1. Jõu (F) ja pikenemise (x) graafik on näidatud alloleval joonisel. Leia vedrukonstant!
Lahendus
Hooke'i seaduse valem:
k = F / x
F = jõud (Newton)
k = vedrukonstant (njuuton/meeter)
x = pikkuse muutus (meetrites)
Vedrukonstant:
k = 10 / 0.02 = 20 / 0.04
k = 500 N/m²
[irp]
2. Määrake vedrukonstant.

Lahendus
Vedrukonstant:
k = F / x
k = 5 / 0.01 = 10 / 0.02 = 15 / 0.03 = 20 / 0.04
k = 500 N/m²
[irp]
3. Vedru A algpikkus on 60 cm ja vedru B algpikkus on 90 cm. Vedru A jõud on konstantselt 100 N/m ja vedru B jõud on konstantselt 200 N/m. Vedru A pikkuse muutuse ja vedru B pikkuse muutuse suhe on…
Tuntud:
Vedru konstant A (k A ) = 100 N/m
Vedru B konstant (kB ) = 200 N/m
Vedrule mõjuv jõud A (F A ) = F
Vedrule mõjuv jõud B (F B ) = F
Otsitakse: Δl A : Δl B
lahendus:
Hooke'i seaduse valem:
Δl = F / k
Δl = pikkuse muutus, F = jõud, k = konstant
Vedru pikkuse muutus A:
Δl A = F A / k A = F / 100
Vedru B pikkuse muutus:
Δl B = F B / k B = F / 200
Vedru A pikkuse muutuse ja vedru B pikkuse muutuse suhe:
Δl A : Δl B
F/100 : F/200
1 / 100 : 1 / 200
1 / 1 : 1 / 2
2: 1
[irp]
4. Nailonnööri, mille algne pikkus on 20 cm, tõmmatakse 10 N suuruse jõuga. Nööri pikkuse muutus on 2 cm. Määrake jõu suurus, kui pikkuse muutus on 6 cm.
Tuntud:
Jõud (F) = 10 N
Pikkuse muutus ( Δl ) = 2 cm = 0.02 m
Otsitakse jõu suurust (F), kui Δl = 0.06 m.
lahendus:
Konstant:
k = F / Δl
k = 10 / 0.02 = 500 N/m
Jõu suurus (F), kui Δl = 0.06 m:
F = kx
F = (500)(0.06)
F = 30 N
[irp]
[wpdm_package id='689′]