1. Kaks massi m1 = 2 kg ja m2 = 5 kg asuvad kaldpinnal ja on omavahel nööriga ühendatud, nagu joonisel näidatud. Hõõrdetegur massi m1 ja kaldpinna vahel on 0.2 ja hõõrdetegur massi m2 ja kaldpinna vahel on 0.1.
(a) Määrake nende kiirendus
(b) Määrake tõmbejõud

Tuntud:
Mass 1 (m1 ) = 2 kg
Mass 2 (m2 ) = 4 kg
Kineetilise hõõrdetegur m 1 ja kaldpinna vahel (μ k1 ) = 0.2
Kineetilise hõõrdetegur m² ja kaldpinna vahel ( μk² ) = 0.1
Raskuskiirendus (g) = 9.8 m/ s²
a) Kiirenduse suurus ja suund

w1 = kaal1 = m1 g = ( 2 kg)(9.8 m/s2 ) = 19.6 njuutonit
w 1x = w 1 sin 30 0 = (19.6 N)(0.5) = 9.8 njuutonit
w 1y = w 1 cos 30 0 = (19.6 N)(0.87) = 17 njuutonit
N 1 = m 1 suunas mõjuv normaaljõud = w 1y = 17 njuutonit
F k1 = kineetilise hõõrdejõu jõud m 1 = μ k1 N 1 = (0.2)(17 N) = 3.4 njuutonit
---
w² = kaal² = m² g = (4 kg)(9.8 m/s² ) = 39.2 njuutonit
w 2x = w 2 sin 60 o = (39.2 N) (0.87) = 34.1 njuutonit
w 2y = w 2 cos 60 ° 0 = (39.2 N)(0.5) = 19.6 njuutonit
N 2 = normaalne jõud m 2 = w 2y = 19.6 njuutonit
F k2 = kineetilise hõõrdejõu jõud m 2 = μ k2 N 2 = (0.1)(19.6 N) = 1.96 njuutonit
---
Kiirenduse suurusjärk:
∑ Fx = max
w 2x > w 1x , seega kiirenduse suund on sama mis w 2x suund.
Kiirenduse suunas suunatud jõud on positiivsed ja kiirendusele vastassuunalised jõud on negatiivsed.
w2x - Fk2 - T2 + T.1 - w1x - Fk1 = (m1 +m2)x
w²x – Fk² – w¹x – Fk³ = ( m³ + m² ) ax
34.1 N – 1.96 N – 9.8 N – 3.4 N = (2 kg + 4 kg) a x
18.94 N = (6 kg) a x
a x = 18.94 N : 6 kg
a x = 3.16 m/ s²
Kiirenduse suurus = 3.16 m/s² . Kiirenduse suund = T1 suund = w2x suund
b) Pingejõu suurusjärk
Rakenda Newtoni teist seadust objektile 2:
w²x – Fk² – T² = m² ax
34.1 N – 1.96 N – T 2 = (4 kg) (3.16 m/s 2 )
32.14 N – T2 = 12.64 N
T2 = 32.14 N – 12.64 N = 19.5 njuutonit
Pingutusjõud = T = T1 = T2 = 19.5 njuutonit
[irp]
2. m1 = 4 kg, m2 = 2 kg. Määrake (a) kiirenduse suurus ja suund, (b) m1 ja m2 ühendava tõmbejõu suurus, (c) rihmaratta ja katust ühendava tõmbejõu suurus.

Lahendus

w1 = m1 g = (4 kg)(9.8 m/s2 ) = 39.2 njuutonit
w² = m² g = (2 kg)(9.8 m/s² ) = 19.6 njuutonit
a) Kiirenduse suurus ja suund
∑ Fy = võib- olla y
w 1 > w 2, seega objekti suund on sama mis raskuse 1 ( w 1 ) suund . Jõud, mille suund on sama kui kiirendusel, on positiivsed ja jõud, mille suund on vastupidine kiirendusele, on negatiivsed.
w1 – T1 + T2 – w2 = ( m1 + m2 ) ay
w1 – w2 = ( m1 + m2 ) ay
39.2 N – 19.6 N = (4 kg + 2 kg) a a
19.6 N = (6 kg) aastas
y = 19.6 N : 6 kg
ay = 3.26 m/ s²
Kiirenduse suurusjärk = 3.26 m/s² . Kiirenduse suund = w¹ suund.
b) m 1 ja m 2 ühendava tõmbejõu suurus
Rakenda Newtoni teist seadust m 2 suhtes :
∑ Fy = võib- olla y
w1 – T1 = m1 ay
39.2 N – T 1 = (4 kg) ( 3.26 m/s 2 )
39.2 N – T1 = 13.04 N
T1 = 39.2 N – 13.04 N
T1 = 26.16 njuutonit
Objekte ühendava pingejõu suurus = T = T1 = T2 = 26.16 njuutonit
c) Rihmaratta ja katuse vahelise tõmbejõu suurus.
Rihmaratas on puhkeasendis:
∑ Fy = võib-olla y —— ay = 0
∑Fy = 0
Ülespoole suunatud jõud on positiivsed, allapoole suunatud jõud on negatiivsed:
T3 – T1 – T2 = 0
T3 = T1 + T2
T1 ja T2 on sama suurusega , T1 = T2 = T = 26.16 N :
T3 = 2T = 2(26.16 N) = 52.32 njuutonit
[irp]
3. Klotik 1 (m1 = 10 kg) ja klots 2 (m2 = 15 kg) on ühendatud nööriga hõõrdevaba rihmaratta kohal. Staatilise hõõrdeteguri väärtus kaldenurgaga ploki 2 vahel on 0.6. Kineetilise hõõrdeteguri väärtus kaldenurgaga ploki 2 vahel on 0.42. Määrake (a) objektidele avaldatava minimaalse jõu F suurus, mille tõttu objektid kiirenevad ülespoole. (b) Määrake tõmbejõu suurus.

Lahendus

w² = klotsi kaal ² = m² g = (10 kg)(9.8 m/s² ) = 98 njuutonit
w² = klotsi kaal ² = m² g = (15 kg)(9.8 m/s² ) = 147 njuutonit
w 2y = w 2 cos 30 ° 0 = (147 N)(0.87) = 127.89 njuutonit
w 2x = w 2 sin 30 o = (147 N) (0.5) = 73.5 njuutonit
N² = plokile mõjuv normaaljõud ² = w²y = 127.89 njuutonit
F k2 = kineetilise hõõrdejõu jõud plokile 2 = μ k2 N 2 = (0.42)(127.89 N) = 53.7 njuutonit
F s2 = staatilise hõõrdejõu jõud plokile 2 = μ s2 N 2 = (0.6)(127.89 N) = 76.7 njuutonit
a) Objektidele avaldatava minimaalse jõu F suurus, mille tõttu objektid kiirendasid ülespoole
∑ F x = ma x —— a x = 0
∑Fx = 0
Ülespoole ja paremale suunatud jõud on positiivsed, allapoole ja vasakule suunatud jõud on negatiivsed.
F – F k2 – w 2x – w 1 – T 2 + T 1 = 0
F – F k2 – w 2x – w 1 = 0
F = Fk² + w²x + w³⁻¹
F = 53.7 N + 73.5 N + 98 N
F = 225.2 njuutonit
b) Pingejõu suurus
Rakenda Newtoni liikumisseadust plokile 1:
∑ Fy = võib-olla y —— ay = 0
∑Fy = 0
T1 – w1 = 0
T1 = w1 = 98 njuutonit
Rakenda Newtoni liikumisseadust plokile 2:
F – F k2 – w 2x – T2 = 0
T2 = F – Fk2 – w2x
T2 = 225.2 N – 53.7 N – 73.5 N
T2 = 98 njuutonit
Pingutusjõu suurus = T1 = T2 = T = 98 njuutonit
[irp]
4. Klotik 1 (m1 = 16 kg) asub horisontaalsel pinnal ja plokk 2 (m2 = 12 kg) asub siledal kaldpinnal, mis on ühendatud nööriga, mis kulgeb üle väikese hõõrdevaba rihmaratta. Klotik 3 (m3 = 5 kg) asub plokil 2. Kloti 2 ja horisontaalse pinna vaheline kineetilise hõõrdetegur on 0,4. Kloti 2 ja ploki 3 vaheline staatilise hõõrdetegur on 0,3.
(a) Kui süsteem puhkeseisundist vabastatakse, libisevad plokk 3 ja plokk 2 ikka veel koos?
(b) Kui on olemas plokk 3, siis milline on ploki 1 ja ploki 2 kiirendus?

lahendus:
a) Kui süsteem puhkeseisundist vabastatakse, libisevad plokk 3 ja plokk 2 ikka veel koos?

w 1 = klotsi kaal 1 = m 1 g = (16 kg)(9.8 m/s 2 ) = 156.8 njuutonit
w 1x = w 1 sin 60 0 = (156.8 N)(0.87) = 136.4 njuutonit
w 1y = w 1 cos 60 ° 0 = (156.8 N)(0.5) = 78.4 njuutonit
N 1 = kaldpinna poolt plokile 1 avaldatav normaaljõud = w 1y = 78.4 njuutonit
w 3 = klotsi kaal 3 = m 3 g = (5 kg)(9.8 m/s 2 ) = 49 njuutonit
N 23 = ploki 2 poolt plokile 3 avaldatav normaaljõud = w 3 = 49 njuutonit
N 32 = ploki 3 poolt plokile 2 avaldatav normaaljõud = N 23 = w 3 = 49 njuutonit
(N 23 ja N 32 on toime-reaktsiooni paarid )
F s23 = staatilise hõõrdejõu jõud, mida plokk 2 avaldab plokile 3 = μ s N 23 = (0.3)(49 N) = 14.7 njuutonit
F s32 = staatilise hõõrdejõu jõud , mida plokk 3 avaldab plokile 2 = F s23 = 14.7 njuutonit
(F s23 ja F s32 on toime-reaktsiooni paarid )
w² = klotsi kaal ² = m² g = (12 kg)(9.8 m/s² ) = 117.6 njuutonit
N² = horisontaalse pinna poolt objektile 2 avaldatav normaaljõud = w² + N³² = 117.6 njuutonit + 49
Newton = 166.6 Newtonit
F k2 = kineetilise hõõrdejõu jõud plokile 2 = μ k N 2 = (0.4)(166.6 N) = 66.64 njuutonit
Rakenda Newtoni liikumisseadust plokile 3:
∑ Fx = max
F s23 = m3 a x
—–> Fs23 = μs N23 = μs w3 = μs m3 g
μ s m 3 g = m 3 a x
μ s g = a x
a x = (0.3)(9.8 m/s² ) = 2.94 m/ s²
Klotsi 3 maksimaalne kiirendus, mille korral plokk 3 ja plokk 2 ikka veel koos libisevad, on 2.94 m/ s².
Nüüd arvutame süsteemi kiirenduse suuruse pärast puhkeseisundist vabastamist.
Klotsi nihke suund = ploki kiirenduse suund = T 2 suund = w 1x suund.
∑ Fx = max
w1x - T1 + T.2 - Fk2 - Fs32 + Fs23 = (m1 +m2 +m3)x
w 1x – F k2 = ( m1 + m2 + m3 ) ax
136.4 N – 66.64 N = (16 kg + 12 kg + 5 kg) a x
69.76 N = (33 kg) a x
a x = 2.11 m/ s²
a x on positiivne, mis tähendab, et ploki nihke suund või kiirenduse suund on sama mis T 2 suund või w 1x suund.
Kiirenduse suurus on 2.11 m/s² , mis on väiksem kui 2.94 m/s² , seega võime järeldada, et plokk 3 ja plokk 2 libisevad pärast paigalseisust vabastamist endiselt koos.
b) Klotsi 1 ja ploki 2 kiirenduse suurus
∑ Fx = max
w^ 1x – Fk2 = ( m1 + m2 ) ax
—–> Fk2 = μk N2 = μk w2 = μk m2 g = (0.4)(12 kg)(9.8 m/s2) = 47.04 njuutonit
136.4 N – 47.04 N = (16 kg + 12 kg) a x
89.36 N = (28 kg) a x
a x = 89.36 N : 28 kg = 3.19 m/s 2
[wpdm_package id='493′]
- Mass ja kaal
- Tavaline jõud
- Newtoni teine liikumisseadus
- Hõõrdejõud
- Liikumine horisontaalsel pinnal ilma hõõrdejõuta
- Kahe keha liikumine sama kiirendusega karedal horisontaalsel pinnal hõõrdejõuga
- Liikumine kaldpinnal ilma hõõrdejõuta
- Liikumine karedal kaldpinnal hõõrdejõuga
- Liikumine liftis
- Kehade liikumine on ühendatud nööride ja rihmarataste abil
- Kaks keha, millel on sama suurune kiirendus
- Lameda kõvera ümardamine – ringliikumise dünaamika
- Kaldkõvera ümardamine – ringliikumise dünaamika
- Ühtlane liikumine horisontaalses ringis
- Tsentripetaalne jõud ühtlase ringliikumise korral
Loe edasi