Energia zinetiko eta fisikako lan galderen adibideak

Energia zinetikoari eta fisikari buruzko 5 galderen adibide

1. 5000 kg-ko masa duen auto bat hasieran geldirik dago, eta gero 20 m/s-ko abiaduran mugitzen da. Zehaztu autoari egindako lan osoa...
Eztabaida
Jakina da :
Masa (m) = 5000 kg
Hasierako abiadura (vo) = 0 m/s (hasieran autoa geldirik dago)
Azken abiadura (vt) = 20 m/s
Galdetu Ahalegin osoa
Jawab :
Lan-energia zinetikoaren teorema dioenez, lan osoa energia zinetikoaren aldaketaren berdina da. Matematikoki:
Adibide-galdera-lana-eta-energia-zinetikoa-1Ahalegin osoa:
Wguztira = ½ m (vt2 - vo2)
Wguztira = ½ (5000)(202 - 02)
Wguztira = (2500)(400 – 0)
Wguztira = (2500)(400)
Wguztira = 1000.000
Lan osoa 1000.000 Joulekoa da.

2. 10 kg-ko masa duen objektu bat hasieran 5 m/s-ko abiaduran mugitzen da. Une bat geroago, objektua 10 m/s-ko abiaduran mugitzen da. Zehaztu objektuan egindako lan osoa.
Eztabaida
Jakina da :
Objektuaren masa (m) = 10 kg
Hasierako abiadura (vo) = 5 m/s
Azken abiadura (vt) = 10 m/s
Galdetu ahalegin osoa
Jawab :
Ahalegin osoa:
Adibide-galdera-lana-eta-energia-zinetikoa-2Lan osoa 375 Joulekoa da.

3. 2000 kg-ko masa duen auto bat 10 m/s-ko abiadura horizontalean mugitzen ari da. Bat-batean, gidariak autoaren abiadura 5 m/s-ra jaisten du. Gidariak autoan egindako lana...
Eztabaida
Jakina da :
Autoaren masa (m) = 2000 kg
Hasierako abiadura (vo) = 10 m/s
Azken abiadura (vt) = 5 m/s
Galdetu ahalegin osoa
Jawab :
Ahalegin osoa:
Adibide-galdera-lana-eta-energia-zinetikoa-3Lan osoa 75.000 Joulekoa da.
Zeinu negatiboak esan nahi du autoari eragiten dion indar erresultantea autoaren desplazamenduaren kontrako noranzkoan doala. Lan negatiboak ere esan nahi du autoaren energia zinetikoa gutxitzen dela.

4. Tona 1eko masa duen auto bat hasieran geldirik dago. Une bat geroago, 10 m/s-ko abiaduran mugitzen da. Autoaren motorrak egindako lan kopurua...
A. 1.000 Joule
B. 10.500 Joule
C. 15.000 Joule
D. 25.000 Joule
E. 50.000 Joule
Eztabaida:
Jakina da :
m = 1 tona = 1000 kg, vo = 0 m/s, vt = 10 m/s
Galdetu :
Ahalegina (W) ?
Jawab :
Lana = energia zinetikoaren aldaketa

Energia zinetikoaren aldaketa :
= ½ m(v)t2 - vo2) = ½ (1000)(100 – 0) = ½ (1000)(100) = 50.000 kg m2/s2 = 50.000 Joule
Beraz, W = 50.000 Joule
E erantzun zuzena da.

5. 10 kg-ko masa duen mahai bat hasieran geldirik dago zoru leun batean, eta gero 10 segundoz bultzatu egiten da 2 m/s-ko azelerazioarekin lerro zuzen batean mugi dadin.2Egindako ahaleginaren magnitudea…
A. 2000 Joule
B. 3000 Joule
C. 6000 Joule
D. 8000 Joule
E. 9000 Joule
Eztabaida:
Jakina da :
m = 10 kg, t = 10 segundo, vo = 0, a = 2 m/s2int =?
Galdetu :
Ahalegina (W) ?
Jawab :
Kalkulatu azken abiadura (v)t):
vt = vo + -n = 0 + (2)(10) = 20 m/s

Lana = energia zinetikoaren aldaketa

Energia zinetikoaren aldaketa :
= ½ m(v)t2 - vo2) = ½ (10)(400 – 0) = ½ (10)(400) = ½ (4000) = 2000 Joule
Beraz, W = 2000 Joule
Erantzun zuzena A da.

Utzi iruzkina