Kineta energio - problemoj kaj solvoj
1. Du aŭtoj havas la saman mason , moviĝante kun malsama kineta energio. La kineta energio de la unua aŭto estas 9-obla la kineta energio de la dua aŭto. La komparo de la rapido de la unua aŭto kun tiu de la dua aŭto estas...
Konata:
Maso de aŭto A (m² A ) = m²
Maso de aŭto B (m² B ) = m²
La kineta energio de aŭto B (K E B ) = K E
La kineta energio de aŭto A (K E A ) = 9 K E
Serĉata: La komparo de la rapido de la unua aŭto kun la dua aŭto
Solvo:
La ekvacio de kineta energio:
KE = 1/2 mv²
2 K E = mv²
v² = 2 K E / m
La rapido de aŭto A:
v² = 2 K E A / m A = 2 (9 K E ) / m = 18 K E / m
La rapido de aŭto B :
v² = 2 K E B /m B = 2 K E /m = 2 K E / m
La komparo de la rapido de aŭto A kaj aŭto B:
18 K E /m : 2 K E /m
18: 2
9 : 1 = 3 2 : 1 2
[irp]
2. La kineta energio de la objekto ĉe punkto B = 100 J. Se la maso de la objekto estas 2.5 kg , tiam determinu la kinetan energion de la objekto kiam ĝi trafas la grundon ĉe punkto C. La akcelo pro gravito estas 10 m/ s².
solvaĵo
La kineta energio de la objekto kiam ĝi alvenas al punkto B:
PE = mgh = (2.5)(10)(4) = 100 Ĵuloj
La kineta energio de la objekto kiam ĝi alvenas al punkto C:
PE = mgh
PE = (2.5)(10)(4 + 6)
PE = (2.5)(10)(10)
PE = 250 Ĵuloj
[irp]