Soojus Mass Erisoojus Temperatuuri muutus – probleemid ja lahendused

9 Soojus Mass Erisoojus Temperatuuri muutus – probleemid ja lahendused

1. 2 kg pliid kuumutatakse 50oC 100oC. erisoojus pliist on 130 J.kg-1 oC-1. Kui palju soojus plii neelab selle?

Tuntud:

Mass (m) = 2 kg

Erisoojus (c) = 1 3 0 J.kg -1 C -1

Temperatuuri muutus ( ΔT ) = 100 ° C – 50 ° C = 50 ° C

Otsitakse: Soojus (Q)

lahendus:

Q = mc ΔT

Q = soojus , m = mass, c = erisoojus , ΔT = temperatuuri muutus

Plii poolt neelduv soojus:

Q = (2 kg)(1 3 0 J.kg -1 C -1 )(50 ° C)

Q = (100)(1 3 0)

Q = 13000 džauli

Q = 1,3 x 10⁻⁴ džauli

[irp]

2. Vase erisoojus on 390 J/k g o C, temperatuurimuutus on 40 o C. Kui vask neelab 40 džauli soojust, siis milline on vase mass?

Tuntud:

Vase erisoojus (c) = 390 J/k g o C

Temperatuuri muutus ( ΔT ) = 40 ° C

Soojus ( Q) = 40 J

Otsitakse: Vase mass (m)

lahendus:

Q = mc ΔT

40 J = (m)( 390 J/k g ° C)(40 ° C)

40 = (m)( 390 /k g)(40)

40 = (m)( 390 /kg )(4)

40 = (m)( 1560 /kg )

m = 40 / 1560

m = 0.026 kg

m = 26 grammi

3. 20 grammi vee algtemperatuur on 30 ° C. Vee erisoojus on 1 cal g -1 o C -1 . Kui vesi neelab 300 kalorit soojust, määrake lõpptemperatuur!

Tuntud:

Mass (m) = 20 g

Algtemperatuur (T1 ) = 30 ° C

Vee erisoojus (c) = 1 kcal g -1 o C -1

Soojus (Q) = 300 kcal

Otsitakse: vee lõplikku temperatuuri

lahendus:

Q = mc ΔT

300 kcal = (20 g)( 1 kcal g -1 o C -1 ) ( T2 -30 )

300 = (20)(1) ( T2-30 )

300 = 20 ( T2-30 )

300 = 20 T2 – 600

300 + 600 = 20T2

900 = 20T 2

T2 = 63 000 / 20

T2 = 45

Temperatuuri muutus on 45 ° C – 30 ° C = 15 ° C.

 [irp]

4. Ttemperatuuri muutus merevee is 1oC kui vesi neelab 3900 džauli soojust. Merevee erisoojus on 3.9 × 103 J/kg°C kui suur on merevee mass.

Tuntud:

Temperatuuri muutus ( ΔT ) = 1 ° C

Soojus (Q) = 42 000 džauli

Merevee erisoojus (c) = 3.9 x 10³ J / k g°C = 3900 J/kg°C

Soovitud: Mass (m)

lahendus:

Q = mc ΔT

Q = soojus , m = mass, c = erisoojus , ΔT = temperatuuri muutus

m = Q / c ΔT = 3900 / (3900)(1) = 3900 / 3900 = 1 kg

5. 2 kg vask neelab temperatuuril 30 °C 39 000 J soojust. Kui vase erisoojus on 390 J/kg °C, siis milline on vase lõpptemperatuur …

Tuntud:

Mass (m) = 2 kg

Algtemperatuur (T1 ) = 30 ° C

Soojus (Q) = 39 000 džauli

Vase erisoojus ( c) = 390 J/kg o C

Soovitud : Lõplik temperatuur ( T2 )

lahendus:

Q = mc ΔT

Q = soojus , m = mass, c = erisoojus , ΔT = temperatuuri muutus

Q = mc₀, ΔT = mc₀ ( T² – T¹ )

39 000 = (2)( 390)(T2 – 30)

100 = (2)(1)(T2 – 30)

100 = (2)(T2 – 30)

50 = T 2 – 30

T2 = 50 + 30

T2 = 80 ° C

[irp]

6. 5 kg vett kuumutatakse temperatuurini 15 °C temperatuurini 40 °C. Kui palju soojust vesi neelab? Vee erisoojus on 4.2 × 103 J /kg°C.

Tuntud:

Mass (m) = 5 kg

Algtemperatuur (T1 ) = 15°C

Lõpptemperatuur (T2 ) = 40 °C

Vee erisoojus (c) = 4.2 × 10³ J /kg°C

Otsitakse: Soojus (Q)

lahendus:

Q = mc ΔT

Q = (5 kg)( 4.2 × 10³ J /kg°C)(40°C – 15°C)

Q = (5)( 4.2 × 10³ J )(25)

Q = 525 × 10³ J

Q = 525,000 džauli

7. 2 kg vett kuumutatakse temperatuurini 24 °C temperatuurini 90 °C. Kui palju soojust vesi neelab? Vee erisoojus on 4.2 × 103 J /kg°C.

Tuntud:

Mass (m) = 2 kg

Algtemperatuur (T1 ) = 24°C

Lõpptemperatuur (T2 ) = 90 °C

Vee erisoojus (c) = 4,200 džauli/kg°C

Otsitakse :: Soojus (Q)

lahendus:

Q = m c ΔT

Q = (2 kg) ( 4,200 džauli/kg °C) (90 °C – 24 °C)

Q = (2 kg) ( 4,200 džauli/kg °C) (66 °C)

Q = (132) ( 4,200 džauli)

Q = 554,400 džauli

[irp]

8. 5-grammist vett kuumutatakse temperatuurini 10 °C temperatuurini 40 °C. Kui palju soojust vesi neelab? Vee erisoojus on 1 × 103 kcal / g r °C.

Tuntud:

Mass (m) = 5 grammi

Algtemperatuur (T1 ) = 10 ° C

Lõpptemperatuur (T2 ) = 40 ° C

Vee erisoojus (c) = 1 c al/ g °C

Otsitakse : Soojus

lahendus:

Q = mc ΔT

Q = (5 grammi)( 1 kcal/gr°C)(40 ° C – 10 ° C)

Q = (5)( 1 kcal )(30)

Q = 150 kalorit

9. 0.2 kg vesi neelab temperatuuril 25 ° C 42 000 džauli soojust . Vee erisoojus on 4200 J/kg ° C, mis on vee lõpptemperatuur.

Tuntud:

Vee mass (m3) = 0.2 kg

Soojus (Q) = 42 000 džauli

Vee erisoojus (c) = 4200 J/kg o C

Algtemperatuur (T1 ) = 25 ° C

Soovitud: Lõplik temperatuur ( T2 )

lahendus:

Q = mc₀, ΔT = mc₀ ( T² – T¹ )

Q= soojus, m = mass, c = erisoojus, ΔT = temperatuuri muutus, T.1 = algtemperatuur, T.2 = lõplik temperatuur

Q = mc( T2 – T1 )

42 000 = (0.2)(4200)(T2 – 25)

42 000 = 840 (T2 – 25)

42 000 = 840 T2 – 21 000

42 000 + 21 000 = 840 T2

63 000 = 840 T2

T2 = 63 000 / 840

T2 = 75 ° C

  1. Temperatuuri skaalade teisendamine
  2. Lineaarne laienemine
  3. Pindala laiendamine
  4. Helitugevuse laiendamine
  5. Soojus
  6. Soojuse mehaaniline ekvivalent
  7. Erisoojus ja soojusmahtuvus
  8. Latentne soojus, sulamissoojus, aurustumissoojus
  9. Energia jäävus soojusülekande ajal

Jäta kommentaar