1. Korpo kun maso de 2 kg absorbas varmon de 100 kalorioj kiam ĝia temperaturo pliiĝas de 20 ° C ĝis 70 ° C. Kio estas la specifa varmo de la korpo?
Konata:
Maso (m) = 2 kg = 2000 gr
Varmo (Q) = 100 ° C
La ŝanĝo de temperaturo ( ΔT ) = 70 ° C – 20 ° C = 50 ° C
Dezirata: La specifa varmo (c)
Solvo:
c = Q / m Δ T
c = 100 kalorioj / (2000 gr)(50 ° C)
c = 100 kalorioj / 100 000 gr o C
c = 10² kal / 10⁵ gr o C
c = ( 10² kal ) ( 10⁻⁵ gr⁻¹ o C⁻¹ )
c = 10⁻³ kal gr⁻¹ o C⁻¹
c = 10⁻³ kal/ gr o C
La specifa varmo de la korpo estas 10⁻³ kal /gr ° C
[irp]
2. La specifa varmo de akvo estas 4180 J/kg C₂O₂ . Kiom da varmokapacito havas 2 kg da akvo …
Konata:
La specifa varmo (c) = 4180 J/kg C₂O
Maso (m) = 2 kg
Dezirata: Varmokapacito (C)
Solvo:
C = mc²
C = (2 kg)(4180 J/kg C₂o )
C = (2)(4180 J/ C₂o )
C = 8360 J/ C₂o
3. La specifa varmo de aluminio estas 900 J/kg C₂O₂ . Kiom da varmokapacito havas 2 gramoj da aluminio…..
Konata:
La specifa varmo de aluminio (c) = 900 J/kg C₂O = 9 x 10² J /kg C₂O
Maso (m) = 2 gramoj = 2/1000 kg = 2/10³ kg = 2 × 10⁻³ kg
Dezirata: Varmokapacito (C)
Solvo:
C = mc²
C = (2 x 10 -3 kg)( 9 x 10 2 J/kg C o )
C = 18 x 10⁻³ x 10² J / C₂o
C = 18 x 10⁻¹ J / C₂o
C = 1.8 J/ C₂o
[wpdm_pakaĵo id='710′]
- Konvertado de temperaturskaloj
- Lineara ekspansio
- Areo-vastiĝo
- Volumena ekspansio
- varmo
- Mekanika ekvivalento de varmo
- Specifa varmo kaj varmokapacito
- Latenta varmo, fuziovarmo, vaporiĝovarmo
- Energiŝparo por varmotransigo