1. Alloleva joonise põhjal, kui traadi kõverusraadius on 50 cm, määrake magnetvälja suurus kõveruskeskmes (punktis 0, vt allolevat joonist) . ( µo = 4π.10⁻⁷ Wb.A⁻¹ m⁻¹ )
Tuntud:
Raadius (r) = 50 cm = 0.5 m
Elektrivool (I) = 1.5 amprit
Vaakumi läbilaskvus ( µo ) = 4π.10⁻⁷ Wb.A⁻¹ m⁻¹
Otsitakse: Magnetvälja tugevust
lahendus:
360 ° = 1 ringi ümbermõõt . 120 ° / 360 ° = 1/3, siis 120 ° = 1/3 x ringi ümbermõõt .
Mitme silmusega mähise keskel oleva magnetvälja võrrand:
![]()
B = magnetvälja suurus, N = silmuste arv, I = elektrivool, r = kõverusraadius
Ülaltoodud ülesandes on ainult üks silmus, nii et N on võrrandist välja jäetud. Ülaltoodud ülesandes olev traatmähis ei ole 1 ring, vaid 1/3 ringist:
![]()
Magnetvälja suurus kõveruse keskpunktis:

2. Alloleva joonise põhjal on juhtmes voolava elektrivoolu tugevus 6 A ja kõverusraadius R = 3π cm, et määrata magnetvälja suurus punktis P.
Tuntud:
Kumerusraadius (r) = 3π cm = (3π/100) m
= 3π/10² m = 3π, 10⁻² m
Elektrivool (I) = 6 A
Vaakumi läbilaskvus ( µo ) = 4π.10⁻⁷ Wb.A⁻¹ m⁻¹
Otsitakse: magnetvälja tugevust
lahendus:
360o = 1 ümbermõõt ringist. 45o / 360o = 1/8, siis 45o = 1/8 XNUMX XNUMX x ümbermõõt ringist.
Magnetvälja suurus kõveruse keskpunktis:

3. Juhtmes voolab elektrivool = 9 A, kõverusraadius (R) = 2π cm ja µ o = 4π.10⁻⁷ Wb.A -1.m -1 , määrake magnetvälja suurus punktis P.
Tuntud:
Kumerusraadius (r) = 2π cm = (2π/100) m
= 2π/10² m = 2π, 10⁻² m
Elektrivool (I) = 9 A
Vaakumi läbilaskvus ( µo ) = 4π.10⁻⁷ Wb.A⁻¹ m⁻¹
Otsitakse: magnetvälja tugevust punktis P.
lahendus:
360o - 120o = 240o. 240o / 360o = 2/3, siis 240o = 2/3 x ümbermõõt ringist.
Magnetvälja suurus kõveruse keskpunktis:
