Bero arazoen adibidea

Bero arazoen 5 adibide

1. 2 kilogramoko masa duen eztainuak 130 J.kg -1 C -1 bero espezifikoa du. Eztainuak bere tenperatura 50 ° C-tik 100 ° C-ra igotzeko xurgatzen duen bero kopurua …

Eztabaida

Jakina da:

Masa (m) = 2 kg

Eztainuaren bero espezifikoa (c) = 130 J.kg -1 C -1

Tenperatura aldaketa (Δ T) = 100 ° C – 50 ° C = 50 ° C

Galdera: Eztainuak xurgatutako beroa (Q)

Erantzuna:

Beroaren formula:

Q = mc Δ T

Deskribapena: Q = beroa, m = masa, c = bero espezifikoa, Δ T = tenperatura aldaketa

Eztainuak xurgatutako beroa:

Q = (2 kg)(130 J.kg -1 C -1 )(50 ° C)

Q = (100)(130)

Q = 13000 Joule

Q = 1,3 x 10³ Joule

2. 390 J kg -1 o C -1 -ko bero espezifikoa duen kobrea 40 o C-ko tenperatura-aldaketa bat jasaten du. Kobreak tenperatura-aldaketan zehar xurgatzen duen beroa 200 kaloria bada, orduan kobrearen masa...

Eztabaida

Jakina da:

Kobrearen bero espezifikoa (c) = 390 J kg -1 o C -1

Tenperatura aldaketa (Δ T) = 40 ° C

Beroa (Q) = 40 Joule

Galdera: Kobrearen masa (m)

Erantzuna:

Q = mc Δ T

40 = (m)( 390 )(40 ° C)

40 = (m)(390 )(40)

40 = (m)( 390 )(4)

40 = (m) ( 1560 )

m = 40 / 1560

m = 0,026 kg

Kobrearen masa 26 gramo da.

3. 20 gramoko masa eta 1 cal g -1 o C -1- ko bero espezifikoa duen urak hasieran 30 o C -ko tenperatura du. Zehaztu uraren tenperaturaren aldaketa urak xurgatzen duen bero kopurua 300 kaloria bada!

Eztabaida

Jakina da:

Masa (m) = 20 gr

Hasierako tenperatura (T1 ) = 30 ° C

Uraren bero espezifikoa (c) = 1 kal gr -1 o C -1

Beroa (Q) = 300 kal

Galdera: Uraren tenperaturaren aldaketak

Erantzuna:

Q = mc Δ T

Q = mc ( T2 – T1 )

300 kal = (20 gr)( 1 kal gr -1 oC -1 ) (T2 – 30 oC )

300 = (20)(1)(T2 – 30)

300 = 20 (T 2 – 30)

300 = 20 T 2 – 600

300 + 600 = 20 T²

900 = 20 T²

T2 = 900 / 20

T2 = 45 ° C

Tenperatura aldaketak:

ΔT = 45 ° C – 30 ° C

ΔT = 15 ° C

4. 40 gradutik 500 J/kg K-ko bero espezifikoa duen 4 kg likidoren tenperatura jaisteko behar den bero-kantitatea. oC 20 bihurtzen da oC da…
A. 20 kJ
B. 30 kJ
C. 40 kJ
50 kJ
E. 60 kJ
Eztabaida:
Jakina da :
Masa (m) = 4 kg
Bero espezifikoa (c) = 500 J/kg K = 500 J/kg Co
Tenperatura aldaketa (delta T) = 40 oC - 20 oC = 20 °Co
Galdetu :
Beroa (Q)
Jawab :
Bero Formula :
Q = (m)(c)(delta T)
Q = (4)(500)(20) = 40.000 Joule = 40 kJ
kJ = kilo Joule
Erantzun zuzena C da.

5. 2 kg-ko masa duen objektu solido bat 30 graduko tenperaturatik berotzen daoC 100 bihurtzen daoC-k 7 × 10 bero behar du5 Joule. Objektuaren bero espezifikoa…
A. 400 J/kg K
B. 500 J/kg K
C. 700 J/kg K
D. 1000 J/kg K
E. 5000 J/kg K
Eztabaida:
Jakina da :
Masa (m) = 2 kg
Beroa (Q) = 7 × 105 J = 700.000 J
Tenperatura aldaketa (delta T) = 100 oC - 30 oC = 70 °Co
Galdetu :
Bero espezifikoa (c) ?
Jawab :
c = Q / m T
c = 700.000 J / (2 kg)(70 Co) = 700.000 J / 140 kg Co
c = 5000 J/kg Co
c = 5000 J/kg K
E erantzun zuzena da.

 

Utzi iruzkina