Streso Deformacio Modulo de Young - Problemoj kaj Solvoj
1. Nilona ŝnuro havas diametron de 2 mm, tirata per forto de 100 N. Difinu la streĉon!
Konata:
Forto (F) = 100 N
Diametro (d) = 2 mm = 0.002 m
Radiuso (r) = 1 mm = 0.001 m
Dezirata: La streso
Solvo:
Areo:
A = π r²
A = (3.14)(0.001 m) ² = 0.00000314 m²
A = 3.14 × 10⁻⁶ m²
La streso:

[irp]
2. Ŝnuro kun originala longo de 100 cm estas tirata per forto. La ŝanĝo de longo de la ŝnuro estas 2 mm. Difinu la deformon!
Konata:
Origina longo (l₀ ) = 100 cm = 1 m
La ŝanĝo en longo (Δl) = 2 mm = 0.002 m
Dezirata: La trostreĉiĝo
Solvo:
La trajno:

[irp]
3. Ŝnuro kun diametro de 4 mm havas originan longon de 2 m. La ŝnuro estas tirata per forto de 200 N. Se la fina longo de la risorto estas 2.02 m, determinu: (a) streĉon (b) deformadon (c) modulon de Young
Konata:
Diametro (d) = 4 mm = 0.004 m
Radiuso (r) = 2 mm = 0.002 m
Areo (A) = π r 2 = (3.14)(0.002 m) 2
Areo (A) = 0.00001256 m² = 12.56 × 10⁻⁶ m²
Forto (F) = 200 N
Origina longo de risorto (l₀ ) = 2 m
La ŝanĝo en longo (Δl) = 2.02 – 2 = 0.02 m
Dezirata: (a) La streĉo (b) La deformado c) Modulo de Young
Solvo:
(a) La streso

(b) La Trostreĉiĝo

(c) Modulo de Young

[irp]
4. Ŝnuro havas diametron de 1 cm kaj la originalan longon de 2 m. La ŝnuro estas tirata per forto de 200 N. Difinu la ŝanĝon en longo de la ŝnuro! Modulo de Young de la ŝnuro = 5 x 10⁶ N / m²
Konata:
Modulo de Young (E) = 5 x 10⁶ N / m²
Origina longo (l₀ ) = 2 m
Forto (F) = 200 N
Diametro (d) = 1 cm = 0.01 m
Radiuso (r) = 0.5 cm = 0.005 m = 5 × 10⁻³ m
Areo (A) = π r² = (3.14)(5 × 10⁻³ m) ² = (3.14)(25 × 10⁻⁶ m² )
Areo (A) = 78.5 x 10⁻⁶ m² = 7.85 x 10⁻⁵ m²
Dezirata : La ŝanĝo en longo (Δl)
Solvo:
Modulo de Young-formulo:
![]()
La ŝanĝo en longo :

[irp]
5. Betono havas alton de 5 metroj kaj havas unuon de areo de 3 m³ subtenante mason de 30 000 kg. Difinu (a) La streĉon (b) La deformacion (c) La ŝanĝon en alteco! Akcelo pro gravito (g) = 10 m/s² . Modulo de Young de betono = 20 x 10⁶ N / m²
Konata:
Modulo de Young de betono = 20 x 10⁶ N / m²
Komenca alto (l0 ) = 5 metroj
Unuo de areo (A) = 3 m²
Pezo (w) = mg = (30,000)(10) = 300,000 N
Dezirataj: (a) La streĉo (b) La deformado (c) La ŝanĝo en alteco!
Solvo:
(a) La streso

(b) La Trostreĉiĝo

(c) La ŝanĝo en alteco

[irp]