1. Nööri otsas olev pall pöörleb ühtlaselt horisontaalses ringis raadiusega 2 meetrit konstantse nurkkiirusega 10 rad/s. Määrake punkti lineaarkiiruse suurus, mis asub :
(a) 0.5 meetri kaugusel keskpunktist
(b) 1 meetri kaugusel keskpunktist
(c) 2 meetri kaugusel keskpunktist
Tuntud:
Raadius (r) = 0.5 meetrit s, 1 meeter, 3 meetrit
Nurkkiirus = 10 radiaani s /se cond
Otsitakse : Lineaarkiirust
lahendus:
v = rω
v = lineaarkiirus , r = raadius , ω = nurkkiirus
(a) Punkti lineaarkiirus (v), mis asub punktis r = 0.5 meetrit
v = r ω = (0.5 meetrit s-1/ s )(10 rad/s) = 5 meetrit s- 1 /s kond
(b) Punkti lineaarkiirus (v), mis asub punktis r = 1 meeter
v = r ω = (1 meeter)(10 rad/s) = 10 meetrit s /se kond
(c) Punkti lineaarkiirus (v), mis asub punktis r = 2 meetrit s
v = r ω = (2 meetrit s-1/ s )(10 rad/s) = 20 meetrit s- 1 /s kond
2. Blenderis pöörlevad labad kiirusega 5000 p/min. Määrake lineaarkiiruse suurus:
a) punkt, mis asub keskpunktist 5 cm kaugusel
(b) punkt, mis asub keskpunktist 10 cm kaugusel
Tuntud:
Raadius (r) = 5 cm ja 10 cm
Nurkkiirus (ω) = 5000 revolutsioonid / 60 sekunditsekundit = 83.3 revolutsioonid / sekond = (83.3)(6.28 radiaani) / sekond = 523.3 radiaanis / sekond
Otsitakse: Lineaarkiiruse suurust
lahendus:
(a) Keskpunktist 0.05 m kaugusel asuva punkti lineaarkiiruse suurus
v = r ω = (0.05 m) ( 523.3 rad/s) = 26 m/s
(b) Keskpunktist 0,1 m kaugusel asuva punkti lineaarkiiruse suurus
v = r ω = (0.1 m) ( 523.3 rad/s) = 52 m/s
3. Punkt 30 cm raadiusega ratta serval , mis liugub mööda ringjoont konstantse kiirusega 10 meetrit sekundis.
Milline on nurkkiiruse suurus?
Tuntud:
Raadius ( r) = 30 cm = 0.3 meetrit s
Lineaarkiirus (v) = 10 meetrit s /sek kon
Otsitakse: nurkkiirust
lahendus:
ω = v / r = 10 / 0.3 = 33 radiaani s /se cond
4. Auto, mille rehvide läbimõõt on 50 cm, läbib 10 meetrit 1 sekundiga . Milline on nurkkiirus?
Tuntud:
Raadius (r) = 0.25 meetrit
Rehvi serval oleva punkti lineaarkiirus (v) = 10 meetrit s / second
Otsitakse: Nurkkiirust
lahendus:
ω = v / r = 10 / 0.25 = 40 radiaani s /se cond
5. Ratta 20 cm nurkkiirus radiaanides on 120 p/min. Milline on vahemaa, kui auto läbib selle 10 sekundiga?
Tuntud:
Raadius (r) = 20 cm = 0.2 meetrit s
Nurkkiirus = 120 rev / 60 sekunditkond = 2 rev / sekond = (2)(6.28) radiaans / sekond = 12.56 radiaanis / sekond
Otsitakse: kaugust
lahendus:
Ratta serva kiirus:
v = r ω = (0.2 meetrit s-1/ se-kond )(12.56 radiaani s -1 /se -kond ) = 2.5 meetrit s -1 /se -kond
2.5 meeters / second tähendab punkti ratta liikumistee äärel 2.5 meeters iga 1 sekundi järel. pärast 10 lkkond, punkt liigub 25 meeters.
Seega on kaugus 25 meetrit.
[wpdm_package id='427′]
[wpdm_package id='439′]
- Nurgaühikute teisendamise näidisülesanded koos lahendustega
- Nurknihke ja lineaarnihke näidisülesanded ja lahendused
- Nurkkiiruse ja lineaarkiiruse näidisülesanded koos lahendustega
- Nurkkiirenduse ja lineaarkiirenduse näidisülesanded koos lahendustega
- Ühtlase ringliikumise näidisülesanded koos lahendustega
- Tsentripetaalse kiirenduse näidisülesanded koos lahendustega
- Ebaühtlaste ringliikumiste näidisülesanded koos lahendustega