gramo = 120 / 1000 kilogramo = 0,120 kilogramo

Harriaren bolumena (V) = desplazatutako uraren bolumena = 80 mililitro – 60 mililitro = 20 mililitro = 20 / 1000 litro = 2/100 litro = 0,02 litro

1 litro = 1 dezimetro kubiko (dm3 ) = 1/1000 metro kubiko (m3 ) = 0,001 m3

0,02 litro = 0,02 x 0,001 m³ = 0,00002 m³

Galdera: Arrokaren dentsitatea

Erantzuna:

Arrokaren dentsitatea:

ρ = m / V = ​​​​0,120 kg / 0,00002 m 3 = 120 kg / 0,02 m 3 = 6000 kg/m 3

Erantzun zuzena A da.

9. Susi, 7. mailako ikasle bati, irakasleak objektu mota zehazteko zeregin bat eman zion. Susik objektuaren masa eta bolumena neurtu zituen irudian agertzen diren tresnak erabiliz.

6. dentsitate-problema baten adibidea

Objektuen neurketen emaitzen eta taulako dentsitatearen adostasunaren arabera, neurtzen ari den objektu mota...

A. Aluminioa

B. Zinka

C. Burdina

D. Kuningan

Eztabaida

Unitate guztiak Nazioarteko Sisteman adierazten dira

Jakina da:

Objektuaren masa M (m) = 168 gramo = 168/1000 kilogramo = 0,168 kilogramo

Objektuaren bolumena M (V) = desplazatutako uraren bolumena = 80 ml – 60 ml = 20 mililitro = 20/1000 litro = 2/100 litro = 0,02 litro

1 litro = 1 dezimetro kubiko (dm3 ) = 1/1000 metro kubiko (m3 ) = 0,001 m3

0,02 litro = 0,02 x 0,001 m³ = 0,00002 m³

Galdera: Objektuaren dentsitatea

Erantzuna:

Objektu baten dentsitatea hau da:

ρ = m / V = ​​​​0,168 kg / 0,00002 m 3 = 168 kg / 0,02 m 3 = 8400 kg/m 3

Dentsitate-taulan oinarrituta, 8400 kg/m 3 -ko dentsitatea duen objektua letoia da.

Erantzun zuzena D da.

Galderaren iturria:

Bigarren Hezkuntzako/Bigarren Hezkuntzako Islamiar Zientzien Azterketa Nazionaleko Galderak

Utzi iruzkina