Energia potentzialaren eta energia zinetikoaren 8 adibide
1. Begira beheko irudia!
A objektuak 1.500 gramoko masa du eta irudian agertzen den posizioan dago. Denbora baten ondoren, objektua lurrera erortzen da. Energia potentziala A objektuak duen handiena
da... (badakigu g lurra = 10 m/s dela)2)
A. 15 Joule
B. 200 Joule
C. 300 Joule
D. 30.000 Joule
Eztabaida
Jakina da:
Nazioarteko Sistemako unitate guztiak adierazi
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/ s²
Objektuaren masa (m) = 1500 gramo = 1500/1000 kilogramo = 1,5 kilogramo
Altuera (h) = 20 metro
Galdera: A objektuaren energia potentziala
Erantzuna:
A objektuak energia potentzial handiena bere punturik altuenean dagoenean du, hau da, lur gainazaletik 20 metrora, eta energia potentzial txikiena lur gainazalean dagoenean.
Objektu baten energia potentziala kalkulatzeko, energia potentzial grabitatorioaren formula hau erabiltzen da:
EP = mgh = (1,5 kg)(10 m/s² ) (20 m) = 300 kg m² / s² = 300 Joule
Erantzun zuzena C da.
2. 10 gramoko masa duen bala bat 100 m/s-ko abiaduran mugitzen da. Balaren energia zinetikoa… da..
A. 50 Joule
B. 1.000 Joule
C. 10.000 Joule
D. 50.000 Joule
Eztabaida
Jakina da:
Balaren masa (m) = 10 gramo = 10/1000 kilogramo = 1/100 kilogramo = 0,01 kilogramo
Balaren abiadura (v) = 100 metro/segundo
Galdera: Balaren energia zinetikoa
Erantzuna:
Balaren energia zinetikoa energia zinetikoaren formula hau erabiliz kalkulatzen da:
EK = 1/2 mv²
EK = 1/2 (0,01 kg)(100 m/s) ²
EK = 1/2 (0,01 kg)(10.000 m 2 /s 2 )
EK = (0,01 kg)(5000 m 2 /s 2 )
EK = 50 kg m² / s²
EK = 50 Joule
Erantzun zuzena A da.
3. A autoak eta B autoak masa bera dute. Bi autoak energia zinetiko desberdinarekin mugitzen dira. A autoaren energia zinetikoa B autoaren energia zinetikoarekin alderatuta 4:9 bada, orduan A autoaren abiadura B autoaren abiadurarekin alderatuta….
A. 2:3
B. 3 : 2
K. 4 : 9
D. 9 : 4
Eztabaida
Jakina da:
A autoaren energia zinetikoa (EK)A) = 4
B autoaren energia zinetikoa (EK)B) = 9
A autoaren masa (mA) = B autoaren masa (mB) = m
Galdera: A autoaren abiadura B autoaren abiadurarekin alderatuta
Erantzuna:
Demagun A autoaren masa = B autoaren masa = m = 1 dela
A autoaren energia zinetikoa:
EK = ½ mv2 —-> Energia zinetikoaren formula
4 = ½ (1) v2
(2)(4) = v2
vA = √(2)(4)
B autoaren energia zinetikoa:
EK = ½ mv2 —-> Energia zinetikoaren formula
9 = ½ (1) v2
(2)(9) = v2
vB = √(2)(9)
A autoaren eta B autoaren abiaduraren konparaketa:
vA : vB
√(2)(4) : √(2)(9)
2√2 : 3√2
2: 3
Erantzun zuzena A da.
4. Bi objektuk, A eta B-k, masa bera dute. A objektua 4 J-ko energia zinetikoarekin mugitzen da eta B 16 J-koa. A objektuaren eta B-ren abiaduraren arteko erlazioa… da.
A. 1:2
B. 1 : 4
K. 2 : 1
D. 4 : 1
Eztabaida
Jakina da:
A objektuaren energia zinetikoa (EKA) = 4 Joule
B objektuaren energia zinetikoa (EKB) = 16 Joule
A objektuaren masa (mA) = B objektuaren masa (mB) = m
Galdera: A objektuaren abiaduraren eta B objektuaren abiaduraren arteko konparaketa
Erantzuna:
Demagun A objektuaren masa = B objektuaren masa = m = 1 dela
A objektuaren energia zinetikoa:
EK = ½ mv2 —-> Energia zinetikoaren formula
4 = ½ (1) v2
(2)(4) = v2
vA = √(2)(4)
B objektuaren energia zinetikoa:
EK = ½ mv2 —-> Energia zinetikoaren formula
16 = ½ (1) v2
(2)(16) = v2
vB = √(2)(16)
A autoaren eta B autoaren abiaduraren konparaketa:
vA : vB
√(2)(4) : √(2)(16)
2√2 : 4√2
2: 4
1: 2
Erantzun zuzena A da.
5. Masa bereko bi objektu mugitzen ari dira. Lehenengo eta bigarren objektuen energia zinetikoaren arteko erlazioa 1:4 da. Lehenengo objektuaren eta bigarren objektuaren abiaduraren arteko erlazioa… da.
A. 1:2
B. 1 : 4
K. 2 : 1
D. 4 : 1
Eztabaida
Jakina da:
Lehenengo objektuaren energia zinetikoa (EK)1) = 1
Bigarren objektuaren energia zinetikoa (EK)2) = 4
Lehenengo objektuaren masa (m1) = bigarren objektuaren masa (m2) = m
Galdera: Lehenengo objektuaren abiaduraren eta bigarren objektuaren abiaduraren arteko konparaketa
Erantzuna:
Demagun lehenengo objektuaren masa = bigarren objektuaren masa = m = 1 dela
Lehenengo objektuaren energia zinetikoa:
EK = ½ mv2 —-> Energia zinetikoaren formula
1 = ½ (1) v2
(2)(1) = v2
2 = v2
vA = √2
Bigarren objektuaren energia zinetikoa:
EK = ½ mv2 —-> Energia zinetikoaren formula
4 = ½ (1) v2
(2)(4) = v2
vB = √(2)(4)
A autoaren eta B autoaren abiaduraren konparaketa:
v1 : v2
√2 : √(2)(4)
√2 : 2√2
1: 2
Erantzun zuzena A da.
6. Bloke bat abiadura konstantean irristatzen da gainazal inklinatu batean. Gertatzen den energia-eraldaketa…
A. energia potentziala → energia zinetikoa
B. energia zinetikoa → energia potentziala
C. energia potentziala → energia termikoa
D. energia zinetikoa → energia termikoa
E. energia termikoa → energia zinetikoa
Eztabaida
Bloke bat gainazal inklinatu batetik behera irristatzen bada, goitik behera, energia potentzial grabitatorioa energia zinetiko bihurtzen da.
Erantzun zuzena A da.
Begiratu irudian ikusten den zirkuituari.
7. Pendulu matematiko bati hasierako desplazamendu bat ematen zaio eta gero harmonikoki oszilatzen du irudian agertzen den bezala. Energia potentziala neurtzeko erreferentzia puntua C puntua bada, zein baieztapen da zuzena?
(1) Penduluaren energia zinetikoa A' puntuan eta B' puntuan duen energia zinetikoa berdinak dira.
(2) Penduluaren energia potentziala A' puntuan eta B' puntuan duen energia potentziala berdinak dira.
(3) Penduluaren energia zinetikoen aldea A' eta A puntuetan penduluaren energia potentzialaren aldearen berdina da B' eta B puntuetan.
(4) Penduluaren abiadura A' puntuan eta B puntuan duen abiadura bera dira.
Eztabaida
Baieztapen zuzenak 1, 2 eta 3 dira.
8. Begira irudia!
Objektu baten energia zinetikoa B puntuan = 100 J da. Objektuaren masa 2,5 kg bada, objektuaren energia zinetikoa C puntuan lurra jotzean…
350 J
B. 250 J
150 J
100 J
Eztabaida
Objektuak B puntura iristean duen energia zinetikoa:
EP = mgh = (2,5)(10)(4) = 100 Joule
Objektuak C puntura iristean duen energia zinetikoa:
EP = mgh
EP = (2,5)(10)(4 + 6)
EP = (2,5)(10)(10)
EP = 250 Joule
Erantzun zuzena B da.
Galderaren iturria:
Bigarren Hezkuntzako/Bigarren Hezkuntzako Islamiar Zientzien Azterketa Nazionaleko Galderak
SBMPTN Fisikako Galderak